... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

15 měsíců

8. dubna 2011 v 22:45 | Waity |  Domov bez dětí je jako zvon bez srdce - Kulíškův a Copaťoučké sešitek
Ahóóój, tady Kulíšek! Nedávno jsem oslavil 15 měsíců.

A co je u nás nového?
Tak si představte, že jsem byl poprvé sám bez maminky přes noc. Maminka s tátou šli na ples. Hlídala mě Bubu a už o tom napsala tady:
http://madlenangelinasara.blog.cz/1102/jak-byl-maty-opustenej

Pořád mi rostou zoubky a maminka už ani skoro neví, kolik jich vlastně mám. Když se mi tam chce podívat, zavřu pusinku a neukážu. Ještě nedávno to bylo osm, ale v poslední době mi nebylo moc dobře, a tak možná přibudou nějaké další. Stále to v pusince zkoumám a strkám si do ní kde co. A taky pláču když si mám čistit zoubky. Já sám můžu, ale máma říká, že to nedělám pořádně a jenom šmrdlám, tak mi chce pomoct, vždycky trochu přitlačí a to pak zabolí.

Taky jsem byl poprvé vážně nemocný a nechtěl jsem dlouho skoro vůbec papat. Jenom mlíčko od maminky. Pak mi bylo pár dní dobře a vrátilo se to znovu. Ale už je to dobré. Maminka si dělá starosti, že jsem zase hodně zhubnul a tak se teď snaží, abych se teď pěkně rozjedl. Dělá mi samé moc dobré věci. Tak třeba konečně sehnala batáty (takové sladké brambory) a ty teď dostávám skoro pořád. Je to prý nejvýživnější zelenina ze všech. Babička je zkusí vypěstovat na zahrádce. A taky už papám kuskus, mango, avokádo a zavedli jsme lepek. Když jedeme všichni nakupovat, posadí mě táta do vozíku a jedeme hned pro grahamový rohlík. Sním ho ale jenom kousek. Ráno někdy dostanu špaldovou kašičku. Už se snažím papat sám lžičkou, hrozně to chci, ale pak je papání opravdu všude. Máma už to vzdala, pak po mně vždycky všechno jenom utře a mě celého umyje. Taky mi chutnají špaldové suchárky a rýžové chlebíčky.
Akorát ještě pořád neumím papat kousky, to se hned začnu dusit. Tak máma ještě některé věci mixuje (hlavně zeleninu) nebo strouhá a do každého papání dostanu něco měkkého kouskovatého (třeba vařené vločky, pohanku nebo rýži). Teď už chci bumbat z flašky jenom sám. Ukážu na flašku a řeknu: "de" (ťuk). To znamená, že ji chci podat a musí si se mnou někdo ťuknout. Pak se krásně napiju. Aspoň tak maminku teď donutím dodržovat pitný režim. Trošku na něho se mnou zapomínala.
Každý den chodím několikrát na nočníček. Když vyměňujeme plínečku, nebo když na něho sám ukážu, tak mě tam máma posadí a já hned čurám. Teda pokud se mi zrovna chce. Někdy neudělám nic a pak je na zemi loužička. Maminka říká, že jsem jak štěňátko. Ale já se to naučím.
A ještě něco je u nás nového. Maminku pořád hrozně mrzelo, že ničíme přírodu když čurám a kakám do jednorázových plíneček. A taky se dozvěděla, že tyto plenky jsou plné chemikálií a pro chlapečky škodlivé. To se jí nelíbilo. Tak se rozhodla, že aspoň když jsme doma, budeme používat takové nové látkové plenečky z heboučkých materiálů a bio bavlny. Dnes už to totiž vůbec není tak složité jako dřív. Tyto plenečky se totiž nežehlí, jen se vyperou, usuší a je to. Maminka o tom hodně přečetla a nakoupila hned několik různých druhů a teď spolu zkoušíme, kombinujeme a moc nás to baví. A víte, že je to na zadeček opravdu příjemné? Teď už se přebalování nebráním, docela se mi to líbí, myslím, že mi nové plenečky sluší - mám v nich zadeček jako včelí medvídek, no a maminka je spokojená, že zase trochu pomáháme přírodě.

Často a rád všechno opakuju a povídám. Už jsem si poskládal jednoduché věty. Třeba říkám: "brááá neeni" (havrani odletěli), "máma, táta neeni" (máma s tátou šli na ples a nechali mě u Bubu, nebo táta je v práci). Taky rád napodobuju všechny zvuky, co slyším. Třeba mixér, vrtačku, pilu nebo auto, hasiče a traktor. Už umím ukázat snad všechny zvířátka, co máme ve velké knížce. Je tam farma, les, park a ZOO. Každý večer si knížečku prohlížíme s tátou nebo s mámou, oni říkají zvířátka a věci a já ukazuju a oni mi k tomu povídají.
Jak začalo být trochu teplo, maminka vytáhla náš krásný šátek a začala mě v něm zase nosit. Nezapomněl jsem na to a pořád se mi to líbí.
A když jdeme někam s tátou, tak se nosím zase v nosítku..
A víte, co ještě? Já jsem hroozně lechtivý. Když mě maminka převlíká nebo šimrá na bříšku a na nožkách, tak někdy dostávám úplné záchvaty smíchu. Rád se schovávám, třeba za záclonu. Vydržím tam sedět dlouho a máma s tátou mě hledají a myslí si, že jsem zmizel. Pak vykouknu a to se pak nasmějeme..Moje jméno dali do letošního kalendáře, tak jsem měl vlastně v únoru svůj první svátek. Hned po mamince. A dostal jsem novou houpačku. Teď chci každý den několikrát houpat. Vždycky žadoním: "ba-ba, ba-ba" (houpy - houpy) a tak mě tam máma vysadí, a já se důležitě držím a houpu.
Ještě nechodím, jenom rád všechno obcházím. Dokonce jsem dostal po sestřeničce a bratránkovi chodítko. Moc se mi líbí, ale nejradši u něho stojím. Táta by si přál, abych už chodil a máma říká, že jsem na to moc slaboučkej. Vážím totiž pořád necelých 7 kg. Vždycky přiberu a pak zase shodím nějakou nemocí. Je to pořád dokola. Už si i máma s panem doktorem dělali starosti, a tak brzy půjdu na nějaké vyšetření. Ale já teď začal papat a všem jim to ukážu!

Zato jsem hroznej lezec. Někdy s mámou takhle společně vaříme. Ale musí dávat pozor, abych nespadnul. Já se do toho vaření totiž tak vložím, že pak nekoukám že je pode mnou díra. A tak je to se vším. Máma musela přesunout i velkou postel, protože jsem z ní pohodlně vylezl až na okno. A to je nebezpečné..
Tak ahoj zase někdy příště, ano?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | 9. dubna 2011 v 15:57 | Reagovat

Ahoj chlape,
pečlivě jsem si přečetla všechno co jsi napsal. Je báječné, jak s rodiči myslíte na přírodu, to je moc moc bezva. Ale mrzí mě, že občas stonáš. Co se dá dělat. S jarem a sluníčkem bude určitě líp, jen ještě chvililinku vydržet, viď. Ona ta zima je přece jen únavná a vyčerpá i jiné obříky, natožpak takové ptáčátko jako jsi ty. Ale nic si z toho nedělej, kilečka nabereš raz dva, nožičky zesílí a pak tátu proženeš kolem domu. Zoubky jsou někdy k užitku, někdy ke zlobení. U mě teď platí to druhý. Sáfriš. ;) Matýsku opatruj se, pozdravuj mámu i tátu, pilně trénuj a až budeš mít zase novinky, určitě napiš. Zatím papa

2 Sara Sara | 10. dubna 2011 v 19:03 | Reagovat

Maty ahoj, tady bubu, jsem ráda, že jsi nám to všechno řekl, no protože máma je mlčoch a člověk z ní slovo musí páčit. Já už jsem se minule dívala jakou máš zubatou tlamičku, no ale je to potíž protože ty použiješ všechny svoje zbraně abychom se ti do ní nedostali :-D a to ani s papáním, ale to chápu že musíš mít k jídlu klid a žádné velké běsnění bratranců a sestřeniček. To spíš místo papání koukáš co dělají a někdy je to k smíchu a někdy taky k pláči. Jenže já vím, že už to nebude dlouho trvat a budeme pořádat lovy a hony i na tebe :-D někdy to u nás na babinci vypadá jako v blázinci kde všichni se rozhodli zdrhnout, jedině Matyášek se zatím dá chytit. 8-O Jsem taky zvědavá jak nám půjde další hlídačka, ale kočky to vždycky vyřeší, viď, když už je pláč na krajíčku a smutek veliký kam ta maminka mohla jít, jdeme jim pocuchat kožichy a je po starostech :-) Tak Maty ahoj a přijď zase někdy :-P

3 brabi brabi | 16. dubna 2011 v 23:54 | Reagovat

Tak vidíš Matýsku jak to rychle uběhlo a z ležícího miminka začíná být šikovný kluk. Zoubků bude za chvíli plná papulka a budeš papat jako Otesánek.  Brzy proženeš tátu kolem rybníka, ten se bude divit. Přeji ti, ať je to brzy, brzičko :-)

4 Kolíska Kolíska | 18. dubna 2011 v 10:55 | Reagovat

Ahoj Mate a Waity, teda ty seš oknolezec :-D nejsou náhodou tví rodiče horolezci? Krásně sedíš a čuráš do nočníku to my jsme teprv na začátku, z nočníčku kam Davida dal - teď už můj manžel, se stala pohroma, protože David sedí akorát chvilku a tak byl nešťastnej a plakal a teď už na něho nechce. No nevadí času dost. Měli jsme svatbu a byla to katastrofa. David totiž dostal od nějaký tetky najíst všeho možnýho a blinkal celou noc, bolelo ho bříško a tak jsme nespali, ale z jinýho důvodu než obvykle svatební noc bejvá. Malej měl půjčenej maličkej fráček a mašličku pod krčkem bleděmodrou jako motýlka, ale poblinkal to celý :-D. Už ho nikdy nikomu nepučím, lidi si myslej když má jeden zub že může kousat maso a když už mu byl půlrok že může šlehačku a kompot, já nevím na co jsem myslela. Tak jsem si rozhádala půl rodiny ale víš že je mi to jedno je to moje dítě ne? Taky jsme byli ve zdravé výživě, páni tam je věcí, tak zatím máme křupky a rýžový mlíko a sladidlo a různý mouky a kozí jogurt a taky moooooc dobrý javorový sušenky pro mě a taky nějakou zeleninu, ale zkusím říct mamce jestli by mi to nepěstovala na zahradě, ty batáty stojej majlant a jsou normálně zeschlý, tak nevím jak jsou starý. Tak čau děcka a Mate ty taky musíš u papání kaše držet vší silou plnou lžičku a matlat ju mámě do vlasů? [:tired:]

5 waity waity | 21. dubna 2011 v 23:19 | Reagovat

[4]: Čau Davy, rodičové nejsou horolezci :-D ale hory mají rádi, to jo. To nevadí, že nemáš rád nočníček, já ho ze začátku taky nerad a teď? Sedím na něm, i když mám plínku :-D Máma mě nalákala na splachování, vždycky jdeme lulu spolu spláchnout.
To sis teda užil s tetkama na svatbě, co? To se ani nedivím Tvé mámě, že už Tě nikomu nepučí.
Tvoje máma je hrozně bezva, že chodí do zdravé výživy a nakupuje Ti tam dobrůtky. To je pak úplně jiný papání ;-) a bude pěstovat batáty? Není to náhodou supermáma? To moje máma neumí, zeleninku mi pěstují babi s dědou. Davy, já matlám kaši úúplně všude. Máma mi vždycky vyhrne rukávy, dá mi bryndák, co mám až na ramenou a stejně je to všude. Pak je smutná, že mi koupila nový trička a zase jsou flekatý. Ale co teprve máma - ta vypadá každý den jako čuňátko. Jen si převleče čistý tričko a tepláky, hned jí tam fláknu kus něčeho barevnýho :-D :-) Flekům ZDAR!!! 8-)

6 Sara Sara | 27. dubna 2011 v 21:19 | Reagovat

Ahoj prcci, oni to nechápou, že jste vlastně umělecky nadaní a nejsou to žádné fleky!!! 8-)

7 tepi tepi | 3. května 2011 v 22:00 | Reagovat

Ahoj Matyášku, Kulíšku.Jak tak na tebe  každý týden na babinci koukám, tak už se dá říct, že kromě chození,které přijde co by dup jsi náhodou velký, krásný a šikovný chlapeček.A co se doktorů a tvé váhy týče, tak ať si kdo chce co chce říká já stejně vím, že všechna ta tvoje vyšetření budou nakonec v pohodě.A víš proč?? protože jsi šťastné a pohodové miminko a to svědčí o tom,že jsi sice zatím menší než oni uvádějí v pitomých tabulkách, ale jsi naprosto v pořádku a zdraví.Tak se neboj teta tě nedá jo??a nenech se strašit, protože ty víš nejlíp jak to s tebou je, že jo!!!no co si budeme my dva povídat.Všichni přece nejsou stejní a upapaní a naducaní jako to ukazujou v reklamách na mlíčko.Jsou i kluci co jsou štíhlí a přibírají prostě pomalounku a zvolna a chvíli jim to trvá, tak se neboj a netrap klučínku náš.Však ty jednou sníš celou kačenu, zapiješ to olejem a sníš k tomu celou knedlu a půl :-D A n všechno ostatní co umíš ti dávám velkou jedničku s hvězdičkou :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama