... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Konec sklářů v Čechách...je mi líto (Seriál o krásách ČŠ)

2. října 2008 v 18:53 | Waity |  Maličkosti dělají dokonalosti, ale dokonalost není maličkost
Kladu si otázku: musí to tak být?
Přikládám citát z článku Konkursních novin, který jsem našla v souvislosti se sklárnou, o které bych dnes chtěla povídat.

"Jednoznačně lze konstatovat, že úvodní část, která obecně hovoří o sklářství jako takovém, je uváděna velmi dobře a zasvěceně. Výroba skla, která má v naší zemi dlouholetou tradici, je skutečně kombinace umění a namáhavé ruční práce. O tradici nejlépe hovoří uváděný fakt, že nejstarší dosud v naší republice existující huť, Chřibská, byla založena již v roce 1414.
Ale nyní k současné situaci. Jak je známo, ručně vyráběné skleněné výrobky jsou věcmi zbytnými. V praxi to znamená, že odbyt je závislý na klidné nebo neklidné politické situaci nejen u nás, ale hlavně ve světě. Dále je závislý na ekonomické síle obyvatelstva.
A zde je kámen úrazu. Hutní sklářská výroba je nákladově velmi náročná, proto i ceny tomu musí odpovídat. Světový trh však tyto ceny stláčí k hranici a mnohdy i pod hranici výrobních nákladů, což pro hutní výrobu je důvodem pro drastické snižování nákladů. Hlavní důvody současných sklářských problémů jsou:
- pokles obchodních aktivit po zvýšeném teroristickém nebezpečí v různých částech světa;
- dodávky velmi levného skla z Číny;
- pokles kurzu dolaru."

Sklárna se nachází v Horní Chřibské v Národním parku České Švýcarsko. V rámci našeho putování jsme tedy navštívili i tuto sklárnu. Je nejstarší středoevropskou hutí, pracující s krátkými přestávkami až dodnes. Její počátky se datují od roku 1414.

Prvním známým skelmistrem byl Vít z rodu Friedrichů, kteří vlastnili huť do poloviny 18. století. Objednali jsme si tedy exkurzi, abychom uviděli výrobu skla na vlastní oči.
Tehdy jsem ještě netušila, co je dnes už jasné. Sklárny se v Čechách zavírají a končí výrobu. Tahle taky??? To nevím...ale doufám, že snad ještě chvíli bude vyrábět svoje krásné ruční výrobky.
Skláři spolupracují ve skupinách po čtyřech. Dnes jsme měli možnost vidět při práci dvě skupiny. Každá vyrábí něco jiného. Podle schopností a dovedností si rozdělí jednotlivé úkoly. Jeden z nich vezme dlouhou foukací tyč, nabalí si z pece roztavené sklo a vyfoukne základní kuličku, na kterou jeho kolega ihned nabalí další vrstvu skla a začne tvarovat do požadované "koule".
Skláři pracují v obrovském žáru v těsné blízkosti sklářských pecí od šesti hodin ráno do dvou odpoledne. Mají jednu výhodu. Asi ako jediní u nás hasí svou velkou žízeň pivem a mají na to právo. Obyčejná voda ani jiný nealkoholický nápoj by jim nedodal potřebné minerály.
Zde už můžeme vidět dalšího skláře, který na ještě nehotový výrobek fouká studený vzduch, tím ho ochlazuje a opět tvaruje do požadovaného tvaru.
Používá dřevěné formy, kterými ho vyhlazuje.
Ještě dodat tvar zatlačením do kovové formy...
Znovu rozehřát do žhava v peci...
A výrobek putuje k MISTRU SKLÁŘSKÉMU, který má tu čest jej dokončit...
...roztočením se získá podlouhlý tvar...
A mísa je na světě! Teď putuje do pece, kde se musí postupně zchladit (po dobu šesti hodin), aby prudkým zchlazením nepopraskala.
Po vychlazení bude mít zcela jinou barvu než má nyní...
A hele, tady druhý MISTR SKLÁŘSKÝ dokončuje zase něco jiného...
Co to bude?
Asi vázička (mno tedy spíš pěkně těžká váza) ...
Na závěr několik hotových výrobků a exkurze končí. Škoda, i když tu bylo obrovské horko, moc se nám tady líbilo...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sara Sara | E-mail | 2. října 2008 v 20:19 | Reagovat

Nabízí se věta z filmu Pelíšky, "A sklenáři zas nebudou mět co žrát". A my se tomu smáli, protože jsme věděli, že ta doba hnusná, kdy umělá hmota nahradila mistrovské umění, poctivé české šikovné ruce a ušlechtilý přírodní materiál, je pryč, je pryč, je pryč!

2 Sara Sara | E-mail | 2. října 2008 v 20:30 | Reagovat

Waity, krásná reportáž, taky jsem byla ve sklárně a viděla ty lidi, byla jsem zase v brusírně: studená voda jim teče po rukou, kterými drží těžkou skleněnou skulpturu a brousí ve velkém hluku, krajkově jemné ornamenty. Tito mistři, tehdy před 5 lety brali 6tisíc čistého. Neuvěřitelné, já osobně z toho všeho viním politiky, co je u nás dobré nepodrží. O těch mizerných platech ani radši nemluvím. Měli by se stydět.

3 Radka Radka | 3. října 2008 v 9:46 | Reagovat

je škoda, že tradice a krása mizí, ale my všichni-spotřebitelé, šáhněme si do svědomí. Máme doma plasty? Náhražky? Keramiku? Já přiznávám, že pár skleniček zapadává prachem ve skříni, ale v kredenci převládají materiály nerozbitné, odlehčené (protože ani ten kredenc není to co bývávalo) a hlavně cenově přijatelné. Věřím ale, že skutečné skvosty budou šikovné ruce našich mistrů sklářů produkovat dál, že se zase karta obrátí. Ono všechno zlé k něčemu dobré. :)

4 Eliza Eliza | Web | 4. října 2008 v 11:12 | Reagovat

Je to svinstvo, jak skoupili státní majetek lidé, kteří už dopředu počítali jenom se zbohatnutím a vytunelováním.  Říct, že si to v tom podniku měli od začátku více ohlídat, tak by mi asi nabančili, ale někde asi i v tom bude jádro pudla. A pak také v čínských plagiátech a zamoření trhu lacinými výrobky.

5 brabi brabi | 4. října 2008 v 23:30 | Reagovat

Souhlasím se Sarou, že to vina našich politiků, kteří krátkozrace vládnou a jde jim jen o vlastní tučná konta.

6 Sara Sara | E-mail | 5. října 2008 v 9:11 | Reagovat

Já si myslím, že nám tohle neudělali "číňani", je přece dobře, že je na trhu hodně věcí i levných, nebudeme pro batole kupovat porcelánové nádobí a číňani jsou prostě dobří obchodníci a mají levné věci. To je v pořádku je spousta lidí, kteří jsou chudí a běhají po slevách. Ale každá mladá nevěsta dostane po babičce když má štěstí rodinný porcelán, křišťálové sklenky a broušenou vázu. Když ne chodí po obchodech a krásné nádobí okukuje, oťukává a svádí svého milého ke koupi, nebude přece popíjet víno z kalíšku. To je přece v civilizovaném světě nasnadě, aby to v obchodech bylo. Naši politici se neubránili podnikavosti některých národů, a tím se trh na jednu stranu rozšířil, horší ale je, že s klidem svolili zánik českého mistrovství, a to už v mnoha oborech, nejen ve sklářství, zkuste se projít městem a koupit si třeba kostýmek do práce, kvalitně ušitý českou švadlenkou, a tak nemáme práci, nemáme kvalitní zboží, máme jen vládu usmívajících se hňupů.

7 aggellia aggellia | 6. října 2008 v 10:24 | Reagovat

hmmm....je to škoda, ale....jak napsala Eliza. Je mi líto těch prostých sklářů, kteří přišli o práci, ale taková je doba. Číňani za všechno nemůžou. Já můžu mluvit podle sebe, podle spousty lidí, kteří si kupují výrobky podle značky na talířku, podle toho, že je to ručně vyrobené, zelenina vypěstovaná na soukromé farmě a ne na kontaminovaném čínském poli. Naopak si myslím, že se daleko víc hledí na původ věcí, na kvalitu. Někdo peníze má, někdo jich má méně a takové parametry si klást nemůže. Ale ať si sáhnou všichni do svědomí. Tatíček stát za nás neudělá všechno, demokracie a svoboda je i v tom, že si každý za ten svůj osud brodí sám a každý ty manitely posunuje jinam. Pak je na ostatních, aby řekli, hele, tohle už se nemůže. Tunelařina a skupování velkých tradičních fabrik v Čechách vypadá jako národní hoby...Já bych jen moc přála těm malým sklářům, aby se nebáli, neopíralo svá záda o stát a otevřeli si vlastní sklárnu, značka a kvalita je zaručená, mezinárodní prestiž rovněž! To není málo, já si ráda opět koupím hezký český výrobek.

8 waity waity | E-mail | Web | 8. října 2008 v 20:51 | Reagovat

Děkuji Vám za krásné komentáře a taky za ty skláře, kteří si to třeba přečtou a získají ztracený optimismus optimismus. Jejich práce přece  nebyla zbytečná a  časy, kdy budou dodávat do českých obchodů české zboží, se doufám  zase vrátí...třeba za nějaký čas, až si uvědomíme, že nám ty výrobky chybí. Nechceme přece kupovat  levné náhražky, které pro nás nemají  pražádnou hodnotu. Že ne?

9 Jarda Jarda | 18. listopadu 2008 v 14:20 | Reagovat
11 caniball caniball | E-mail | 19. listopadu 2011 v 21:21 | Reagovat

jen kdybyjste věděli kdo na téhle firmě zbohatl :-)

12 Mimikry Mimikry | 14. prosince 2011 v 20:11 | Reagovat

[11]: To není žádné tajemství. Jenže ta jména jsou už dnes neprůstřelná...    A není to jen Crystalex.. Sám jsem chovanec ústavu 1414 Chřibská (kdysi znásilněného Crystalexem) a není mi z toho dobře. Ale všechno jednou skončí. Teď to byly sklárny a na řadě je třeba vláda šmejdů. Potom možná celá slavná unie. Pár let to ještě vydržíme,chodit pro pivo do petky. Pak možná zase přijde ta doba Džbánků.... A skláři se ,,nažerou"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama