... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Masáž děťátka - dolní končetiny

19. října 2010 v 23:10 | Waity |  Vzdělání má hořké kořeny, ale sladké ovoce.
Doteky mají v našem životě obrovský význam a zvláště pak pro novorozence, který se po porodu dostane z maminčina teploučkého měkkého živoucího bříška do studeného neživoucího světa plného zvuků, které předtím slyšelo tlumeně. Je samozřejmé, že pokud ho zrovna nechováme ve své náruči, může se cítit samo, opuštěné, ztracené. Chceme-li jemu, ale také sobě, udělat dobře, můžeme se naučit své děťátko jemně masírovat. Možná právě tady vznikne to silné lásky plné pouto mezi maminkou a děťátkem, které bude trvat navždy.
Maty

Můžeme začít v kterémkoli věku, nejlépe ale co nejdříve, aby si děťátko zvyklo a považovalo masáž za příjemný rituál, který se může opakovat v pravidelnou dobu každý den.
Děťátko má být při masáži nahé, ležet může před námi na teplé podložce, nebo nejlépe rovnou na našich holých nohách, aby se cítilo bezpečně. K masáži použijeme nejlépe mandlový olej, nebo jiný za studena lisovaný. Pozor na voňavé olejíčky, zvlášť u malých miminek. Moje dítě se například hrozně polekalo levandulového oleje, když jsem ho s ním poprvé natřela. Tuto vůni si zapamatovalo a když jsem ho s ním zkusila ještě jednou za nějakou dobu znovu masírovat, zoufale křičelo o pomoc a bylo po masáži. (Nejprve jsem nechápala, co se děje, až potom mi to došlo. Levandulový olejíček od té doby používám už jenom já. Je skvělý například na rozmasírování bolavých zatvrdlinek v prsou při kojení.) Z tohoto důvodu by asi ani maminky malých miminek neměly používat silné parfémy. Je známo, že nejlepším a nejvoňavějším parfémem je pro dítě přirozená vůně jeho maminky. I proto se asi čerstvé maminky v šestinedělí tolik potí, aby je jejich miminko po čichu poznalo.
V pokoji má být příjemné teplo, můžeme zapálit svíčku a vytvoříme si klid, odneseme telefony do vedlejší místnosti, nenecháme se ničím a nikým rušit, protože tohle je naše chvilka s děťátkem, kterou věnujeme nejen pouze jemu, ale také sobě.
Nejprve se svého děťátka zeptáme, jestli ho můžeme masírovat. Pak mu dáme přivonět oleje, který jsme rozetřeli v rukách. Oznámíme mu, že mu, že začneme s touto nožičkou. Když je seznámeno se vším, co s ním budeme dělat, můžeme začít.
 1. Indické dojení - odstředivé tahy od kyčle ke kotníku, masírujeme oběma rukama na střídačku.
 2. Ždímání a kroucení - od kyčle ke kotníkům opět oběma rukama jakoby ždímáme hadr a sjíždíme dolů (uvolňuje napětí a odstraňuje stres z dolních končetin)
 3. Chodidlo - od paty k prstíkům - silnější tahy oběma palci na střídačku (hlazení zde stimuluje činnost vnitřních orgánů)
 4. Procházka - všemi prsty se jakoby procházíme po chodidle - vynechat, když to děťátko lechtá - nedostatečné uvolnění - opakovat později Šlo prasátko na procházku
  Mělo uzel na ocásku
  Po cestě ho potkal pes
  Ocásek si rovně nes
 5. Každý prstík - krouživými pohyby masírujeme až ke špičce, povytáhneme a uvolníme (stimulujeme koncové body energetických drah v těle - meridiánů, orgánů a soustav)
 6. Jemně přes chodidlo - dlaní nebo palcem pohladíme od paty k prstům (stahujeme únavu a napětí a jakoby ji "vyhodíme" pryč)
 7. Přes nárt ke kotníkům - hladíme prsty oběma rukama ve "žlábcích" (působíme na plíce, hrudník, odvádíme lymfu)
 8. Kroužky kolem kotníků - palci zároveň na obou stranách nožičky - směr: vrchem ven - spodem k sobě (prevence zánětu středního ucha, blahodárný vliv na daný kloub, kyčel a křížovou oblast)
 9. Švédské dojení - dostředivé pevné táhlé pohyby od kotníku ke kyčli, masíruje se opět oběma rukama na střídačku (levá-pravá)
 10. Kroucení, ždímání - od kotníku ke kyčli (stimulujeme tok energie, krve, lymfy směrem k centru), opět oběma rukama
 11. Lehké pohoupání, uvolnění nohy - jedna ruka za kotník, druhá nad kolínkem Houpy hou houpy hou
  Trpaslíci trávou jdou
Celý postup opakujeme také s druhou nožkou! A to vždy, aby nedošlo k nerovnováze!
Pokud miminko při masáži začne plakat, zkusíme je utišit, abychom mohli masáž dokončit. Nedokončujeme ji ale za každou cenu. I miminko si musí zvyknout, a proto se může stát, že se mu masírování ze začátku nebude líbit. Stejně tak tomu bylo i u nás a byla jsem z toho trošku smutná. Časem a jemným opakováním masáže se to spravilo.
Postupujeme opatrně, můžeme s miminkem tiše rozmlouvat a povídat mu něco pěkného, zpívat nebo říkat legrační říkadla. Nebo na čas vypustit některé prvky, které ho několikrát rozplakaly. Časem přijde na to, že masáž je mu příjemná a blízkost a pozornost maminky taky.
Nožička
Další říkadla k masáži:
Houpy houpy
Kočka snědla kroupy
Kocour hrách na kamnách
Koťátka se hněvaly
Že jim taky nedali
Houpy houpy
Všichni byli hloupí
Cib cib cibulenka
Mak mak makulenka
Když jsem byla malinká
Chovala mě maminka
A teď když jsem veliká
Musím chovat Pepíka

Chcete se dozvědět také něco o cvičení s děťátkem nebo o výživě? Vše najdete v rubrice Vzdělání má hořké kořeny, ale sladké ovoce (rubriky na stránce vpravo).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 tepi tepi | 20. října 2010 v 13:47 | Reagovat

JOjo Waituško to známe.Jestli chcete masírovat olejíčkem, který vůbec nevoní, je dobré si koupit v lékárně přímo rozlévaný dětský olivový olej.já s ním masírovala a natírám i tímto děti po koupání dodnes.Krásně promastí.Akorát ty moje opičáky musím posadit na ručník nebo plinku, aby mi nezmastili třeba sedačku, než je převléknu do pižámek.Masáže jsou prostě skvělé a blahodárné prostě pro všechny.Já osobně bych ji výtala každičký den.Jé to jsou překrásné noženky, čípak asi jsou??

2 Sara Sara | 21. října 2010 v 14:49 | Reagovat

Masírování je prima, pro miminka, děti, dospělé a dědky a babičky taky. A když se někdo stydí můžeme mu masírovat třeba ruce nebo jenom chodidla, nebo šíji. Masáž si zaslouží každý a když se dokáže uvolnit tak také každému pomůže, je to hned po józe moje nejoblíbenější činnost, kterou počítám k tělocviku :-D . Tyhle miminkovské masáže jsou kapitola sama pro sebe a je důležité říct, že se nesmí dělat příliš velkou silou, protože u dětí, které nemají žádné pevné svalstvo ani klouby bychom mohli poškodit chrupavky, nadělat podlitiny nebo i jinak ublížit. On totiž každý má pojem o síle a citlivosti jiný. Ale to co dovedou citlivé doteky konečků prstů a dlaní za podmínky tepla a mastnoty je právě co dělá masáž masáží a je nenahraditelné. Když dítě pláče je něco špatně. Zažila jsem masáž - od profesionálů, která bolela a místo pomoci mi ublížila. Ale maminky většinou všechno co se týče miminka dělají lépe než profík a to je na tom to nejlepší.A ještě něco důležitého, nikdy nemasírujeme dítě najedené, poraněné, myslím krvácení,teplotu,kožní hnisavé nemoci,zánětlivé nemoci kloubů - kloub je teplý nebo se zácpou. :-x nojono, mám tady tu učebnici pořád ještě v hlavě :-(

3 Sara Sara | 21. října 2010 v 22:00 | Reagovat

Ta černobílá fotka je úžasná :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama