... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Prosincové vánoční nápady

16. listopadu 2011 v 22:01 | Waity |  Maličkosti dělají dokonalosti, ale dokonalost není maličkost
A jsem tu s předposledním článkem tohoto seriálu. Ještě nám chybí nápady na leden. Prosincové vánoční nápady sem pro Vás všechny maminky a hospodyňky dávám s předstihem. Obsahují totiž různé vánoční recepty, ale také nápady na adventní kalendáře. A tak by bylo škoda to propásnout. Příjemné předmikulášské čtení přeju..

ZAHRADA
Vánoční stromeček
Potřebujeme řetězy z přírodnin, menší jablíčka, klásky, červenou bavlnku, červené pentličky, nůžky.

Protože má být náš stromeček dárkem pro ptáčky, připravíme si šňůry šípků, jeřabin, trnek (případně i jiných bobulovin), které jsme během léta a podzimu nasušili, a zdobíme jimi stromeček. Dále si nachystáme kytici obilí, ze které budeme vázat malé snůpky a přivazovat je na větvičky. Na silnější větve ještě přivážeme menší červená jablíčka a náš veselý přírodní stromeček je hotov. O Vánocích si na něm můžeme rozsvítit svíčky a zazpívat si.

LOUKA A LES
Hezkým rodinným zvykem se u nás stalo chodit o Štědrém dnu dopoledne (a pak ještě několikrát do konce zimy) nadělovat zvířátkům. Víme o několika krmelcích v okolních lesích. Čtyřiadvacátého ráno si nachystáme batůžky a košík. Bereme s sebou termosku s teplým čajem a plechovku s vánočním cukrovím, ale hlavně nadílku pro zvířátka: na podzim nasbírané kaštany a žaludy, jablíčka, řepu, mrkev, zelí, zrní (obilí nebo slunečnici), starší suchý chléb a v tomto duchu vše, co dům dá. Nikdy nezapomeneme na čajové svíčky. Rozsvítíme je, když nadělujeme a zpíváme zvířátkům koledy. Velkou radost děti mají hlavně tehdy, když se po několika dnech "na místo činu" vrátíme a všechna nadílka je pryč.

ZDRAVÍ
V předvánočním období bývalo rozumným zvykem držet půst. Jistě vás uklidní, že vzhledem k četnosti různých předvánočních svátků a obchůzek býval i v minulosti tento úzus porušován. O snaze našich předků půst dodržovat svědčí dochované recepty na postní polévky. Pro potěšení a pro zajímavost zde uvádím jeden z nich v původním znění.

Kneipova postní polévka
1 l vody, sůl, utlučený suchý chleba, kmín, ořech másla, mléko a vejce
Zajisté každá šetrná hospodyňka každý okoralý kousek chleba v troubě usuší, pak se nastřádaný chléb utluče v hmoždíři, uschová v sáčku na suchém místě a pak se z něho může připravit dobrý nákyp nebo dobrá výživná polévka. Dá se do většího hrnku litr vody, připojí se do ní půl malé lžíce soli, a když voda přijde do varu, zavaří se 4 hodně vrchovaté lžíce suchého černého utlučeného chleba a na špičku nože kmínu. Nechá se to vařit asi dvanáct minut, připojí se tam asi jako lískový ořech kousek másla, a když se má dát na stůl, tak se rozkvedlá v několika lžících mléka 1 vejce, vlije se to do polévky, okusí se, jestli je dost slaná, a dá se na stůl. Tato polévka se doporučuje dětem, protože je velice výživná Překvapený

O Vánocích také tradičně pečeme magických devět druhů cukroví, přičemž děti s nadšením pomáhají. Recepty, které uvádím, jsou výsledkem mnoha pokusů a omylů. Pokud máte chuť upéci si zdravé a chutné cukroví, vyzkoušejte je!

Celozrnné kokosové rohlíčky
250 g celozrnné pšeničné mouky hladké, 50 g sójové mouky hladké, 120 g tuku, 100 g hnědého cukru, 120 g kokosu
Zaděláme těsto, necháme v lednici asi 2 hodiny odpočinout, tvarujeme rohlíčky.

Ovesné čtverečky
100 g ovesných vloček, 200 g celozrnné pšeničné mouky hladké, 200 g tuku, 120 g hnědého cukru, 100 g ořechů, 1 lžička prášku do pečiva, 1 lžička skořice, 1 vejce, pár lžic mléka. Na polevu: cukr, šťáva, voda.
Umixujeme tuk s cukrem, vejcem a mlékem, přimícháme ostatní suroviny a těsto rozetřeme na vymazaný plech. Pečeme asi 20 minut. Polevu utřeme z cukru a z citronové šťávy (případně vody), upečené těsto zalijeme, necháme ztuhnout a nakrájíme.

Celozrnné kokosky
3 bílky, 300 g hnědého cukru, 100 g kokosu, 1 lžička octa + 1 lžička citronové šťávy, 100 g celozrnné mouky pšeničné hladké.
Bílky s cukrem ušleháme v horké vodní lázni, přidáme kokos, odstavíme z plotny a nakonec přidáme mouku. Lžičkou klademe na vymazaný plech hromádky, které necháme dvě hodiny oschnout a teprve potom pečeme.

Celozrnné linecké
150 g celozrnné pšeničné hladké mouky, 100 g sójové hladké mouky, 100 g tuku, 70 g hnědého cukru, citronová kůra, nekonzervovaný džem.
Zaděláme těsto, necháme asi 2 hodiny v lednici odpočinout. Vyválíme plát, ze kterého vykrajujeme tvary. Pečeme do růžova. Po vychladnutí spojujeme džemem.

Semínkové pracny s ovesnými vločkami
250 g celozrnné mouky pšeničné, 150 g ovesných vloček, 150 g cukru, 150 g tuku, 70 g loupaných slunečnicových semínek, 70 g dýňových semínek, místo kakaa svatojánský chlebíček (carob) podle chuti.
Vločky lehce opražíme a spolu se semínky umeleme. Vše smícháme dohromady, těsto necháme aspoň hodinu v lednici odležet. Potom plníme pracnové formičky a v předehřáté troubě pečeme.

Celozrnné ořechové rohlíčky
150 g celozrnné pšeničné mouky, 50 g sójové hladké mouky (nebo nahradíme obyčejnou hladkou moukou), 130 g ořechů (lze částečně nahradit praženými a mletými ovesnými vločkami), 100 g tuku, 30 g cukru.
Ze surovin vypracujeme těsto a necháme nejméně hodinu v chladu odpočívat. Na vále tvoříme válečky a z nich tvarujeme malé rohlíčky. Pečeme na plechu ve středně teplé troubě dorůžova a ihned obalujeme ve směsi moučkového a vanilkového cukru.

Kandovaný chlebíček
3 vejce, 200 g cukru, 400 g celozrnné pšeničné mouky, 1 čajová lžička prášku do pečiva, kandované ovoce, vypeckované sušené švestky, meruňky, fíky, datle, perníkové koření.
Vejce ušleháme s cukrem do pěny. Postupně přidáváme mouku, v níž jsme rozmíchali prášek do pečiva a koření, lehce vmícháme spařené rozinky, nakrájené ovoce a ořechy (čím více, tím lépe). Těsto necháme pět minut odpočinout. Vyválíme váleček o průměru asi 5 cm, položíme na vysypaný plech, potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme při teplotě 165°C do růžova. Chlebíček krájíme zatepla na šikmé řezy, které necháme v plechové krabici několik dní uležet.

Nepečené:
Mandlové hříbečky
100 g loupaných mandlí, 100 g ořechů, 200 g cukru, 2 bílky, lžička kakaa (nebo svatojánského chlebíčku - Carob).
Oříšky opražíme, potom je s mandlemi najemno umeleme, na vále promícháme s cukrem a bílky a zaděláme těsto. Do jedné poloviny přimícháme kakao. Ze světlé hmoty tvoříme nožky, z tmavé hlavičky. V kloboučcích uděláme důlek koncem menší vařečky, nožku potřeme bílkem a připevníme do důlku v hlavičce. Sušíme na prkénku posypaném cukrem.

Šípkové cukroví
200 g cukru, 200 g mletých ořechů, citrónová nebo pomerančová šťáva, špetka skořice, šípková zavařenina.
Na vále poprášeném cukrem rozválíme těsto. Vykrajujeme z něho tvary, které sypeme krystalovým cukrem, klademe na prkénko posypané cukrem a sušíme.

A ještě několik rad:
Všechny předepsané suroviny seženete v prodejnách zdravé výživy.
Pozor na stará semínka, ovesné vločky, jáhly a sójovou mouku! Žluklé suroviny jsou nahořklé a mohou zkazit celé těsto.
Z celozrnné mouky se peče hůř (těsto se drobí, špatně se válí), se špaldou (odrůda pšenice) se pracuje lépe než s jinými celozrnnými moukami, protože je velmi jemně mletá.

TRADICE
Vrkoč
Potřebujeme obyčejný hliněný květináč, aranžovací hmotu, slaměnky, makovice, zimostráz, mech, špejle, perníčky, stužky, malá jablíčka apod.
V některých krajích bývalo zvykem aranžovat vrkoč do květináče (plnil se původně zeminou). Při troše fantazie stvoříme z uvedených nebo jiných drobností působivý vrkoč v tradičním duchu. Perníčky a ostatní drobnosti, které aranžujeme do kytice, připevníme ke špejlím (perníčky snadno přilepíme voskem, jablíčka na špejle napíchneme apod.) a zapichujeme do aranžovací hmoty, kterou zakryjeme mechem.

Adventní věnec z vizovického těsta
Suroviny: 500 g hladké mouky, 1-1,5 dl vody, lžíce octa.
Pomůcky: prkénko nebo vál, váleček na těsto, nožík, malé nůžky s ostrými špičkami, semínka pepře, máku, hořčičné semínko, koukol, pinzeta, vlhká utěrka, štěteček, miska s vodou, drátek, špejle, jehla, tužka, mašlovačky, rozšlehané vejce.
Z uvedených surovin zpracujeme těsto - hnětení musíme věnovat asi 3/4 hodiny. Ošidíme-li tuto fázi výroby, nemůžeme počítat s kvalitním výsledkem. Těsto necháme uzavřené v igelitovém obalu několik hodin v chladu odležet, znovu pečlivě propracujeme až je lesklé a hladké, nelepí se a uvnitř nejsou vzduchové bubliny. Tvarujeme samotný věnec a na něj větvičky, ptáčky, růžičky, stojánky na svíčky...
Kromě věnce si můžeme podobným způsobem vyrobit i svícínky nebo ozdoby na stromeček. Dětem oddělíme část těsta, aby si mohly vytvářet figurky podle svého. Výtvory potíráme dobře rozšlehaným vejcem a pečeme v mírně vyhřáté troubě dozlatova.

Obálkový adventní kalendář
Potřebujeme malé obálky, tužší papír, vodovky, akvarelové pastelky, lepidlo, nůžky, zlatou barvu na dřevo, dřevěné kolíčky, pero.
Dovedete si představit překvapení dětí, když jim Ježíšek na jejich dopis ohledně tajných přání pod stromeček odpoví dlouhou šňůrou psaníček zavěšených na okně? Do každého z nich můžete namalovat obrázek nebo napsat vzkaz. Například: "Dnes je Barborky, nezapomnělas nařezat větvičky?"
Nezapomeneme pozlatit kolíčky, kterými budeme vodovkami pomalovaná psaníčka připevňovat.

Advent tradičně začínal tajuplným svátkem sv. Ondřeje. Tento den byl považován v celém roce za jeden z nejvhodnějších k předpovídání budoucnosti. Ještě v minulém století se na Ondřeje - patrona nevěst - věštila budoucnost týkající se ženských vdavek.

Svatý Ondřeju, olovo leju,
abys mi ukázal, koho se naděju...
Svatý Ondřeju, já stromem chvěju,
abys mi ukázal, koho se naděju...

4. prosince na Barboru dívky ořezávaly třešňové větvičky a čekaly, kterému děvčeti do Vánoc ve vodě vykvetou. někde bývalo zvykem zasít obilí. Do Štědrého dne vzešlé obilíčko znamená naději na dobrou úrodu. Zasejeme-li čočku, můžeme většinou už na den svaté Lucie uctít svátek světla originálním zeleným svícnem.
5. prosince, v předvečer svátku svatého Mikuláše, obcházely dříve celé mikulášské průvody, jejichž součástí byli i kozlíci, koně, smrtka, žid, matka, otec, husaři...Někde chodilo i více Mikulášů najednou, jinde měli celou řadu čertů, v průvodu do základní trojice nesměl chybět anděl.
6. prosince se konávaly mikulášské trhy, kde se prodávaly cukrovinky, pečivo, perníčky, betlémské figurky...

Specificky české jsou mikulášské dárky zhotovené ze sušeného ovoce, jablek, ořechů, pozlátka a brusinkových větviček nebo zimostrázu. Krásným mikulášským dárkem, který si mohou samy vyrobit i menší děti, je tento.

Čert z křížal
Potřebujeme sušené švestky, sušenou hrušku, barevný papír, nůžky, lepidlo, špejle, modelínu.
Na přiměřeně dlouhou špejli navlékneme hrušku (trup) a švestku (hlava). Do hrušky zapíchneme nahoru a dolů po dvou špejlích s navlečenými švestkami (ruce a nohy). Nohy zafixujeme do modelíny, aby čert stál. Z barevného papíru nalepíme na ahlavu červený jazyk a rohy a můžeme vyrobit barevný papírový řetízek, který dáme čertovi do ruky.

7. prosince se po vesnicích proháněl Ambrož v bílé košili, černé špičaté čepici, s bílým závojem přes obličej. Metlou vyplácel děti a z košíku jim rozhazoval sladkosti.
13. prosince se zjevovaly Lucie, tajemné bílé bytosti s dlouhými bílými zobáky, které jako ohromní ptáci přilétaly, aby husími brky vymetly ze světnic smetí. Patronka předení trestala každého, kdo by se o jejím svátku odvážil sáhnout na kolovrat.
Doprostřed obilíčka vypěstovaného v misce dáme o tomto svátku svíci, čímž vznikne neobvyklý svícen, který je příslibem příchodu světla a úrody do příštích dnů.

Vánoční průsvit
Potřebujeme čtvrtky, transparentní papír (nejlépe barevný), lepidlo, tempery, tužku, gumu, noviny, nůžky, nůž.
Podle vlastní fantazie nebo podle obrázků si předkreslíme vánoční motiv na čtvrtku tužkou. Nůžkami vystříháme vnitřní části budoucího průsvitu. Nyní zvolíme tmavou barvu, kterou kontury vymalujeme, a necháme schnout. Mezitím si rozmyslíme, jakými barevnými transparentními papíry průsvit vyplníme. Okénka obkreslíme na příslušný průhledný papír a vystříhneme včetně okraje, který budeme potřebovat k přilepení transparentního papíru. Hotový průsvit vylepíme bílou lepicí pastou přímo na okno.

Předvánoční čas věnovali naši předkové úklidu. Vybílená světnice, vydrhnutá podlaha, čisté povlečení, bílý ubrus a slavnostní nádobí - na nic se nesmělo zapomenout. Úklid je jednou z mála tradic, které se neotřesitelně dodržují do dnešních dob.
Vánoční stromeček patří k novějším tradicím a přichází k nám z německého prostředí. Dříve býval dominantou vánoční výzdoby betlém, za který se zastrkovaly jedlové větvičky. K betlému se dávaly štědrovečerní dárky, o Štědrém večeru se u něj zapalovaly svíčky a na Tři krále se k němu dodávaly figurky mudrců. Betlém býval vystaven až do Hromnic (2. února).

Chceme-li si ozdobit stromeček po staročesku, můžeme použít tradiční slaměné ozdoby, perníčk, ale také červené růže z krepového papíru, barevné řetězy z přírodnin, které jsme si vyrobili na podzim, nebo ozdoby z papíru. Nezapomeneme na zlacené ořechy a malá červená jablíčka.
Štědrovečerní večeře symbolizuje rodinnou pospolitost. Naši předkové dodržovali (samozřejmě s krajovými obměnami) tento jídelníček: vánoční oplatka nebo chléb s medem, hrachová, čočková nebo houbová polévka, kuba, kaše (prosná, hrachová, krupičná), muzika, jablka, ořechy a čaj nebo punč s pečivem (vánočka, závin, cukroví).

Kuba
Potřebujeme přiměřené množství krupek, hub, cibule, česnek, sůl, pepř, kmín a sádlo.
Den předem namočíme kroupy a houby. Kroupy vaříme v osolené vodě, houby slijeme a podusíme an cibulce. Když jsou kroupy měkké, slijeme přebytečnou vodu, smícháme s houbami, přidáme česnek, sůl a pepř. Polijeme sádlem a zapékáme v troubě dozlatova.

Muzika
Dvě hrsti sušených švestek, dvě hrsti sušených jablek a dvě hrsti sušených hrušek, 1 l vody, 2 lžíce hrubé mouky, hrst rozinek, hrst spařených pokrájených mandlí.
Švestky, jablka a hrušky, rozvaříme doměkka v jednom litru vody a propasírujeme přes síto. Nasucho opražíme dvě lžíce hrubé mouky a kaši s ní zahustíme, přidáme hrozinky, mandle a ještě krátce povaříme. Necháme nějaký den odležet.

Na Štědrý den bývalo zvykem obdarovávat také hospodářská zvířata, stromy, mlýn, pilu i studnu: "Studničko, studničko, dávám ti koledičku, abys nám dávala dobrou vodičku."
Po večeři nezapomeneme rozkrojit jablko na tolik dílů, kolik nás sedí kolem stolu, a všechny podělit, abychom se ve zdraví příští rok opět sešli. Také krájení jablíček napříč a louskání ořechů mělo odpovědět na otázku, jaký bude nadcházející rok.
Věštila se budoucnost. V misce se pouštěly ořechové skořápky, třáslo se plotem a lilo se olovo. A samozřejmě se nadělovaly dárky a zpívaly se koledy. Půlnoční mší končil Štědrý den, nadcházel Boží hod, který lidé oslavovali v rodinném kruhu.
26. prosince, na svatého Štěpána - patrona koní - se v kostele světil oves a chodívalo se na koledu.
Na Štěpána koledníci obcházeli chalupy. Výslužka, kterou si přinášeli domů, mívala zvláštní význam zvláště pro chudší rodiny, protože je v zimní době na nějaký čas zabezpečila. Hojně se konaly dnes již téměř zcela zaniklé vánoční hry.
Silvestr jako konec robčanského roku se v lidovém prostředí nijak zvlášť neoslavoval.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Misha Misha | Web | 16. listopadu 2011 v 23:33 | Reagovat

ooooo, moooooc dekuji. Opravdu je to clanek psany v pravy cas. Snad neco z toho prichystame a spachame. Moc se tesim! :-)

2 brabi brabi | 16. listopadu 2011 v 23:42 | Reagovat

Ty recepty vypadají zajímavě a v té záplavě receptů trochu změna. Uvidíme, zatím mám předsevzetí-jen málo! Ale předsevzetí mne většinou opustí rychle ;-)

3 Radka Radka | 17. listopadu 2011 v 16:21 | Reagovat

jo jo jo Super. Jak přeperu bacila a jak mi zas skočí ploténka kam patří, abych mohla používat tužku, opíšu si receptíky. Na úklid kašlu, nejen obrazně, ale věneček a papírovou vitráž nastuduji. :-)  Díky moc a posíláme pozdravu klukům i ňuňátku. (Víš už koho si nosíš pod srdíčkem??)

4 waity waity | 17. listopadu 2011 v 19:22 | Reagovat

[3]: Vím, bude to tentokrát človíček mně pro radost ;-)
Děkujeme za pozdravy :-)

5 brabi brabi | 17. listopadu 2011 v 19:26 | Reagovat

[4]: Když si to tak přeberu, tak pro radost budeš mít holčičku! Abys nebyla s chlapama pod pantoflem, takhle je přeperete. A Elinka bude mít radost :-)

6 waity waity | 17. listopadu 2011 v 21:57 | Reagovat

[5]: :-D Mělo by to tak být,páč Elinka se už totiž nemůže dočkat, že bude mít novou kamarádku :-)

7 Sara Sara | 18. listopadu 2011 v 0:02 | Reagovat

Ha to zas bude chystání a šurování a nakupování a rukoudělání a šoulení a tvarování a zapalování a větrání a balení a voblíkání a vyslíkání a nahřívání a líbání a žraní a tak, ale těším se, no nejprv totiž musíme oslavit jednoho skorodvouletého skřítka než se tedy dáme do vánocování. Já jen doufám, že se sejdeme všichni někde u svařáčku a stromečku na vánočním courání po městě :-) Krásně jsi popsala všechny zvyky, tak si je ze zvyku zopáknem :-D Tu malou vílečku mám na obrázku jako pozadí na PC a ona si tam hajinká jako panenka v kolíbce. :-)

8 Radka Radka | 19. listopadu 2011 v 8:52 | Reagovat

:-) tak gratuluji k vílečce (i kdyby nakonec vylezl víláček...) a jsem moc zvědavá, jaké krásné jméno přibude do klanu. :)

9 brabi brabi | 19. listopadu 2011 v 9:24 | Reagovat

Zapomněla jsem minule připsat, že se mi hodně líbí ta fotka-okýnková. Ta umazaná papulka je k zulíbání :-) A co se týká té holčičky, to teprve uvidíš na vlastní oči, co dokáže malá ženská s tatínkem a dědečkem! ;-)

10 tepi tepi | 25. listopadu 2011 v 13:41 | Reagovat

Ahoj Waity, já se moc těším jak budu zase věšet ptáčkům dobrůtky na naše stromy v zahradě, děti mi pomůžou a ptáčci budou mít opět sváteční pohoštění.
Jé a taky vyzkouším tvé cukrovíčko celozrnné to máme i děti moc rádi.Věneček si jako každý rok vyrobím ze zlatého smrku a svíček a sušených květinek.
No a na Čerta, Andílka a Mikuláše se už také těšíme, letos za ním půjdeme do Javorníčka tak jsem moc zvědavá jak to proběhne.
A na Vánoce?? tak na ty se těším každý rok a tak to tu zase vyzdobíme a napečeme, krásně uklidíme a taky se těším jak si spolu s malou princezničkou zazvoníme pod stromečkem na náměstí Svobody a dáme si spolu teplý svařáček nebo něco jiného jo??to budou děti zase koukat na ty světýlka, očička jim budou zářit a taky se budou chtít svést ve vláčku, že??A s tou vílečkou co má sestřička nosí máte pravdu, má holčinka stačí, když trošku svěsí bradičku, malounko zapláče, postěžuje si a náš tatíneček jí snese modré z nebe.Ale zatím toho moc nezneužívá je to moc hodná panenka.

11 waity waity | 25. listopadu 2011 v 14:07 | Reagovat

[8]: No už se o tom dohadujem ;-)

[9]: Těším se, až to uvidím.. :-)

[10]: Letos už snad pojedeme taky vláčkem. Tepi, už se moc těším na horký nápoj, kaštany, zvonění a užívání si předvánoční radosti s Vámi nejbližšími :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama