... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Znojmo a znojemské podzemí

3. listopadu 2009 v 18:52 | Waity |  Výlety s dětmi za ruku, na zádech, v bříšku, v šátku..
V létě jsme s Nejmilejším strávili 4 dny na psím táboře kynologického klubu Šlapanice, a protože už druhý den stále jen pršelo, přemýšleli jsme, kam se vydat a strávit pěkný den. Někoho z nás napadlo Znojmo. Bydlíme kousek odtud a ještě jsem tam nebyla. A přitom je to tak krásné město a má hrozně zajímavou historii.

Něco z historie města
Místo bylo osídleno již v době předhistorické, jak to dokazují bohaté archeologické nálezy.
Když se po rozpadu Velké Moravy objevila někdy v polovině 11. století nezávislá a rozlehlá feudální knížectví, byla jedním z nich i "Znojemská země", jak tomu nasvědčuje i pozdější rozdělení Moravy českým vévodou Břetislavem.
V té době Břetislav vybudoval na dnešních místech nový hrad. Na jeho obranu nejenže nebylo zapotřebí tak velkého množství vojska, ale pro svoji výhodnější strategickou polohu a organizaci odpovídající vývoji doby se stal důležitou pevností na ustálené jižní hranici.

První písemná zmínka o Znojmě je v listině z roku 1048, kterou kníže Břetislav zakládá probošství v Rajhradě. Po smrti knížete Břetislava připadlo Znojemsko jeho synu Konrádovi I. a Znojmo se stalo sídlem údělných přemyslovských knížat.
V této době se na hradě razily mince - znojemské denáry. V roce 1146 byl za války českého vévody Vladislava se znojemským údělným knížetem Konrádem II. vypleněn. Tehdy byl nazýván jako "nejopevněnější hrad Znojem".

Význam hradu umocňovalo i tržiště, které vzniklo těsně před ním u křižovatky významných kupeckých cest. Právě početné osídlení kolem tržiště se stalo základem nového města, koncipovaného českým králem Přemyslem Otakarem I. před rokem 1226. Nové královské město se stalo nejmohutnější pevností na jižní hranici Přemyslovského státu. Znojemský minoritský klášter byl také místem posledního odpočinku Přemysla Otakara II. po nešťastné bitvě na Moravském poli v roce 1278, v níž padl. V roce 1296 byly jeho ostatky slavnostně převezeny do Prahy.
Jan Lucemburský za své vlády udělil městu mnohé výhody a výsady. Například dal městu táž práva pro obchod s vínem a solí, jako užívala města Brno a Jihlava a zakázal výčep cizích vín ve městě, aby měšťanům ulehčil před cizí konkurencí. V roce 1335 při oslavách svatby nejmladší Janovy dcery ve městě vznikl požár a vyhořela téměř polovina města i s hradem.
V roce 1459 byl ve Znojmě ujednán jednoroční mír mezi Čechami, Moravou a Rakousy. Město se v této době začalo pomalu hospodářsky vzmáhat po přestálých nepokojích a v roce 1462 s povolením krále Jiřího z Poděbrad razilo svoji vlastní minci s městským znakem, na němž se poprvé objevuje písmenko "Z". Král Ludvík Jagelonský potvrdil městu v roce 1523 městské právo, jímž se řídila i řada dalších měst a městeček. Z této doby pochází nádherný pergamenový Kodex městských práv, uložený ve znojemském okresním archivu. Na zemském sněmu konaném v roce 1535 ve Znojmě bylo přijato moravské zemské zřízení, které patří k našim důležitým právním památkám. Podle slov současníků bylo v 16. století Znojmo městem bohatým, kde kvetl zejména obchod s vínem a ovocem, a prožívalo své zlaté časy.
Vrcholem útrap třicetileté války, za níž město utrpělo značné škody, bylo již třetí obsazení Švédy v roce 1645. Početní stav obyvatelstva klesl na polovinu. Až do druhé poloviny 17. století pak bylo město ohrožováno Turky. Koncem 18. a začátkem 19. století trpělo město napoleonskými válkami. V roce 1805 procházelo pod vedením samotného Napolena francouzské vojsko, táhnoucí ke Slavkovu. Napoleon se ve městě objevil ještě jednou v roce 1809 a svedl u Suchohrdel krátkou vítěznou bitvu. V roce 1866 město opět trpělo za rakousko-pruské války.
V těchto časech se město stalo známým zejména keramickým průmyslem. Rozšířilo se také pěstování okurek a jejich zpracování se stalo světově proslulým. Víno, ovoce a obzvláště meruňky byly dalším důležitým obchodním artiklem. Známý byl také znojemský kožedělný průmysl. V roce 1918 byl učiněn neúspěšný pokus o odtrhnutí Znojma a Znojemska od nově vzniklé Československé republiky. Po mnichovském diktátu však bylo od ČSR odtrženo a stalo se součástí tzv. Sudet. Ještě v roce 1938 sem přijel na osobní inspekci Adolf Hitler. Po útrapách druhé světové války, v jejímž závěru utrpělo město škody rozsáhlým bombardováním, bylo osvobozeno Rudou armádou až v poslední den války dne 8. května 1945. V roce 1971 bylo historické jádro města pro svoji značnou památkovou hodnotu prohlášeno za historickou památkovou rezervaci.
A co ve Znojmě stojí za to navštívit? V první řadě je to znojemské podzemí.
Rozlehlé bludiště podzemních chodeb a sálů, situované pod celým areálem středověkého města, vzniklo v průběhu 14. až 15. století propojením sklepních prostor jednotlivých měšťanských domů a paláců. Smyslem tohoto propojení byla snaha ochránit obyvatele města před útrapami spojenými s obléháním města a případným rabováním cizích vojsk přímo ve městě po jeho dobytí.
Labyrint pod městem je několika chodbami propojen s okolní krajinou, což mohlo právě v dobách válek a obležení být klíčové pro zásobování měšťanů. Podzemí mohlo poskytnout útočiště obyvatelům města i na dlouhou dobu - prostory byly odvětrány řadou šachet, sklepní ohniště či krby byly propojeny s komíny městských domů, vykopáno zde bylo několik studen a odvodňovací systém.
Znojemské podzemí bylo budováno za pomoci jihlavských a kutnohorských havířů na několika úrovních. Vytěžený materiál mohl sloužit na stavbu či opravu městských hradeb. V případě, že by do labyrintu pronikl nepřítel, mohlo znojemské podzemní bludiště, plné kluzkých a úzkých přechodů a propadel, sloužit i jako smrtonosná past.
A protože pršelo, ještě jsme se šli podívat na znojemskou radniční věž.
Jde o dominantu a jeden ze symbolů města Znojma postavenou v létech 1445-48. Schody jsou bezpečné i pro děti a z věže vysoké 79,5m je vidět do širokého okolí města. Lze vidět výběžky Českomoravské vrchoviny na severozápadě a Pálavské vrchy směrem na jihovýchod. Při zvlášť příznivé viditelnosti je možno zahlédnout i velmi vzdálené vrcholky rakouských Alp.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | Web | 3. listopadu 2009 v 19:36 | Reagovat

krásný článek, moc hezké fotečky. :) Děkuji za virtuální procházku i návštěvu tohoto pěkného města. Stále častěji sama sebe přesvědčuji (skutky, nikoliv myšlenkou), že mám paměť v ...opotřebovanou. Má to své výhody, detektivky můžu číst stále dokola a pokaždé mě překvapí, kdo je vrah (pokud tedy udržím alespoň v náznacích komu patří jaké uméno a dějovou linii) a podobné je to u cestování. Určitě jsem ve Znojmě několikrát byla a stejně na něj tady teď koukám jako vyjevená. :) Nepoznávám ani zblo. Hele, jak to s tím foťákem čaruješ??

2 Sara Sara | Web | 3. listopadu 2009 v 20:29 | Reagovat

Ty Wai ty jsi si zase chodila po střechách? Nebo čojako. Tak tam jak je to čtveraté náměstí tak tam je internát poštovního učiliště, které jsem navštěvovala někdy v 16 letech. Tam jsme měli školu a v Brně zase praxi, to byla moje první pracovněstudentská štace :-D Z intru jsme každé odpoledne uprchly a šly s holkama nejdřív na zmrzlinu s čokoládovou polevou za 1,70Kčs a potom na hradby nad řekou. Tam jsme probraly to nejdůležitější - kluky, a šly se nechat zabásnout a vynadat od vychovatelek, které neměly pochopení a myslely si, že budeme celé odpoledne ve studovně. :-?Hm... Taky historie i když poněkud mladšího data, nicméně v minulém století. Takže zdravím Znojmo, vidím tě dvojmo, tedy už ne  :-D

3 brabi brabi | Web | 3. listopadu 2009 v 23:14 | Reagovat

Já vlastně Znojmo vůbec neznám, dvakrát jsme tam byli nakoupit, když jsme byli někde v campu, ale nic vic. A přitom to tam vypadá tak hezky. :-(

4 eliza.bloguje eliza.bloguje | Web | 7. listopadu 2009 v 14:49 | Reagovat

Slyším Znojmo, a vybaví se mi víno. Sice v posledních dobách tak nějak ve spojitosti se jménem bývalého šéfa NOVY, ale snad i u vás je nějaký ten vinohrádek, či alespoň sazenička. :-P

5 Bohdan Dlouhý Bohdan Dlouhý | Web | 7. listopadu 2009 v 17:11 | Reagovat

Vida. Ve Znojmě jsem byl a ne jednou, dělal jsem tam pasport zeleně. Ale koukám, že to město vůbec neznám. Co takhle nějaký výlet? ;)

6 waity waity | 9. listopadu 2009 v 10:59 | Reagovat

Radunko, Brabi - až budeš ve Znojmě, zajeď si i do středu a ne jen do obchodňáku a uvidíš, že příště už to tam určitě poznáš  :-D
Sáro, po střechách ne, ale po věži. To jsem ráda, že sis vybavila svoje studentská léta - ani jsme nevěděli, že jsi studovala tam  :-)
Elizo, tady všude kolem jsou viničky, vinohrady, sklípky, vždyť jsme v kraji vína.. :-)
Bohdane, do Znojma nebo kamkoli - kdykoli.. :-D

7 Míša Míša | 9. listopadu 2009 v 12:11 | Reagovat

Znojmo znam a mam ho rada. Priste tam vyvezu svoji rodinku, at se pokochaji taky. Dekuhem za krasnou reportaz  :-)

8 Radka Radka | Web | 10. listopadu 2009 v 7:10 | Reagovat

[6]: tsss, obchodňák?? To mě teda neznáš děvče. Já jsem v tomto ohledu chlap jak poleno. Nenávidím nákupy  :-D
Pokud jde o Znojmo, mě asociuje jen a jen okurky. Jsem holt bloklá v minulosti.   :-)

9 Bohdan Dlouhý Bohdan Dlouhý | Web | 10. listopadu 2009 v 18:06 | Reagovat

Když o tom tak přemýšlím, tak právě ve Znojmě jsem se poprvé strašně opil. Kdo by to taky neudělal, kdyby na něj na týdenní praxi ve Frutě vyšla pracovní sobota. Slíbili jsme si, že střízlivé nás v sobotu nedostanou... A nedostali. :) A řediteli státního statku Znojmo jsem se předvedl téměř jako disident, když jsem se před ním o vlastnické formě státních statků vyjádřil jako o nižším vývojovém stupni JZD. Málem jsem tehdy dostudoval dřív, než jsem začal. :) Ale jinak bylo to léto ve Znojmě krásně. ;)

10 Míša Míša | 11. listopadu 2009 v 10:14 | Reagovat

[9]:  :-D dobry

11 Sara Sara | Web | 11. listopadu 2009 v 14:51 | Reagovat

[9]:  :-D

12 waity waity | 12. listopadu 2009 v 18:24 | Reagovat

[9]: ...to věřím. Je fajn, že sis na to teď vzpomněl  :-)

13 Bohdan Dlouhý Bohdan Dlouhý | Web | 12. listopadu 2009 v 21:44 | Reagovat

Vzpomněl... Jen z té pracovní soboty si nemůžu na nic vzpomenout. :-D

14 waity waity | 13. listopadu 2009 v 15:16 | Reagovat

[13]: to nevadí, určitě byla legrace   8-O

15 Roman Roman | E-mail | 28. března 2010 v 19:29 | Reagovat

Dobry den chtel bych se zeptat jestli bude otevreno i na velikonocni pondeli dekuji

16 waity waity | Web | 28. března 2010 v 22:38 | Reagovat

[15]: Dobrý den, Romane, to nevím, asi by se to chtělo zeptat na oficiálních stránkách Znojma. My tam byli o letních prázdninách..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama