... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Karas zlatý

31. března 2009 v 9:58 | Waity |  Malé ryby také ryby
O deštivém víkendu jsem se vydala za svým Nejmilejším do práce a nafotila pár pěkných foteček barevných rybek. Začnu Karáskem zlatým:
Karas zlatý
Carassius auratus

Čeleď: Cyprinidae (Kaprovití)
Objeveno: Linnaeus, 1758 - karas stříbřitý.
Původ: Asie: Čína.
Délka života: Až 10 let výjimečně i více.
Minimální velikost nádrže: Jezírko 2000 litrů a více. Pro chov v akváriu se nedoporučuje.
Krmení: Všežravec - vločky, pelety, živé krmivo.

Pohlaví: Rozdíly mezi pohlavími jsou vidět teprve u pohlavně zralých jedinců. U samiček je nápadná kulatější a plnější břišní linie a u samečků se objevuje tzv. třecí vyrážka v období tření.

Odchov: Vytírá se už v prvním roce života. Nejlépe se vyvolá tření zvýšením teploty na 20 stupňů. Na samečcích by se měla objevit třecí vyrážka. Oplodněné jikry zůstanou přichycené na rostlinách i kamenech a vyvíjejí se cca 4 dny v závislosti na teplotě. Když se plůdek vykuklí, je asi 6 mm velký a leží na dně, během týdne zpracuje žloutkový váček a pak se rozplave. Rodiče nepečují o potomstvo. Po narození je plůdek nevybarvený, přebarvuje se v 1. roce života, některé rybky až postupně 3. rokem života. Část potomstva zůstává nebarevná.

Snášenlivost: Dobře snášenlivé ryby, ale nehodí se k akvarijním rybičkám.

Charakteristika: Mírumilovná ryba vyšlechtěná z karase stříbřitého a dovezená do Evropy už v 17. století. Vzhledem i svým chováním připomíná kapra. Mají rádi společnost vlastního druhu. Pozor na přemnožení. Vytírá se v podstatě na cokoli, pokud teplota v nádrži překoná 20 stupňů. Stává se, že po několika letech má chovatel nádrž přeplněnou. Je velmi nenáročný na kvalitu vody, snáší dobře nízký obsah kyslíku (i krátkodobé deficity) a je poměrně odolný vůči nemocem.

Zde jsou nafoceny tzv. generační rybky (tj. jak mi bylo vysvětleno - takové rybí maminky a tatínkové, jsou to nejkrásněji vybarvené dospělé ryby svého druhu, o kterých se vedou záznamy a každý rok se vytírají pro další generace).
Karas nevyžaduje téměř žádnou péči, je vděčným obyvatelem i naprosto neudržovaných nádrží, ale má své limity. Drží se spíše při dně, za slunečných dnů však vyplouvá k hladině a vyhřívá se. Vyšlechtěným podruhem je Karas zlatý schubunkin (Carassius auratus schubunkin), který svým vzezřením připomíná kapra KOI, kombinace černé, červené, bílé a modré barvy. Stále se šlechtí další druhy, např.: Carassius auratus blue, Karas sup.collor (Red+Black), Karas sup.collor (Red+White), Karas zlatý - citrón.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sara Sara | E-mail | 1. dubna 2009 v 10:34 | Reagovat

Ti jsou tak krásní, když jsem pracovala v zahradnictví chodila jsem se na ně dívat a ráda přebírala při nemoci kolegyně odpovědnost a práci v rybičkách. Karásci u kterých stále čupěl houf dětí a oni se nerozprchli ale pomalu a uvážlivě se kolébali kolem dychtivých očí a nejedné přemluvené maminky. Pak jsem chytala do sítky tamtoho vzadu zlatavé barvy nebo toho červeného až oči přecházely nebo řerného jako sametový rytíř nočního království a rybičky místo rozstřelení pod kameny jako u jiných druhů mi samy dobrovolně vplouvaly do sáčků a odplouvaly do nových domovů se svými novými páníčky a paničkami.

2 Waity Waity | E-mail | Web | 2. dubna 2009 v 13:56 | Reagovat

Já jsem Ti říkala, Sáro, že bys měla psát o těch svých všech zaměstnáních  povídky. To by bylo SUPER!!!

Ale že Ti samy vplouvaly do sáčků? To mně tedy při focení ani náhodou! Tentokrát nepomohlo ani lákání na "perličky" jako minule, prostě jsem je musela rychle (v mezích mých nezkušených možností) a lstivě do bedýnky, aby neodpluly než zmáčknu spoušť :-)

3 brabi brabi | Web | 2. dubna 2009 v 23:08 | Reagovat

Patřím k chovatelům s přeplněnou nádrží. Loni se klidně mých pět zlatých karásků dohodlo a přivedli na svět spoustu malých, tmavých sardinek, ze kterých mají vyrůst noví zlatí karásci. K mému údivů jim zima neublížila a máme v bazénku "husto"! Nechcete rybičku? Jednu, pět, dvacet???

4 Pavel Pavel | E-mail | 9. června 2009 v 14:29 | Reagovat

[3]:Zdravím, loni se kolem našeho jezírka potuloval kocour, který měl na naše rybky náramnou chuť a byl bohužel úspěšný ! Teď máme v jezírku jednu žabičku-přišla odněkud sama, ale bohužel navíc velké mnžství komářích nymf. Vnoučata také koukají a diví se, že tam žádné rybky neplavou. Asi jsem ty karásky špatně "vychoval", protože jsem je krmil rukou a baštili drobnější žížalky. Jak se něco pohnulo nad hladinou, už se těšili na nějakou dobrotu. Pokud by bylo možno nějakou rybku mi přenechat, uvítal bych to. Jednalo by se mi tak o 3-4 karásky kolem 10cm. Jsem z Prahy.
Děkuji moc a přeji příjemný den !
P. Klimeš,
-pk-

5 Michala Michala | E-mail | 18. dubna 2012 v 22:46 | Reagovat

Dobrý den,zrovna doděláváme jezírko a rádi bychom si pořídili tři karásky (pro každé dítko jednoho :-)). Můžete mi prosím poradit,kde je sehnat v okolí Jindřichova Hradce? A prosím o radu,jaké jsou nejvhodnější rostlinky,krmení a tak.Za každou moc děkujeme :-)

6 hickin hickin | Web | 9. září 2016 v 3:07 | Reagovat

pujcka spolehliva ihned :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama