... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Výživa dítěte - od zavádění příkrmů do 2 let

28. května 2010 v 23:32 | Waity |  Vzdělání má hořké kořeny, ale sladké ovoce.
<a href="http://www.konopnyshop.cz/e-shop/?a_aid=100233&amp;a_bid=11110001" target="_blank"><img src="http://www.konopnyshop.cz/provize/accounts/default1/banners/468x60.gif" alt="Konopný shop" title="Konopný shop" width="468" height="60" /></a><img style="border:0" src="http://www.konopnyshop.cz/provize/scripts/imp.php?a_aid=100233&amp;a_bid=11110001" width="1" height="1" alt="" />

Než začneme s příkrmy, musíme vědět, že mateřské mléko obsahuje víc než 400 látek, které nejsou a NIKDY nemohou být obsaženy v náhradní mléčné výživě na bázi kravského mléka. Děti živené od 2.-3. měsíce umělou výživou mají v dospělosti výrazně vyšší riziko vzniku obezity, diabetu 1. a 2. typu, chronického zánětu žlučníku, juvenilní revmatoidní artritidy a později maligního lymfomu a Crohnovy choroby. Čím méně je nutné dítě do 6. ukončeného měsíce přikrmovat, tím lépe. Přikrmované, tím spíše nekojené děti, jsou systematicky překrmovány bílkovinami pro ně nepřirozenými, nevhodnými cukry a nesprávnými tuky. Nic z toho pro ně není vhodné.
Samozřejmě jsou situace, kdy se nedá nic dělat a maminka sáhne po umělé mléčné výživě.

VÝŽIVA NEKOJENÉHO KOJENCE:
Podle odborníků je od 5. měsíce věku vhodné každý den používat:
  • Olej z tresčích jater - 1 lžička
  • Kokosový panenský olej - cca 1 lžička
  • Olej panenský sezamový, kvalitní lněný nebo slunečnicový "bio" - 1 čajová lžička
  • Žloutek z čerstvých "bio" vajec nevařený - občas
  • taurin a karnitin
  • nepoužívat náhražky, kterými jsou sójové a mandlové mléko nebo karotková šťáva.
PRVNÍ PŘÍKRMY
Vždy si dáme pozor, abychom dítěti nenabídli potravu, kterou by se mohlo dusit, pokud neumí nebo nemůže pořádně kousat!
S příkrmy začínáme:
· Když se dítě v noci více budí
· Když začne mít kousací reflex
· Můžeme začít klidně plus mínus 2 měsíce než se udává v knížkách (ukončený 6. měsíc), u každého dítěte to bude pravděpodobně úplně jinak.
· Kolem 9. měsíce se někdy děti samy odstaví nebo si určují samy, kolikrát chtějí být kojeny. Je dobré mít rozjeté příkrmy do této doby kdyby se náhodou odstavilo úplně, tj. zavést příkrmy v rozumném čase.
První podání příkrmu:
VŠE musí mít teplotu těla (do 1 roku)!
Na první podání musí být potravina vždy tepelně upravená. Je to výhodnější než podat v syrovém stavu do bříška, ale podruhé už může být syrová.
Při výskytu alergie v rodině je doporučeno přidat si alespoň 14 dní k ukončenému 6. měsíci.
Dítěti ho podáme obvykle po ukončeném 6. měsíci, a to tím stylem, že poprvé zkusíme 3-4 lžičky a pokračujeme v tom dalších 5-7 dní, max. 14 dní (aby prošlo celým trávicím traktem). Může být změna stolice - střevo pracuje jinak. Počet dní potom 2 měsíce dodržujeme. Nový příkrm vždy zkoušíme podat dopoledne (alergická reakce nastává do 2-3 hodin po požití). Můžeme dát např. jablko nebo mrkvičku - nabídnout zarovnanou lžičku uvařené směsi (celkem budeme dávat 3-4 lžičky), pak přiložíme dítě a nakojíme ho dle potřeby (u nekojených dětí láhev s mlékem ale až po 20-ti minutách). První příkrm není na hlad, je to jen seznamování s něčím novým, pojmeme to jako HRU.
Mateřské mléko pomáhá rozkládat veškerou potravu (na rozdíl od umělé výživy). U kojených dětí nikdy nevíme, jak dítě příkrm přijme.
Poté zkusíme druhý příkrm stejnou metodou a tak dále. Pokud je v rodině nějaká alergie, je dobré počkat 2-3 týdny (aby se stěna střeva dostatečně zatáhla).
Příkrm podáváme poprvé vždy dušený či vařený a až co ho dítě bez problémů jedlo a strávilo, můžeme ho podat v syrovém stavu!
Příkrm podáváme vždy jednodruhový s tím, že alergické reakce mohou nastat do 3 hodin po podání. V případě alergické reakce ihned kontaktujeme pediatra. Alergie se může objevit na cokoli.
Alergická potravinová reakce:objeví se na kůži (šupinky, lupínky, suchá místa, pupínky…) Tuto potravinu okamžitě stáhnout z jídelníčku a už nedávat! Děťátko 3 dny pozorovat a můžeme jít rovnou na kožní, nebo zajdeme k pediatrovi. Pokud svědí, musíme řešit IHNED!, případné poškrábání by se pomaleji hojilo. Minimálně 2 měsíce tuto potravinu nepoužijeme, pak opatrně zkusíme, v případě těžší alergické reakce se čeká 1 rok na další podání.
Do 1 roku nikdy nepodáváme SŮL ani KOŘENÍ!!!
Druhý příkrm: dopoledne nabídneme nový (třeba brokolici), odpoledne to co jsme měli předtím (jablko), ale navýšíme ho jedenkrát tolik - tedy 8 lžiček. 2 příkrmy za 24 hodin, mezitím bude mléko. Nikdy nevypouštět, dát opravdu oba dva příkrmy.
Zase jedeme ten samý počet dní takhle. Pokud nechutná, nenavyšujeme, neřešíme to, nabízíme a necháváme to tam pořád (pravidlo 20 - 20x nabídneme, pak tuto potravinu můžeme vzdát). Maminky obvykle dělají chybu, že si myslí: "tohle dítěti nechutná, už mu to dávat nebudu." Vždy bychom tedy měli dvacetkrát zkusit než pokrm zavrhneme.
Třetí příkrm: (např. vařená mrkev). Dopoledne nový příkrm - mrkev. Odpoledne zase navýšit jablíčko - 3x4 lžičky.
Večer 1. večeře - brokolice 2x4 lžičky (3 příkrmy za 24 hodin).
Takhle jedeme opět 2 měsíce.
Plně kojené dítě do 1 roku- dítě dostává pouze 3 příkrmy za 24 hodin.
Dvousložkový příkrm: jakmile máme 7 zavedených druhů příkrmů, smícháme 2 druhy vyzkoušených (zase jen 3-4 lžičky dopoledne).
Nejvhodnější potraviny do 1 roku:
Mrkev, rýže, brambory (vaříme vždy s kmínem), kukuřice, jablko, hruška, meruňky (dušené), borůvky (od 10. měsíce), brokolice, cuketa, květák, hrášek, dýně.
Pozor na CELER i při výběru kupovaných zeleninových výživ!!! - alergizuje.
Střevo dítěte se vyvíjí mezi 7-8 rokem.
Pokud zavedení nových potravin nevyvolá žádnou nežádoucí reakci, lze kombinovat potraviny nejprve dvousložkově, potom i třísložkově.
Při stálém odmítání nového příkrmu zkusíme na lžičku položit vždy jeden burisonek - nebarvený a neochucený (v pozdějším věku - po 1 roce - nastrouháme eidam). V případě burisonu musíme mít zavedenou rýži a dvousložkové příkrmy. Opět zkusíme 20 podání a pak znovu zkusíme bez burisonku.
CHUŤOVÉ ZPEČETĚNÍ - mezi 1. a 2. rokem se nastavují chutě (co dítě naučíme jíst, to bude jíst celý život).
Do 1 roku děti preferují ČICH.
Do 6. měsíce, nejlépe do 1 roku je nutné používat KOJENECKOU VODU. Ta se do 6 měsíců převařuje, poté už to není nutné.
Potraviny vhodné od 1 roku do 2 let
· Bílé pečivo, chléb - mazat sýry typu Lučina, Žervé (bez příchutě), čerstvými sýry. Celozrnné pečivo se doporučuje až po 2. roce!
· Mléčné výrobky - kefír, jogurt bílý, např. u ochucených (Pribináček, Lipánek atd) jako první příchuť budeme preferovat vanilku - obsahuje nejméně chemie, tvrdý sýr (eidam), tvaroh
· Vejce - nejdříve žloutek, od 1,5 roku i bílek
· Vývary - jako první nejlépe 5-7g kuřecích prsíček, později konzumace masa. Výborné je i krůtí a králičí maso.
· Sladíme stále Glukopurem (v horším případě se dá tolerovat i přírodní cukr). Med jako sladidlo (náhražka je Sladěnkaze zdravé výživy) z důvodu alergizace podáváme až od 1,5 roku.
· Ovoce - pozor na banány, citrusové plody, kiwi a jahody (vhodné před 2. rokem, např. do jogurtů.
· Zelenina - opatrně s rajčaty (nejdříve spařit, oloupat a vařit) a paprikami. Špenát vaříme vždy s mlékem a je vhodný až před 2. rokem.
· Zahušťování polévek, omáček - pokud to půjde, nezahušťujeme moukou, výborné jsou jáhly, pohanka atd.
· Těstoviny - nejlépe ze zdravé výživy (střídáme vaječné a nevaječné).
· Sladkosti - sušené ovoce, od 2 let mohou být müsli tyčinky.
· Luštěniny - červená čočka. Ostatní nejdříve v 1,5 roce, lepší od 3 let - namáčet a vodu vylévat (i pěnu)
· Mák - vařit vždy s mlékem a je silně alergizující (vhodný až před 2. rokem).
· Ryby - až od 1,5 roku - nejlepší budou sladkovodní ryby z našich českých rybníků a řek (většinou víme, z jakého chovu, tedy odkud ryba pochází). Může to být dravá ryba - štika, pstruh. Výborný je také kapřik. Pozor na kosti!!! Z mořských ryb je nejvhodnější mořská štika a aljašská treska. Ale nebudeme si namlouvat, že mořská ryba je nejlepší, protože vyrostla v čistém průzračném moři. Dnes už tomu dáávno tak není :-(
OVOCE
Nabízí se bez šlupky! Od 6. měsíce se nemixuje, jen se rozmačká na kaši. Dásně jsou na to uzpůsobeny. Do 6. měsíce je třeba mixovat.
Exotické ovoce a zelenina včetně banánů - až od 1 roku. Od 12-14 měsíců můžeme dát všechno, jahody až ve 2 letech a to poprvé tepelně upravené, jsou silně alergenní! Před 1. rokem mohou být hrozny nebo meloun. Pomeranče, mandarinky - můžeme dělat šťávu (od 1 roku). Citron - od 12-14 měsíců - do čaje, salátů, na rybu (nikdy nedopustit, aby dítě lízalo citron! - hrozí překyselení žaludku), nedávat žádné Lemonky ani Citronky. Kiwi - od 12-14 měsíců - opatrně.
ZELENINA
Karotka, avokádo, batáty, hrášek, kukuřice, červená čočka, cuketa, brokolice, chřest, fenykl.
SKLENIČKY - VÝŽIVY
Nejlepší jsou české (naše normy jsou přísnější) - můžou být na cesty. Je to rozmixované, takže nedávat moc často. Vyplatí se, když jsme na 12-16 lžičkách. Existují 1 složkové a 2 složkové. Pokud mícháme, tak jen od stejných firem!
KAŠE
Zavádíme jako jakýkoli nový příkrm. Nejlepší je začít kukuřičnou nebo rýžovou do vody, vždy jako první nabídneme jednodruhovou - pokud je dítě kojené (jednosložková - Minutka, Vtipná kaše - Country life, Otesánek, dvousložkové: kukuřično-rýžová). Když nechutná, zkoušet alespoň 20krát než to vzdáme. Nikdy nesolit, nekořenit, pokud chceme přisladit, doporučuje se jen Glukopur. Nikdy nepoužívat jinou obilninu než bezlepkovou do ukončeného 1 roku! Můžeme i uvařit rýži, pohanku, jáhly. Ke zlepšení chuti a biologické hodnoty pokrmu použijeme výhradně čerstvé máslo (ideálně kozí nebo nesolené irské) nebo kvalitní olivový olej.
Nikdy nepoužíváme mouku sójovou a pšeničnou, ani když budou v kvalitě "bio".
KUKUŘIČNÉ VÝROBKY
Jakmile zavedeme kukuřici, můžeme jít do kukuřičných výrobků (křupky). Nahradí výrobky s lepkem.
UMĚLÉ MLÉKO
Musíme-li ho dítěti přidat, vždy by to mělo být mléko pro kojence od narození.
HOREČNATÁ ONEMOCNĚNÍ (38°C a více)
Je nutno dodávat organismu hodně tekutin. Může se podat Magnesia bez příchutě - podávat po lžičkách po 2 hodinách 3-4 lžičky. Jen při horečce! Pokaždé dítě znovu změřit! Jinak se mohou dávat jakékoli tekutiny.
KRAVSKÉ MLÉKO- až ve 3 letech!!! - nebezpečí alergie na laktózu.
POČÁTEČNÍ MLÉKO - po skončení kojení (Sunar…), bývá označeno číslem 1. Můžou nastat i nějaké trávicí potíže (průjem, zácpa). Nutrilon je mastnější, při problémech se dá koupit jiné, např. Beba, Sunar. Při alergiích koupíme protialergenní variantu.
LEPEK
Plně kojenému dítěti můžeme dát lepek od ukončeného 8. měsíce, jinak až v 12-14 měsících. Lze nahradit jáhly, amarantovou moukou, kukuřičnou moukou. Celozrnné výrobky podáváme dítěti až od 2 let! (narušují střevní mikrofloru). Pečivo: bílý chleba i rohlíky, grahamové pečivo, suché chlebíky, raciolky..
OVESNÉ VLOČKY
Až od 1 roku (obsahují lepek)!
JOGURTY - Od 9. měsíce. Nejlepší značky na českém trhu jsou Hollandia selský a Jihočeský. Dáváme nejlépe bílé. Po 2 měsících podávání jogurtů můžeme zařadit také ochucený (bílý s čerstvým ovocem).
LIPÁNKY, PRIBINÁČKY - vanilková příchuť obsahuje nejméně barviv a chemie, dát jako první.
TVAROH- ano (může se míchat se šťávou).
SÝRY
Čerstvé (Cottage, Žervé, Čerstvý, Lučina), můžeme dělat pomazánky (bílý jogurt smíchaný se sýrem). Eidam ano. Mozzarella, Ricotta - ano. Nikdy ne plísňové sýry!!!
SLADIDLA
Ze začátku pouze Glukopur. Od 14. měsíce můžeme zařadit třtinový cukr. Med až od 1,5 roku, pouze jako sladidlo - silně alergizující. Od 3-4 let bez problémů. Sladěnka - od 1,5 roku.
PITNÝ REŽIM
Zavádí se jako ostatní příkrmy. Při dosažení 16-ti lžiček můžeme začít v rámci denního pitného režimu. Opět formou hry v době bdění (už se nepočítá do příkrmů) - šťáva, voda, čaje - dávat zase v intervalech 2-3 dnů. Pitný režim je zvládnutý, když se dítě půjde napít, jakmile bude mít žízeň. Láhev nebo hrneček má být v jeho dosahu. Při kojení nemusíme hlídat kolik dítě vypije. V hrnečku má být ze začátku tak 1cm tekutiny (z důvodu vylití, nebo aby nebyl těžký do ručky). Je lepší koupit malý, aby se dobře držel. Nemusí být drahý, stačí obyčejný.
V krizové situaci, když jsme někde na výletě, dítě má žízeň a nemáme s sebou vodu - koupit cokoli co budou mít (např. bublinkovou vodu - vytřepat). Něco zvolit, ale rozhodně dát dítěti napít!
Minerálky - až před 2. rokem a bez příchuti. Bylinky až od 2 let.
Příkrmy můžeme klidně začít pitným režimem. U alergiků je to nejvhodnější.
ŠŤÁVY
Ze začátku by měly být čiré, potom mohou být moštové. Vždy se ředí! Doporučuje se Frutek (jablko+ hruška) - je čirý, potom Sunárek - jablko, hruška, meruňka - jsou hustší, nebo mrkvové šťávy.
Šťávy se vždy ředí v poměru 1 díl šťávy - 2 díly vody.
ČAJ
Nejlépe v lékárně - fenyklový (v nálevových sáčcích), heřmánkový - pozor! Může vyvolat alergickou reakci. Pozor na granulované čaje - obsahují cukr. Čaje nikdy nesladíme, maximálně Glukopurem. U čajových směsí pozor - nepoužívat více než třísložkové! Rooibos - je vhodný. Silné čaje (zelený, černý) až od 3-4 let, dávat jen slaboučké. Od 1 roku mohou být ovocné.
VODA - ideální pro pitný režim, bez bublinek.
VAŘENÍ
Navařené zmrazené jídlo se musí spotřebovat do 2 měsíců!
Pokud rozmrazíme, znovu nezmrazovat, uchovat 24 hodin v ledničce, poté vyhodit. Zamražovat se dá v tvořítkách na led. Po zamrazení se vyloupe do mikrotenového sáčku. Rozmrazuje se ve vodní lázni. U příkrmů lze použít i mikrovlnku. Jídlo musí mít do 1 roku dítěte vždy teplotu těla!
Jako zásmažky jsou skvělé rýžová, kukuřičná, amarantová mouka, jáhly, ovesné vločky, pohanka, proso…
ZÁTĚŽOVÉ POTRAVINY
Vajíčko - nejprve podáváme žloutek, až potom bílek, vajíčko podáváme nejdříve v 1. roce
Maso - nejvíce zátěžová potravina, nejprve musíme mít zavedené vajíčko, abychom mohli podat maso.
První podání masa je v tekuté formě (povaříme trochu masa, maso sníme a vývar podáme dítěti, nejvhodnější je krůtí nebo kuřecí maso), vývar můžeme podat samotný, s těstovinami nebo rýží.
Po podání prvního masa 5 dnů nic masitého nepodáváme a dítě sledujeme, pokud nastane zácpa pak 2 měsíce maso nepodáváme, pokud je to v pořádku, můžeme přejít i na maso v tuhé formě (max 6-8 lžiček) a opět dítě 5 dnů pozorujeme.
Vhodnost masa:
1. krůtí
2. králičí
3. kuřecí
Vepřové NE, hovězí je naopak velmi dobré.
Maso bychom měli podávat maximálně 2 - 3 týdně, sami uvidíme, jestli je dítě masový nebo nemasový typ. Od 18-ti měsíců můžeme maso navyšovat a mohou být i ryby (nejvhodnější ryby jsou: mořská štika, aljašská treska).
Další potraviny:
Těstoviny - do 2 let nikoliv celozrnné, pokud nemáme zavedené vajíčko, pak bezvaječné, jinak mohou být i vaječné.
Luštěniny - červená čočka jakkoliv a kdykoliv, ostatní luštěniny mají tento postup vaření: přes noc dáme do vody, druhý den vodu vylejeme a luštěniny dáme vařit do čisté vody, pokud voda pění, tak pěnu odebíráme. Ostatní luštěniny až od 3 let věku dítěte, nepravidelně je můžeme podat i dříve.
Mák je silně alergení potravina, alergizuje až na konci trávícího traktu (tedy na zadečku). Do 2 let bychom ho neměli podávat.
Vhodný je javorový sirup i jako sladidlo.
Než půjde dítě do školky, tak cca 2 měsíce před tím bychom ho měli zvykat na polévku a druhé jídlo. Jinak doma můžeme podávat třeba jen polévku a nebo třeba jen druhé jídlo. Také je dobré dítě zvyknout na mák a luštěniny, protože se to ve školce často vaří. Pokud ve školce vidíme na jídelníčku něco, co naše dítě nejí, požádáme učitelku, aby mu raději dala více polévky :- )))
Sladkosti
Nejdříve od 1 roku. Ze začátku třeba sušené ovoce - pozor na sířené (nedávat, nebo opláchnout v teplé vodě). Ovocné plátky ze zdravé výživy bez cukru.
Sušenky - bez cukru, dobré jsou Dukátky, Jiřinky, Karobky (zdravá výživa).
Karabel (něco jako nugeta), amarant (náhražka bílé mouky při pečení moučníků).
Želatina - Jojo bonbony ano, Haribo ne (je moc tvrdé). Pozor na barevné sladkosti, barviva jsou jen chemie, takže vybíráme raději nebarvené.
Cucavé bonbony a lízátka - z javorového sirupu (zdravá výživa) .
Piškoty nedáváme, protože jsou s cukrem a obsahují lepek. Můžeme vybrat nějakou variantu piškotů ze zdravé výživy.
Suché výrobky ano, ale bez náplní.
Oříšky jsou skvělé, ale doporučují se až od 2 let - může se vyskytnout alergie, nebo se jimi dítě může zadusit.
Moje sestřenice dělá domácí bezlepkové piškoty. S jejím laskavým svolením sem přidám její recept, abych ho měla po ruce, protože ho určitě vyzkouším taky:

Protože by třeba někoho zajímalo, jak se dělají bezlepkové piškotky pro malé caparty, publikuju tady náš vyzkoušený recept. Fotka není, piškoty jsou snězené :)
2 žloutky
100g fruktózy nebo něčeho jiného sladkého (klidně bych dala míň)
0,5 dl oleje (já použila olivový)
1 dl alternativního mléka (rýžové, mandlové...)
trocha prdopeče
150 g bezlepkové mouky (pohanková, amarantová, špaldová?)
Žloutky našlehám s cukrem do hladka, přidám olej, mléko a mouku s přimíchaným prdopečem. Na papírem vyložený plech udělám kolečka a peču na 130°C, až jsou okraje zlatavé.
Měla jsem z tohoto množství 285 g piškotků. Malý je dostával občas k ovoci na svačinku a to jste měli slyšet to mlaskání! :)

Informace k tomuto článku jsem čerpala v kurzu zdravé výživy pro děti, něco také z knížky od Petra Fořta - uznávaného odborníka na výživu. Jistě se zde najdou nějaké nepřesnosti a nedostatky. Sama s příkrmy teprve začínám, proto uvítám jakékoli postřehy, námitky nebo rady zkušenějších maminek .
Chcete se dozvědět také něco o cvičení s děťátkem nebo o masáži Vašeho miminka? Vše najdete v rubrice Vzdělání má hořké kořeny, ale sladké ovoce (rubriky najdete na stránce vpravo).
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 celestina celestina | 29. května 2010 v 10:23 | Reagovat

zajímavé, výstižné..Já právě vařím, tedy ne pro rozkošná batolátka, a tak mi to nedá a chce se mi dodat: neudělej stejnou chybu jako já. Nenauč to své dítě papat, jíst, spásat, žr... protože ono už NIKDY nepřestane :-D  :-?  :-D

2 Eva Motáková Eva Motáková | 1. června 2010 v 0:09 | Reagovat

Ahoj, zajímavý článek. Četla jsem, že se jako první příkrm doporučuje zelenina (např. mrkev), aby si dítě hned nezvyklo na sladší ovoce a neodmítalo zeleninu. Jinak každé sušené ovoce bych opláchla pod vodou, i když by na obalu nebylo napsáno, že je sířené (ono sířené je, ale ne tolik a tak to nemusí být podle vyhl. uvedené na obalu). Zdravíme celou rodinku :-D

3 SV SV | 1. června 2010 v 10:40 | Reagovat

1: hehe. no, ak si naučila svoje dietky čosik spásať, napr. trávu, tak by mohli vcelku úspešne pomáhať Sharkanovi :-D

4 brabi brabi | 1. června 2010 v 22:18 | Reagovat

Vypadá to jako velmi rozumné a logické stravování miminka. Jenomže on ten vývoj jde stále dopředu a my mladé maminky jsme byly také přesvědčovány o nejlepším pro dítě, aby za pět let to bylo špatně :-? Snad už to tentokrát nebudou měnit. Aspoň ne moc brzy.

5 waity waity | E-mail | Web | 2. června 2010 v 0:14 | Reagovat

[1]:Zatím bych se toho nebála, u nás je to spíše naopak, tak snad to zlomím na tu správnou míru :-?
[2]: To je dobré vědět, tohle jsem zrovna netušila, dík :-)
[4]: Ano, to taky doufám, aby to třeba u druhého dítka nebylo zase jinak ;-)

6 Sara Sara | 7. června 2010 v 16:12 | Reagovat

Krásný článek, musel dát práci a usilovné hledání a učení, pro miminko to ale stojí zato. Nemyslím si, že je všechno od dřívějška jinak. Vařili jsme zeleninku, mixovali ovoce, dávali žloutek, mleli masíčko, vařili polívečky a kašičky. To jen příroda nám díky bláznivému hnojení, znečištěnému prostředí - hlavně motorovými prostředky, tak onemocněla, že musíme dávat těm malinkým tělíčkům to nejčistší, a po lžičenkách zkoušet a přidávat, abychom jim nezpůsobili trápení na celý život. A tady skutečně nejde o nějaké prdíky, ale vážné nemoci, které se mohou projevit a projeví se, když se na to vykašleme, až po letech. Dodnes znám hodně mamin, které klidně dají mrněti čínskou polívku, hranolky, o barevných sladkostech a limonádách nemluvě. O hodinu později se samozřejmě nic nestane, to si ten malej užije za pár let, ale to už si nikdo s ničím nespojí. Tak zdar maminkám, kterým se líbí a které si dají tu práci, a jejich děti papají zdravě a nezvyknou si už jako malí, jako třeba naše generace, že jediná dobrota je zelená zmrzlina, červená sodovka a karbanátky mleté v masně s mušíma vajíčkama na nejlevnějším oleji. :-D

7 Sara Sara | 7. června 2010 v 16:24 | Reagovat

A ještě by nás zajímalo, jak se vám daří s těmi příkrmky, co hltáte a co odmítáte a tak. Na dovolené jsem srovnávala dva roční chlapečky Andrýska a Bastyška, jak papají a nepapají a co jim chutná a co ne. Není nad pohled na světě když mimčo papá, otvírá tlamičku a křičí na vás když dáváte pomalu :-D  Obě mámy dělaly vlastní papání a míchaly u stolu přeplněném různými řeckými dobrotami a nedaly se zlákat, jely si podle svého a hotovo. Z nabídky švédských stolů braly jen vyzkoušené ovoce a děti, přesto, že u stolu všichni jedli něco jiného, žádný problém neměly. To Lisetka, která na takové promyšlené kuchyni už roste téměř 3 roky, si mohla dát vajíčka, úžasné ovčí sýry, ryby denně snad všechny druhy co existují, všechny druhy příloh, vodu, které říkala víno a vanilkovou zmrzlinu. Řekové mají úžasný med slazený ananasem, který měla na chlebu k snídani a navrch se trošku zamilovala do vrchního číšníka Nikose, krásného řeka, který ji obsluhoval a jednal s ní jako s dámou :-D

8 Misa Misa | 8. června 2010 v 12:23 | Reagovat

no tedy, klobouk dolu, Waity, ten clanek ti opravdu musel dat praci. Obdivuju te, ze to s mrnouskem takto zvladas :-)
Prikrmy jsou tak trochu postrachem vsech odevzdanych a zodpovednych maminek, protoze se na dlouhy cas oblozi knihami a hledaji a patraji, co tomu svemu miminku dat k jidlu a ceho se vyvarovat. Ja uz jsem se konecne trochu zklidnila, pochopila, co ano, co ne a kolik taky, protoze to vypadalo, ze to nase mrne dostava malo jidla. A musim rict, ze me to moc bavi. Denne vymyslim a premyslim, cim nasytit toho maleho clovicka, ktery papa moc rad. Zaplavuje me pocit uspokojeni, kdyz ruckama rekne, ze ma dost, brkne si a zacne se necemu rehtat. Prave jsem se vratila z obchodu, kde jsem synackovi nakoupila bataty, mangold, dyni, avokado, banany, jablicka, hrusky a hrozny. Kdyz varim, tak po me pokujuje a pomlaskava, rika mi: "Mamo, pohni, uz to chci ochutnat, co to dneska bude?" Verim, ze u vas doma to nebude jinak, s laskou prece chutna vsechno. :-)

9 Misa Misa | 8. června 2010 v 12:27 | Reagovat

[7]:
Ano, Lisetka pokukovala po vsem, vybirala si, co bude papat a co nee, zmrzlinku tedy vzdycky :-D. Recko si odvezla s sebou domu, protoze dostala panenku, ktera se jmenuje Kalimera, a taky krasny kocickovy naramek. Myslim, ze jsme te nasi plavby vzdusnym oceanem jeste vsichni plni a morskou vuni stale citime v nose. Bylo to krasne. A dneska zabrednu do vod internetu a budu hledat recept na tu uzasnou omacku k masu s kari a ananasem. ;-)

10 waity waity | 10. června 2010 v 22:17 | Reagovat

[8]:Míšo, vaříš každý den? Vypadá, že jídelníček Vašeho mrňouska je opravdu originální, asi Ti občas písnu o radu jo? :-) Máš velké štěstí, že Váš brouček tak krásně papá, z toho mám obavy. Zatím dávám na lžičku jen Sunar a musím říct, že občas je to katastrofa, je to všude, jen pusinka je pořád zavřená :-x  O_O  :-)

11 waity waity | 10. června 2010 v 22:21 | Reagovat

[7]: Jsou to bezva maminky a závidím jim, že už jsou v tom trošku zběhlé. Já pořád tápu. Třeba dneska jsem koupila rýžovou kaši bio, že začnu přikrmovat tímhle a ejhle: Nejmilejší objevil na obalu, že není jen rýžová, ale je tam přidaná i kukuřičná mouka. Ach jo, tak ji budu muset nechat na potom a běžet pro další do zdravé výživy, kam se dostanu max. tak jednou za týden :-|

12 Misa Misa | 10. června 2010 v 22:47 | Reagovat

[10]:Waity, ano, varim kazdy den...obcas me to uz i zere, hlavne kdyz nestiham, ale ten prcek mi zmrazeny jidlo proste vyprskal parkrat na triko, tak jsem pochopila, ze je zkratka vybiravy jako jeho rodice a tak cucim u plotny :D. Zrovna asi zacina obdobi, kdy uz ho to tak nebavi a zajima ho kdeco okolo, takze mu cpu to jidlo 4x denne do papulky tak pul hodiny, u toho se vazne zlobim, ze se jidlo neprska ven a snazim se zachytit vehementni rucicky, ktery si chteji obsah ust vystarat a probadat na svetle...uf...no, dneska jsem proste nemela trpelivost :-x  8-)  :-D

13 Misa Misa | 10. června 2010 v 22:52 | Reagovat

[11]: jeee, z toho si nic nedelej. Muzu te uklidnit, ze to se mi stava stale. A stejne mas vyhodu, ze zdravou vyzivu muzes navstivit jednou tydne, protoze ja se tady u nas snazim o sehnani v Cechach zcela dosazitelnych surovin. Patrne se budu muset vrhnout na kliceni semen, posleze na fermentaci ryze, abych si vyrobila Amasake, instantni kasicky mi dosly, tak varim kazde rano ctvrt hodiny jahly nebo ryzi nebo neco jineho, javorovy sirup je tu jen na objednavku, kozi maslo se tu nevyrabi vubec a kokosovy panensky tuk si kupuju jednou za 2 mesice v Pamplone, protoze tady to proste neni. Ale abych jen nebrblala, zase jsou tu ty bataty a vyborny bananky z Kanarskych ostrovu, avokado tak akorat zraly...tak uz mlcim 8-O  :-)

14 waity waity | E-mail | Web | 15. června 2010 v 10:01 | Reagovat

[12]: ..jejda, jako bych viděla toho našeho chlapínka: honem ruce do pusy, nejlíp obě, aby tam mamka nemohla strčit lžičku s mlíčkem, šup, to je sranda, jednou ručkou a aji nožkama se postarám o to, aby ta lžička nedorazila, jéje, ono se to vylilo, tak znovu, máma už ztrácí nervy, dobly, bude konec a dostanu cecík, ten je lepší..koupili mi flašku,co ho má napodobit, ale já to poznal - hihi - mámo, už končíme jo? Ne? Tak já začnu řvát, aby jsi to pochopila..vrrr, Míšo, jak já Ti rozumím :-!

15 waity waity | E-mail | Web | 15. června 2010 v 10:04 | Reagovat

[13]: to by mě tedy zajímalo, co tam u Vás děti papají kromě skvělého ovoce a zeleninky, no jo, jiný kraj - jiný mrav. A. má štěstí, že má takovou podnikavou mámu, co všechno zdravé sežene, navaří a času za to nelituje.. :-)

16 Klárka Klárka | 1. září 2010 v 17:58 | Reagovat

Ahoj holky, předně velké díky autorce za pěkný a přehledně uspořádaný článek o výživě pro naše malé drobečky. :-) Překonat období od narození po třetí (možná občas i čtvrtý) rok života, kdy začne dítě opravdu jíst více věcí a hlavně blížíčí se naší stravě je opravdu někdy záhul. Je opravdu málo webů, které se tomu obsáhle věnují. Poslední co jsem četla by http://www.nasevyziva.cz , ale vzpomněla bych si tak ještě na jeden, max. dva. K.

17 Maruška Maruška | 14. prosince 2010 v 20:20 | Reagovat

moc dobrý článek, jsem ráda, že jsem narazila na něco, kde se neoslavuje lepek a maso jako hlavní zdraoj živin O_O . Ještě bych doplnila výbornou knihu jako inspiraci a doplnění tohoto článku, kde ne se vším naprosto souhlasím - "Radost ze zdravých dětí" Strnadelová, Zerzán. Opravdu doporučuji.

Jinak jen doplním - začít by se mělo asi spíš zeleninou. A k těm luštěninám. červená čočka se může podávat již brzy (kolem 10tého měsíce) a navázat po roce se může fazolemi Azuki - ty jsou moc dobré, výživné a stravitelné. :-)

18 waity waity | E-mail | Web | 14. prosince 2010 v 21:41 | Reagovat

[17]: Děkuji za doplnění a pochvalu, Maruško. Ty fazole určitě vyzkoušíme. Máme už rok :-)

19 Iveta Iveta | 20. května 2011 v 22:45 | Reagovat

Hezký článek, jen doploním k tomu tvarohu a k Pribiňákům, Lipánkům atd. Ty jsou do jednoho roku nevhodné. Obsahují hodně bílkovin, které pak zatěžují ledviny, proto je lepší podávat bílý jogurt. Lepek je teď nově opět od 7 měsíce a pro alergiky od 10. Každopádně, pokud se dá až v roce, nic se tím nezkazí :-(.

20 waity waity | 24. května 2011 v 22:17 | Reagovat

[19]: Díky za doplnění. Ano, Pribináčka jsme začali také dávat až po roce. S tím lepkem jsem si nebyla jistá (výzkumy to pořád mění), tak jsem pro jistotu taky počkala, až mu byl rok ;-)

21 AnastasiaMelton20 AnastasiaMelton20 | E-mail | Web | 21. prosince 2011 v 14:10 | Reagovat

I had a desire to start my organization, nevertheless I didn't have enough of cash to do this. Thank goodness my close dude recommended to take the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a>. So I took the consolidation loans and realized my old dream.

22 Hanka Hanka | 28. února 2012 v 12:22 | Reagovat

Ovesné vločky sice neobsahují lepek, ale v našich končinách nejsou považovány za bezlepkové. pro celiaky je dráždivý avenin. Špaldovou mouku, přestože je s otazníkem, bych z receptu opravdu vyškrtla, špalda je odrůda pšenice, je tedy s lepkem. Jinak hezké, přehledné čtení :-). Jo, ještě me napadlo, pro dceru s mírným AE mi doktor javorový sirup vysloveně zakázal jako alergenní (nemá na něj prokázanou alergii, jde o prevenci, asi tak jako u oříšků apod.).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama