... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Dolomiti di Brenta - Paganella

8. března 2010 v 17:11 | Waity |  Když nemůžeš Ty k hoře, musí hora k Tobě
CIAO!
Podhorské italské městečko Andalo v oblasti Dolomiti di Brenta, plné hotýlků v alpském stylu v údolí lemovaném majestátnými vrcholy hor ze všech stran. Támhle nahoře se lyžuje..

Lyžařské středisko Paganella s 54 kilometry sjezdovek a 14 lanovkami..
A nad tím vším azurové nebe..
Pohled z lanovky..
Nejvyšší vrchol má 2125m nad mořem..
dá se z něj dohlédnout na největší jezero Itálie Lago Di Garda..
V údolí pod zasněženými vrcholy o tisíc metrů níž už kvetou stromy a začíná jaro. Když jsme tudy první den projížděli, nevěřili jsme, že někde ještě může být sníh na lyžování. Vždyť už taky byl začátek března..
Přímo na sjezdovce láká české turisty česká hospůdka..
Nejlepším teplým nápojem na sněhu, který si zde v italských Alpách můžete objednat, je tradiční Bombardino. Chutná jako lepší vaječný koňak a dostanete na něho šlehačku. Doporučuju!!! Sice je to kalorická bomba, ale po takovéhle lyžovačce si ho přece můžete dopřát..
Dát si na svahu něco dobrého k obědu je rozumné. My měli s sebou vždycky svačinu, kupovat předražené bagety na svahu se nám moc nechtělo. Raději jsme se vydali do pravé pizzerie v Andalu. Ale když budete chtít někam zajít na oběd v poledních hodinách nebo se jen tak projít po obchodech, nepochodíte. Siesta trvá od 11 do 16:30 hodin, takže je všechno včetně obchodů i potravin zavřené. My našli jednu pizzerii, kde byli na hladové turisty zvyklí, ale i tak byli pěkně nervózní, že už budou zavírat..
Na modrých sjezdovkách úplně dole se prohánějí "školičky". Potkáte je když sjíždíte po celodenním lyžování.
Ubytovali jsme se ve velkém hotelu Alpen, kde se k večeři podávají speciality v italském stylu i čase, tedy ve 20:30. Můžete si vybrat ze tří předkrmů, tří hlavních jídel a na závěr dezert.
Navíc se opravdu nedá odolat velkému výběru zeleninových salátů, které si nabíráte sami na talířek a zalijete si je balzamikovým octem nebo extra virgin olivovým olejem.
Obsluhují Vás vždy usměvaví číšníci, každý má na starosti po celý pobyt své hosty a už ví, co máte nejraději - jakou si dáte vodu, víno nebo kolik sníte k snídani rohlíků, a jakým jazykem se s Vámi mohou domluvit. Někteří si při obsluhování prozpěvují, jiní Vás pokaždé oblaží svým vřelým úsměvem. Největší radost jim uděláte, když Vám chutná a dobře se bavíte.
Usmívala jsem se při naší první večeři a užívala si dobrého jídla a atmosféry. Číšník, který šel kolem, jenom mrknul očkem a už se nesla zmrzlina jenom pro mě navrch. Byla jsem tak přecpaná těmi všemi chody, že jsem s díky odmítla. Ale nepřipadalo v úvahu. Číšník vypadal, že by se vážně urazil, a tak jsem ji do sebe nacpala. Ale že byla dobrá...pravá italská z čerstvých jahod a vanilky.
Po lyžování je v hotelu k dispozici wellness centrum se dvěma bazény s masážními tryskami, umělým vodopádem a masážními lehátky, třemi různě horkými saunami a relax zónou, kde můžete na lehátku spočinout zabalení do ručníku po náročném lyžařském dni. Obvykle jsme po takové "kúře" usnuli a z podvečerního courání po městečku nebylo nic.
Další služby už raději nevyhledávejte, pokud nepatříte mezi nejbohatší. Masáž, kosmetika nebo manikůra tu totiž vyjde zhruba tolik co týdenní skipas.
Po večeři se italové rádi baví a tak stále vymýšlejí různou zábavu, které se ale účastní jen oni sami, protože my všichni co sem přijeli lyžovat, jsme se po pozdní a velmi syté večeři šli raději natáhnout, abychom nezaspali báječné lyžování.
Ocenila jsem, že jsem si s sebou vzala italský slovníček. Tak například při každém jídle jsem si hned našla, co mi náš číšník právě řekl. A bylo to někdy zajímavé. Například při nalévání vína pokaždé trochu rozlil a pronesl: "FORTUNA". Hned jsem si našla, že to znamená štěstí, bohatství nebo osud. Nejdřív jsem si myslela, že je nešikovný, ale když chodil stále dolévat z lahve a pokaždé trošku ucvrknul na ubrus, došlo nám, že to bude schválně.
Poslední den a poslední výlet do městečka Molveno s okouzlujícím jezerem Lago di Molveno ledovcového původu, které svírají masivy hor. Je níže položené, zde už není po sněhu ani památky..
I takhle se dá prožít SVATEBNÍ CESTA
Vzhledem k tomu, že nyní máme děťátko, jsme rádi, že jsme si loni Alpy poprvé (a taky na několik let naposledy) užili. Tak snad zase někdy...
BONA SERA
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 celestina celestina | 8. března 2010 v 19:38 | Reagovat

bella vacanza. Anche con bambino e possibile passare le vacanze in Italia, non hai paura ;)

2 Sara Sara | 9. března 2010 v 20:27 | Reagovat

[1]: Co to? O_O

3 Sara Sara | 9. března 2010 v 20:30 | Reagovat

Téda, oni neřekli ani slovo o tomhle všem, oni jsou totiž voba, jak já říkám "mlčoch", no ještě, že máme ty blogy, jinak bychom se takovou romantiku a dobrodružství nikdy nedozvěděli :-D , ale musela to být krása a hodí se přesně do této doby, je to rok a den a Matýsek je tu ???  ;-)

4 brabi brabi | 9. března 2010 v 23:07 | Reagovat

Krásně jste si to uměli načasovat. Na těch horách muselo být nádherně  :-D

5 celestina celestina | 10. března 2010 v 6:50 | Reagovat

jen jsem říkala: že to byla krásná dovolená a že se taková dá v Itálii strávit i s děťátkem, ať se nebojí. :) Jsou to ale stejně tajnůstkáři. Já bych teda nevydržela rok schovávat takový nádherný fotky a zážitky :)

6 waity waity | 10. března 2010 v 9:37 | Reagovat

Ještě jsem zapomněla napsat, že pro pány a všechny ostatní pro pobavení v některých hospůdkách přímo na sněhu tančily polonahé holky na skvělou muziku. Mého muže taky zaujaly (měl ale oči jenom pro mě - co mu taky zbývalo na svatební cestě, že.. :-P ). Mám jen pár nekvalitních fotek z těchto jejich vystoupení, neboť se ty slečny hrozně "vrtěly" do rytmu  ;-)

7 waity waity | 10. března 2010 v 9:39 | Reagovat

[1]: Tak jsem si to přeložila správně  :-)

8 waity waity | 10. března 2010 v 9:41 | Reagovat

[5]:Nic neschováváme, ani netajíme, jen furt nebyl čas probrat se pěti sty fotkami a nějaké vybrat..však to znáte, kdo rád fotíte, že?  :-D

9 Tepi Tepi | E-mail | 10. března 2010 v 22:07 | Reagovat

Já cu lyžovat!!!! a hned teď.Strašně se mi stýská po horách, protože jsme každý rok pravidelně jezdili do krásných hor na obrovské,dlouhé a upravené sjezdovky.Ty vaše hory jsou také krásné dokonce bych řekla, že ta zasněžená příroda a hory jsou všude dost podobné.Už abychom se tam zase rozjeli co?? Waity :-))že by třeba jednou spolu??i s dětmi?? no to si ještě asi počkáme :-P

10 Misa Misa | 11. března 2010 v 22:33 | Reagovat

tyyy jo, to jsou krasny fotky :-) musela to byt parada!

11 Adolf Adolf | Web | 28. listopadu 2013 v 16:39 | Reagovat

Do Itálie na lyže odjíždí celá řada českých lyžařů a lyžařek hlavně kvůli skvěle upraveným lyžařským terénům, docela dobré dostupnosti, nižším cenám jízdného a v neposlední řadě kvůli poměrně stabilnímu příznivému počasí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama