... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

DNES JE VELKÝ PÁTEK TAK POJĎTE K NÁM :-)

10. dubna 2009 v 11:23 | Waity |  Domov jsou ruce do kterých smíš plakat
Taky Vaše děti při pomlázce říkají pořád to stejné říkadlo Hody hody doprovody? A ptají se: A mami, proč beránek a proč vajíčka a proč proč proč?
Nachystala jsem velikonoční výzdobu a článek s velikonočními říkadly, zvyky a symboly. Vím, travička v květináčku mi chybí - kaju se - třeba bude příští rok víc času na velikonoční zdobení

NĚCO O VELIKONOČNÍCH SYMBOLECH:

Beránek - Symbol beránka je přítomný již v předkřesťanských tradicích. V židovské tradici symbolizoval Izrael jako Boží stádo, které vede Hospodin. Zároveň Židé na Velikonoce pojídali beránka jako připomínku svého vysvobození z Egypta. V křesťanství je beránek jedním ze symbolů Ježíše Krista, neboť obrazně podle křesťanské víry on je beránek, obětovaný za spásu světa.

Kříž - je dnes nejdůležitějším z křesťanských symbolů, protože Kristus byl odsouzen k smrti ukřižováním. Tento trest patřil k trestům nejvíce krutým a ponižujícím.

Oheň - Velikonoční bohoslužba začíná zapálením velikonočního ohně, který symbolizuje vítězství Ježíše Krista nad temnotou a smrtí. Od tohoto ohně se pak zapaluje velikonoční svíce.
Svíce je v mnoha kulturách chápána jako znamení života. Velikonoční svíce symbolizuje vzkříšeného Krista - tento symbol pochází ze starověkého slavení Veliké noci, při níž se zapaluje svíce (zvaná též paškál) od ohně. Takto zapálená svíce se v průběhu velikonoční bohoslužby noří do křestní vody, je ozdobena znamením kříže a symboly Α a Ω, tj. začátku a konce věků, jímiž je Kristus. Tato svíce se potom zapaluje po celou velikonoční dobu až do letnic a při každém křtu - aby se naznačilo, že křest patří k Velikonocům. Tato svíce se též rozžíhá při křesťanském pohřbu na znamení toho, že zemřelý stejně jako Kristus prošel branou smrti; a církev se za něj modlí, aby vstal k novému životu s Bohem.

Vajíčko - protože vajíčko obsahuje zárodek života, bylo v mnoha kulturách symbolem plodnosti, života a vzkříšení. V souvislostí s lidovou tradicí vznikl zvyk malovat tato vejce; důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době. V křesťanství se vejce vykládá jako symbol zavřeného hrobu, z něhož vstal Kristus, jako symbol nesmrtelnosti.

Zajíček - Ačkoli mnoho nenáboženských tradic má své kořeny v křesťanské symbolice, některé velikonoční symboly můžeme vystopovat až z předkřesťanské doby. Například zajíček má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara.

Pomlázka - Tento v Česku důvěrně známý symbol Velikonoc má také původ ve starých pohanských zvycích.
NĚCO O VELIKONOCÍCH A JEJICH ZVYCÍCH:
Velikonoce - je odvozeno od Velké noci kdy Kristus vstal z mrtvých

Škaredá středa - nebo-li sazometná středa, v tento den by se lidé neměli mračit, aby se nemračili všechny středy v dalším roce.

Zelený čtvrtek - v tento den se jí zelená strava (špenát, zelí NEBO ASPOŇ ZELENÉ PIVO - ZNÁTE?), aby byl člověk celý rok zdravý. Název Zelený čtvrtek lze také odvodit od zeleného mešního roucha, které se v ten den užívalo.
Kostelní zvony zní naposled a znovu zvoní až na Bílou sobotu, protože "odlétají do Říma".
Velký pátek - je spojen s magickými silami, otevíraly se hory, které vydávaly své poklady a v tento den se nesmělo nic půjčovat, protože půjčená věc by se mohla očarovat.

Řehtačka - zvuk řehtačky měl nahradit zvony, které odletěly do Říma.

Pomlázka - neboli dynovačka je tradice českých Velikonoc, zmiňuje se o tom ve svém díle například pražský kazatel Konrád Waldhauser.

Boží hod velikonoční - neodmyslitelné tradice Velikonoc, kdy papež na tento den promluví poselství a požehnání: Urbi et Orbi (městu a světu).

NĚCO ŘÍKADEL PRO MALÉ CHLAPEČKY NA PONDĚLNÍ POMLÁZKU:
Hody, hody, doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný, za kamny v koutku, na vrbovém proutku, proutek se ohýbá, vajíčko kolíbá, proutek se zláme, slepička z něj spadne. Vajíčko se odkoulí do strejčkovy stodoly, vajíčko křáp, slepička kdák, panímámo, máte mi ho dát!

Hody, hody doprovody, dejte medu, žádné vody, nechci vody, dejte medu, jinak od vás neodejdu. A nakonec, tetičko, dejte pěkný vajíčko.

Tetka kam jdete? Co to nesete? Pár vajíček od slepiček, kousek másla od kraviček a Zuzance na gatě.
Zas skřivánek zazpívá a svítí sluníčko, dojdi k nám, Janíčku, pro pěkné vajíčko.
Dej vám Pán Bůh dobrej den na Zelenej čtvrtek, abyste měli tak dlouhej len, jako je tento proutek. Proutek se červená, leníček se zelená, ať vám Pán Bůh požehná.
Stávej hore, Marijáno, dávej vajco každé ráno! Ben, ben, blechy ven a vajíčka do košíčka, sem!
Smrt nesem za lesem, nové léto přinesem. Radujte se, mládenci s červenými pletenci. Radujte se, babky s červenými jabky. Jaký je to mazanec bez koření, bez vajec? Svatý Jiří vstává, zem odemykává, aby rostla tráva, travičká zelená, růžička červená, fiala modrá.
Nesu nesu smrtku k Zelenýmu čtvrtku, až tu smrtku odnesu, nové léto přinesu. Smrťáka neseme s velkým nosem, do vody ho dáme, nad ním zazpíváme.
Pomlázka se čepejří, ať nám Andulka nevěří; budeme jí honit ze dveří, poběhneme za ní do kuchyně, třebas tam byla hospodyně, a z kuchyně do pokojíčku, až dostaneme po vajíčku. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | 10. dubna 2009 v 16:30 | Reagovat

:) máte to doma vskutku hezké :) A my vám oběma přejeme, aby vaše velikonoce - první manželské, byly veselé, sluníčkové, zpěvavé a rozmlsané :)

2 Sara Sara | E-mail | Web | 10. dubna 2009 v 17:19 | Reagovat

Dobly, moc pěkný, tak ty místo vajíček maluješ na okna, a prosimtě co to je to modré? jak mu to visí nohy ze skořápky asi? To je asi právě vylíhlé kotě? z modrého vajíčka? Ty říkačky jsou taky prima.A k těm náboženským tradicím o smrti a zmrtvýchvstání a hrobech a tak. Tak já se přiznám, že jsem pohanská čarodějka a nelíbí se mi, aby se na jaře když se všechno rodí, mluvilo o ukřižování atak. Já vím, že pro někoho je to rouhání, ale já vyznávám matku přírodu, a to všechno zelenisko a žlutisko co se právě klube na svět. Oslavuju zajíčka místo beránka, chudáka obětovaného a pomlázku, tedy pomladit děvčata aby se nám tu batolilo hodně miminek.

3 waity waity | E-mail | Web | 11. dubna 2009 v 15:51 | Reagovat

[2]: To je přece kocourek vyvalující se na nějakém trámu a to modré je jarní obloha přece...:-)

4 Míša Míša | 13. dubna 2009 v 11:59 | Reagovat

To je poučný!! Díky, až budu hledat někdy zase nějakou odpověď, hned kouknu do archívu z dubna 2009 :). Hezky to dneska oslavte. Na žádném křesťanském procesí s ukřižovaným Kristem jsem taky nebyla a ani nebudu. Hu. Jinak jsme velikonoce úplně letos zazdili, nebyl čas, našla jsem jen z loňska tři malovaná vajíčka a když jsem je vytahovala a snažila se naaranžovat do prti košíčku, tak jsem to jedno ještě navíc rozbila. Tak, šmitec. Pohanský zeleno-žlutý velikonoce asi budu muset oslavit pořádně až příští rok. A výzdobu máte velmi hezky originální, tak to má bejt :)

5 brabi brabi | 16. dubna 2009 v 23:15 | Reagovat

Taky se přidám s troškou do mlýna. Když jsem byla malá holka a každoročně jsme s tatínkem jezdili na Velikonoce do jeho rodiště na Velehrad, obcházela jsem s tlupou chlapů (jako host) všechny domácnosti a přihlížela, jak mladí i staří mužští nahánějí krojované ženušky a vyplácejí je. Všude mi něco dali.
Jenomže odpoledne jim to holky oplácely, chodily zase ony a já s nimi (s tetou). U poštmistra, který byl hodně nemilosrdný, vyrazily dveře a on klečíc na kolenou prosil o smilování, ale smilování nebylo a holky se pomstily i s nádavkem. Taky mi všude něco dali. Kdo by na to rád nevzpomínal ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama