... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Červnové nápady

1. června 2011 v 7:00 | Waity |  Maličkosti dělají dokonalosti, ale dokonalost není maličkost
ZAHRADA
Červen je měsíc jahod a senoseče. Seno se hodí jako zimní potrava pro domácí a lesní zvířátka nebo ho můžeme nastlat pod jahody. Tím částečně zamezíme jejich hnití.

Proti plísním a škůdcům si můžeme připravit výluh z přesličky
Potřebujeme starší hrnec, horkou vodu, přesličku (poměr voda-přeslička je 10:1)
Rostliny přelijeme horkou vodou, necháme jeden den vyluhovat a slijeme. Výluh používáme neředěný. Rostliny a půdu postřikujeme každé dva týdny. Podobné účinky má stejným způsobem připravený výluh ze 100g cibule a česneku v 10l vody.

Recept na jahodovou marmeládu
1kg očištěných jahod, 800g třtinového cukru, 2 citrony, pektin na 2 kg marmelády.
Očištěné jahody promícháme s 1/2 kg cukru a necháme stát přes noc. Směs rozmixujeme nebo rozdrtíme, uvedeme do varu a za stálého míchání vaříme 15 minut. Přidáme 300g cukru a tři polévkové lžíce citronové šťávy a pektin. Vaříme, dokud marmeláda nezačne rosolovatět. Plníme do vypařených sklenic.

V tomto období se také věnujeme hnojení, a to nejen na zahradě, ale také v truhlících. Hnojíme nejlépe kompostem nebo si připravíme následující směs.
Hnojivo z kopřiv nebo kostivalu
Potřebujeme čerstvě sklizené rostliny bez semen, starý kameninový hrnec nebo jinou nekovovou nádobu.
Čerstvé rostliny zalijeme studenou vodou a promícháme. Promícháváme denně po dobu 10-15 dní, až nepění. Nakonec ředíme v poměru 1:10.
Při pletí v červnu pozor! Kvetoucí nebo dokonce plodící vytrvalý plevel (bodláky, lopuchy, pryskyřníky, svlačce ani pýr) na kompost nepatří!

LOUKA A LES
Kořeníčko koření,
vod Boha si stvořený,
tebe nesmí slunce rušít,
ty se musíš v stínu sušít,
ha já musím pytel hušít,
čo v ňom bureš zavřený.
(z Chodska)

Sušení a lisování bylinek
O svatém Janu také nezapomeneme sklízet bylinky. Sklízíme za slunečného dne před polednem, když oschne ranní rosa. Listy a stonky opláchneme a otřepeme. Sušíme v polostínu na lískách nebo balicím papíru. Velmi dekorativně vypadají sušené kytice přivázané volně na trámy nebo nad okna. Tento způsob sušení má spíš význam ozdobný. Chceme-li byliny užívat, zpracujeme je raději podle výše uvedeného receptu.

Pytlíček do postýlky
Potřebujeme: vhodnou směs nasušených bylinek a koření
 • okvětní lístky růží + drcený hřebíček
 • okvětní lístky růže + levanduli + drcený hřebíček
 • levanduli (proti molům)
 • lístky rozmarýny (proti letargii)
 • mateřídoušku (pro lepší dýchání, uklidňující)
 • mletý hřebíček
 • nové koření
 • skořici
 • fenykl
 • koriandr
 • badyán..
..dále sůl, vhodný éterický olej k dodání aromatu rostlinnému materiálu, vhodnou látku (např. madeiru, kanafas, modrotisk nebo kombinaci režné a plsti, případně vlnu), jehlu, nit, barevné bavlnky, háček, jehlice, surovou vlnu na vycpání, entlovací nůžky.
Vybereme si směs bylinek a koření. Z usušených květů se budou hodit i menší zlomky (kvalitnější materiál si schováme na potpourri). Promícháme s jednou polévkovou lžící soli, pokapeme olejem a necháme ještě několik dní proležet. Mezitím ušijeme polštářek, pytlíček nebo textilní hračku podle vlastní fantazie. Nakonec naplníme bylinkami a máme vhodný dárek ke svatojánskému ohníčku.
Koupíme silnější pruh ozdobně lemované kanavy. Vybereme si některý květinový motiv křížkové výšivky. Nejsme-li příliš zručné, můžeme si přiložením kanavy k obrázku přes okno naznačit základní tvar barevnými fixy a předkreslit si celou výšivku podle obrázku. Nakonec z pruhu sešijeme pěkný pytlíček a kanavou provlékneme bavlnku na zavázání.

Potpourri
Potřebujeme různorodý dlouhodobě shromažďovaný materiál (sušené květy, semena, listy, plody), nádobu, kterou lze dobře uzavřít korkovou zátkou nebo šroubovacím uzávěrem, éterický olej k ovonění rostlinného materiálu, sůl.
Do potpourri se přidává také celé koření (vanilka, skořice, bobkový list, hřebíček, badyán). Máme-li koupené potpourri, které se nám časem přestane líbit, vybereme z něj zajímavé kousky. Nejprve z nashromážděných zásob pečlivě vybereme správnou kombinaci (květin, koření a semen). Tu smícháme v uzavíratelné nádobě s jednou polévkovou lžící soli a vhodným éterickým olejem. Necháme 14 dní odpočívat (pouze občas protřepeme). Potpourri aranžujeme na speciální terakotovou misku nebo do zvláštní děrované nádoby podobné aromalampě. Potpourri je krásné i na malinkých mističkách, které se mohou servírovat jako voňavý "zákusek" k čaji.
Miska na potpourri
Potřebujeme hlínu červenici nebo její na suchu schnoucí napodobeninu, modelovací špachtličky, nožík, párátka.
I vy s dětmi si dokážete sami vymodelovat krásnou misku na potpourri, např. ve tvaru duté poloviny jablíčka. nejdříve vytvarujeme misku. Na dvou protilehlých místech ji prohneme, aby získala tvar jablíčka. Naznačíme "bubák" a kolem stopičky vymodelujeme pár lístečků.

ZDRAVÍ
V červnu sbíráme čerstvé listy ořešáku královského (vlašský ořech). Čaj pomáhá při poruchách trávení, zácpě a nechutenství.
Čaj z ořešáku královského
1 vrchovatou lžičku pokrájených listů spaříme v 1/4 l vroucí vody, krátce vyluhujeme.

V tomto období sbíráme také sléz, svízel a heřmánek. Základem chutných čajů se mohou stát nyní nasbírané a usušené listy jahodníku a maliníku. Proti stresu prý působí čaj z listů černého rybízu.
Čaj z heřmánku (Pozor - heřmánek je jedním z alergenů, před podáním dětem je nejdříve nutné vyzkoušet snášenlivost).
Heřmánek je velmi uvolňující, především pro nervový systém a zažívání, a je to také výborný léčebný prostředek na nespavost, noční můry a na uklidnění dětí. Dáme 1 polévkovou lžíci na 1/2l vody. Opatrně sladíme medem.

TRADICE
Svatojánská noc (ze 23. na 24. června)
Ohni na kopcích v předvečer svátku svatého Jana se oslavuje narození Jana Křtitele. Byliny natrhané o této noci mají léčivou sílu a kouzelnou moc. Také máslo stlučené touto dobou má prý zvláštní účinky. V lesích prý můžeme najít zázračný květ kapradí, kterému se přičítá moc učinit člověka neviditelným, dát mu porozumět řeči rostlin a zvířat, uvidět budoucnost a dosáhnout ve všem štěstí. Není divu, že lidé tento květ vytrvale hledají, střeží ho však čert, který klade hledačům do cesty všeliká protivenství. Těm se lze bránit na základě složitých předpisů a doporučení.

Malujeme na sklo - ozdobné zavařovačky
Potřebujeme barvy na sklo, tenké štětce, speciální tužku na sklo, hadřík, zavařovací a jiné ozdobné sklenice.
Sklenice (např. na sušené ovoce, hrách a čočku) si můžeme vymalovat podle vlastního uvážení. S radostí nám budou pomáhat i děti. V létě se dobře maluje venku. Dobře vypadá zdobení rostlinnými motivy složenými z drobných lístků a teček lemujících kontury (obdoba lidových motivů na kraslicích).
Můžeme si vybrat předlohu, kterou vložíme pod sklo a dáme se do práce. Při této technice postupujeme od kontur, které provedeme speciální tužkou podle předlohy (černá, hnědá, červená). Když máme předkreslené všechny obrysy, vybarvujeme první vrstvu. Po zaschnutí přidáme další barevnou vrstvu. Nakonec děláme pozadí. Pozor! Buďte trpěliví a nechte každou vrstvu dobře zaschnout!

Všude kolem teď kvetou trnkové keře. Právě trnkovými větvičkami se má rozdělávat svatojánský oheň. Trnka je symbolem lásky a v mnoha zemích se dává nevěstám v košíčku o svatebním dnu.
Svatojánským ohněm se prohazovaly věnečky. Věřilo se, že pak přinesou svému majiteli štěstí a zdraví. Chlapci házeli do ohně smolná košťata a mladé páry přeskakovaly dohořívající hranici v naději, že jejich soužití bude šťastné.

Související články najdete v rubrice Maličkosti dělají dokonalosti, ale dokonalost není maličkost (rubriky jsou vpravo na stránce nahoře).

Tento článek mohl vzniknout díky knize Nápady pro maminky na mateřské dovolené - Hana Dolažalová
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sara Sara | 1. června 2011 v 10:18 | Reagovat

Už jsem se na ten červen moc těšila, je to nejkrásnější měsíc roku a na jeho začátku oslavíme den dětí a na jeho úplném konci zase svátek všech dětí, tedyzároveň se mnou no a k tomu ohňová noc s Janem Křtitelem, takže bude několik zahradních slavností na kterých se budou hodit všechny tyhle bezva nápady. Děkujeme Verunko Waity kočko :-D

2 brabi brabi | 2. června 2011 v 22:35 | Reagovat

Waity, děkujeme za tento seriálek. Jednomu to připomene na co všechno zase zapomněl a co se dá ještě napravit ;-)

3 Maty Maty | 18. června 2011 v 9:50 | Reagovat

18. je mámo pojď a napiš co jsem všechno zase dokázal. Já ti budu diktovat. :-D

4 Allen Allen | E-mail | Web | 20. června 2012 v 11:30 | Reagovat

Super blog ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama