... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Nový seriál - Zdravý život s vínem

24. července 2008 v 11:49 | Waity |  Lepší jeden prd než deset doktorů aneb o zdraví
Dnes jsme se, jako ostatně tradičně každý rok touto dobou, vydali do jednoho moravského vinného sklípku.

Víno je již od starověku považováno za zdravý nápoj, který povznáší lidskou mysl a přispívá k dobrému tělesnému stavu člověka. Pravidelné, ale přiměřené pití vína předchází různým onemocněním, navíc také uvolňuje psychiku, pomáhá odbourat stres, zapomenout na starosti a navodit příjemnou náladu.
Něco z historie:
Léčivá hodnota révy vinné byla známá již před tisíciletími. Egypťané před více než třemi tisíci lety znali víno jako nápoj a staré egyptské recepty dokazují, že ho používali také k léčení. Ještě v roce 1845 uváděl běžně užívaný lékopis 200 druhů nejrůznějších vín užívaných při léčení. U nás byly až do roku 1892 dokonce některé druhy vína na lékařský předpis. Teprve novodobá farmakologie se svými syntetickými léčivy vytlačila neprávem vína z lékopisů.
Naši předkové se mírnou konzumací vína chránili před střevními onemocněními, víno užívali při nachlazení, na tišení bolesti, také jako dezinfekční prostředek na vnější rány. Pro osvěžení víno ředili vodou, k léčebným účinkům do něm přidávali byliny, koření, med a jiné příměsi. Víno už v dávné historii představovalo životní mízu přírody a symbolické spojení mezi vínem a krví přetrvává v křesťanství dodnes.

Vliv na lidské zdraví
Víno je složitý komplex látek, které se navzájem ovlivňují a jejich účinky na lidské zdraví budou ještě dlouho předmětem zkoumání. Proto nelze jednoznačně říci, zda má na zdraví příznivější vliv pití vína červeného nebo bílého, i když poslední studie ukázaly, že pití bílého moravského vína mělo lepší zdravotní účinky než víno červené. Víno obsahuje minerální látky (hlavně draslík, vápník a hořčík, dále pak fosfor, železo, mangan a řadu stopových prvků) a také vitaminy, jejichž obsah se liší podle odrůd.
Víno a srdce
Kromě alkoholu obsahuje víno fenoly, z nichž jsou významné flavonoidy. V červeném vínu se nachází více fenolických látek, v bílém víně je zase vyšší obsah antioxidačního enzymu katalázy, a to až 700-800krát. Tyto fenolové sloučeniny mají ochranný účinek na cévy, napomáhají funkci srdce a udržování lepšího krevního oběhu.
V České republice trápí téměř 40% dospělé populace tzv. metabolický syndrom. Hlavními příznaky tohoto syndromu jsou nadváha, vysoký krevní tlak, zvýšená hladina krevního cukru, vyšší koncentrace tukových částic v krvi, nízká hladina dobrého HDL cholesterolu. Pokud se u člověka vyskytnou tři z těchto faktorů, jedná se o metabolický syndrom. Pravidelná konzumace vína je prevencí i proti tomuto onemocnění.
Alkohol ve víně snižuje shlukování krevních destiček a působí na další faktory způsobující ucpávání tepen. Bylo zjištěno, že pravidelné večerní konzumaci 0,35l bílého moravského vína denně po dobu 4 týdnů významně poklesla hladina krevního fibrinogenu, který způsobuje ucpávání věnčitých tepen. Během pokusu se u sledovaných jedinců také zvýšila krevní hladina pozitivního HDL cholesterolu.
Já tady to vínko vychvaluju a skoro to vypadá, že snad pitím vína milý zapomněl, co chtěl vlastně říct??? :-) Asi něco o francouzském paradoxu...
Francie patří k zemím západního životního stylu, kde se navzdory konzumaci potravin s vysokým podílem tuků a sacharidů, kouření a nedostatečného pohybu vyskytuje nejnižší úmrtnost na srdeční onemocnění. Jedná se o paradox způsobený každodenním pitím vína spolu se stravou bohatou na vitaminy. Podobně je na tom Itálie a ostatní země s vysokou spotřebou vína.
Podle francouzských vědců je pravidelná a mírná konzumace vína také způsobem, jak se vyhnout infarktu u lidí, které toto onemocnění už jednou postihlo. Doktor Lorgeril z francouzské univerzity v Grenoblu studoval spolu se svými kolegy účinek vína na vzorku 353 mužů středního věku (od 40 do 60 let), kteří měli jeden infarkt za sebou. Muži, kteří konzumovali dvě skleničky vína denně, na rozdíl od abstinentů snížili riziko druhého infarktu o 50%.

Víno a jeho další pozitivní účinky na zdraví
Je prokázáno, že pravidelní konzumenti vína (v rozumném množství) se dožívají vyššího věku než abstinenti. Současné názory se ustálily na tom, že by muži měli vypít denně asi 2-4 dcl vína. U žen je tato dávka nižší - asi 2 dcl. Na toleranci alkoholu má samozřejmě vliv tělesná hmotnost a výška, ale i psychická kondice a duševní pohoda.
Víno má účinky antibakteriální a antivirální. Červené víno na rozdíl od jiných alkoholických nápojů díky vyššímu obsahu tříslovin působí kladně na funkci imunitního systému a chrání tělo před infekčními onemocněními, například před chřipkou. Sklenička vína denně působí preventivně proti nervovým onemocněním a snižuje také riziko senilní demence a vypuknutí Alzheimerovy choroby.
Víno zvyšuje intelektuální výkonnost, rozvíjí fantazii a kreativitu, zvyšuje přítok krve a přísun kyslíku do mozku. V souvislosti se správnou činností žaludku je doporučována konzumace vína zejména u starších osob.
Kyseliny ve víně příznivě ovlivňují procesy při trávení jídla. Lidé se sklony k překyselení by měli upřednostnit červené vínko.
Přiměřená konzumace vína uvolňuje úzkost a napětí, navozuje příjemnou atmosféru a má velmi příznivý vliv na sexuální život mužů a žen. Pomáhá dožít se vysokého věku v dobré sexuální kondici.
Je prokázáno, že malé dávky vína příznivě ovlivňují oběhový systém, hladinu krevních tuků, krevní srážlivost, trávení, hormonální funkce a záněty. Víno je navíc výborným prostředkem proti nespavosti, urychluje hojení ran a pomáhá při dietě. Malé množství vína působí pozitivně i na funkci jater, a to tak, že zvyšuje aktivitu některých enzymů. Hovoří se také o tom, že víno má vliv i na zamezení zhoubné přeměny buněk v nádorové bujení. Tak si dáme, ne???
Čeho se vyvarovat
Nepříliš kvalitní víno nebo pití ve vyšším než doporučeném množství se však na našem zdraví může podepsat i negativně.
Po požití nekvalitního a nadměrného množství alkoholu následuje stav, který lidově nazýváme "kocovina".
Našemu organismu pomůžeme dodržením klidového režimu, nejlépe spánkem a dodáním tekutin (buď minerálky, šťávy z citrusového ovoce, nebo také bylinkového čaje z máty nebo heřmánku). Vlažná sprcha příjemně osvěží a vitamíny povzbudíte mysl. Tento stav nikdy neléčíme vínem nebo destiláty.
Ke konzumaci vína se doporučuje příjem zeleniny, ovoce, stravy bohaté na bílkoviny a také pití vody.
Na obrázku je Svatý Urban - patron vinařů. Ten se často a rád dívá, jak hostům vínko chutná. A pokud se Vám článek líbil, příště budeme pokračovat. Třeba o tom, jak se vínečko vyrábí...:-)

Další články:
http://waity5.blog.cz/0810/viiinecko-bile
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sara Sara | E-mail | 24. července 2008 v 16:27 | Reagovat

No tak jsi mě přesvědčila, koupím si bílé i červené a jednu skleničku si každý den dám, protože všechny ty neduhy už mám a potřebovala bych se jich natrvalo zbavit. Také dobrá nálada mi často chybí a pak se to odráží v mém podivném chování. Jen nevím jak to skloubím s faktem, že od září pravděpodobně budu pracovat v pivovaru :+D ne jako pivovařič, jenom v kanceláři, ale kdoví co se tam při účtaření popíjí.

2 Sara Sara | E-mail | 24. července 2008 v 16:28 | Reagovat

A cože to chtěl můj budoucí zeťáček vlastně říct?

3 waity waity | E-mail | Web | 2. srpna 2008 v 2:06 | Reagovat

Asi něco o francouzském paradoxu :-))

4 brabi brabi | E-mail | Web | 4. srpna 2008 v 13:23 | Reagovat

Možná jenom vzpomíná, z kterého že to sudu vlastně teď koštuje?... Aby věděl, které koupit domů.

5 waity waity | 6. srpna 2008 v 4:12 | Reagovat

No ano, Tys na to kápla, Brabi :-)

6 replica louis vuitton replica louis vuitton | E-mail | Web | 29. prosince 2010 v 10:05 | Reagovat

*People are always telling you what to do, but what's right for them may not be right for you.

7 Coach Poppy Coach Poppy | E-mail | Web | 25. června 2011 v 4:25 | Reagovat

Great Blog. I add this Blog to my bookmarks.

8 Coach Poppy Coach Poppy | E-mail | Web | 25. června 2011 v 4:26 | Reagovat

Fantastic Read! Looking forward to more! Bookmarked the site and will be back again!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama