... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Lyžování - Belianské Tatry

25. února 2009 v 21:03 | Waity |  Když nemůžeš Ty k hoře, musí hora k Tobě
No není to nádhera? Právě se díváte na zimní krásy Belianských Tater!

Minule jsem zde psala, že zdejší obyvatelé jsou goralé hrdí na své nářečí a tradice.
Měla jsem možnost seznámit se s některými a opravdu - jsou to poctiví a velmi pracovití lidé, prozradí to jejich upřímný jasný pohled.
Nejlepší lyžařské středisko ve zdejších horách pro nás byla Bachledova dolina.

V prvním roce, kdy jsme sem přijeli, nás velmi příjemně překvapila dlouhá a moc pěkná sjezdovka bez dlouhých front a houfů lidí.
"Lyžiarsky areál Bachledova dolina sa nachádza v Tatranskom Národnom Parku, v oblasti vyhlásenej UNESCO za "biosférickú rezerváciu". Nachádza sa tu 20 km upravovaných lyžiarskych tratí v strediskách Štrbské Pleso, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Ždiar.

Lyžiarske stredisko Jezersko/Bachledova dolina / 820-1075 m n.m. / je situované v bočnej dolinke na svahoch Spišskej Magury. Lúčnaté lyžiarske svahy sú stredne obtiažne alebo ľahké. Osadníci Bachledovej doliny sú súčasťou rázovitej horskej obce Ždiar, známej svojou ľudovou architektúrou a folklórom. Stredisko je vyhľadávané aj lyžiarmi z iných častí Vysokých Tatier pre svoju ľahkú dostupnosť a možnosť ľahkého prístupu do lyžiarskeho strediska Jezersko."
Tak píše internetový server o Bachledovce.
V Tatrách se při lyžování můžete kochat panoramaty velehor

Minulý rok jsme byli ovšem poněkud rozčarováni přibývajícími a všudypřítomnými polskými sousedy. Na polské straně bylo (jak jsme mohli později zjistit) ve srovnání se slovenskou stranou, poměrně draho.
Dozvěděli jsme se ale, že se tu kolem lesa zřejmě plánuje sedačková lanovka, která by zkrátila čekání ve frontách.
Jeden den jsme vyzkoušeli i polskou stranu - hned za hranicemi je velmi pěkná nově vybudovaná sjezdovka...a téměř bez lidí:

I výhled z vrchu stojí za to..

U naší dřevěné chatičky se nachází malý domeček, který má ve svém středu komín a pod ním je?..no gril..

..je tu trošku zima, ale čaj s rumíkem (někomu stačí i pivečko, které se čepuje uvnitř a podává se oknem) a pořádné oblečení pomůže k pohodovému večeru se zimním grilováním..
A po DOBRÉ VEČEŘI je potřeba něco DOBRÉ ZÁBAVY..

Když někdo slaví, musí se mu přece náležitě popřát..

Hospůdky na Slovensku jsou prostě úžasné a stylové!!! Až sem pojedete, nezapomeňte si dát HALUŠKY, které Vám udělají na Slovensku prostě nejlepší na světě.


Nebo je libo trojkombinaci? MŇAM - DOPORUČUJI. A nenechte se mýlit - já jsem tuhle večeři zvládla pouze s pomocí Nejmilejšího. A to jsem po celodenním lyžování opravdu jedlík.

Vrcholy Havrana a Vidlu, na které jsme měli výhled přímo z okna, můžete fotit každý den třeba několikrát a stále jsou jiné..
Letos zřejmě Slovensko zažije menší počet turistů, než na které je zvyklé. Je to díky nově zavedenému euru, které způsobilo zdražení všech služeb.
Ale věřím, že se sem turisté zase vrátí.
Přála bych mu to.
I my se sem rádi jednou opět vrátíme :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sara Sara | E-mail | 28. února 2009 v 0:04 | Reagovat

Tak nejvíc mě zaujaly velmi pěkné a nápadité pózy účastníků zájezdu při večerním hraní, dále dřevěná krajka na poličkách v kolibě a ti dva Havran a Vidla, docela bych se na ně vydržela koukat každý den mít je tak zarámované okýnkem lemovaným rampouchy, ale vydat se nahoru, ani za nic, tam nahoře totiž sídlí bohové, a těm se ani za mák nelíbí když jim lezem do králocství věčného ledu, oslnivé bělosti a ticha nebo řevu podle větrů, kterým je úplně jedno co máš na sobě. Jo a nepotkali jste nějaké zvirřatko?

2 Sara Sara | E-mail | 28. února 2009 v 18:13 | Reagovat

A tohle mi ještě vysvětli, hledala jsem u nás na pláni šípkový keř ve sněhu abych si ho vyfotila, ale všechny šípky jsou vyzobané ptáky, cožpak ti belianští ptáčci nehladují?

3 waity waity | E-mail | Web | 1. března 2009 v 13:30 | Reagovat

Sára: Havran a Vidla jsou v zimě nepřístupní a své ledové království si chrání, ale v létě bohové dovolí a dá se na ně  vylézt, o takovém tatranském výletu  jsem přece psala minule..a zvířátko? sem tam nějakého Ždiarského voříška :-)

4 Lda Lda | 21. listopadu 2015 v 13:27 | Reagovat
5 Lada Lada | 21. listopadu 2015 v 13:28 | Reagovat

Eshop s lyžařským vybavením a oblečením. Vyberte si outdoor hadry, bazarové lyže za skvělé ceny, nebo stylové a originální čepice Petka:

http://www.newmansport.cz/17-lyzarske-vybaveni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama