... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Lednové nápady

1. ledna 2012 v 7:00 | Waity |  Maličkosti dělají dokonalosti, ale dokonalost není maličkost
A máme tu poslední díl seriálku Nápady. Doufám, že Vám něco dal - mně tedy určitě- alespoň tu mám všechno černé na bílém, když jsem knihu po roce vrátila do knihovny. Nápadů je spousta a určitě jsme je nazvládli všechny, tak můžeme v tomto roce nanovo.
Svým čtenářům přeju všechno dobré v Novém roce a hlavně: HRAJTE SI S DĚTMI, prosím, ano? Mrkající

S lednem přichází jedno z nejnáročnějších období roku. Všichni jsou sice odhodláni začít s novým nadšením, ale nedostatek světla, časté inverze, které nám zabraňují chodit ven, a v lepším případě mokrý nebo špinavý zmrzlý sníh, v horším případě holomrazy pořádně prověřují naši odolnost.
Zimní rytmus, který v minulosti zpomaloval životní tempo našich předků (prací na poli se živí málokdo), dnes sice není opodstatněný, ale to neznamená, že nám nechybí.
Přichází čas vzpomenout si na dobu pozdního léta a podzimu a začít spotřebovávat zásoby, které jsme tehdy nashromáždili. Zásobami zde nemyslím jenom sušené houby a křížaly, ale také všechno, co jsme si na horší časy zakonzervovali v sobě.

Kalendář
Vlastnoručně zhotovený kalendář, s jehož výrobou jistě rády pomohou i větší děti, nám bude po celý rok neocenitelným pomocníkem. Až budeme psát na poslední list, určitě si jej zatoužíme ponechat jako podrobný deník minulého roku.
Potřebujeme čtvrtky formátu (nejlépe A3), pravítko, tužku, pastelky. Uděláme si rámeček, který rozdělíme na příslušný počet políček (v lednu 31). K jednotlivým dnům vepíšeme jména, pranostiky a ponecháme tři políčka volná. Do prvního budeme zaznamenávat počasí (symboly, teploty), vedle napíšeme, čemu zajímavému jsme se věnovali, a poslední okénko zůstane volné na zvláštní poznámky (např. sledování stavu ovzduší). Kalendář můžeme spolu s většími dětmi ozdobit kresbami na motivy pranostik nebo kolem názvu měsíce můžeme vystříhnout okénko a do něho nalepit průsvit z transparentního papíru, který by měl mít barevnou atmosféru tohoto období (bílá - sníh, modrá - led, červená - slunce). Analogicky pokračujeme v kalendáři v dalších měsících.

Staronový kalendář
Potřebujeme starý obrázkový kalendář, nůžky, arch balicího papíru, lepidlo.
Na začátku ledna se většinou také loučíme s nástěnnými nebo stolními kalendáři. Jejich život můžeme prodloužit o celý rok, vystříhneme-li si jednotlivé obrázky a čísla nebo názvy měsíců a nelepíme je na arch balicího papíru nebo na kreslicí papír. Vznikne většinou mozaika pestrá jako rok sám. Plakát si můžeme vylepit třeba na některé dosud neobsazené dveře.

Kalendář - roční stoleček
Vybereme si nějaké pěkné zákoutí (poličku, komodu, stolek), kam naaranžujeme látku obarvenou tak, jak se hodí k jednotlivým obdobím. Na stolečku můžeme umístit svícen, vázu s přírodninami, v lednu to mohou být například zeleným mechem zajímavě "ojíněné" větvičky modřínu se šištičkami nebo ozdobené větvičky trnky. Na stolečku obvykle žijí skřítkové, panenky - kytičky, zvířátka, "betlémek"...A hlavně - děti tu aranžují přírodniny, které našly na procházkách nebo v zahradě: šišky, žaludy, šípky, kameny, kaštany, jablka, dýni, kůru...Fantazii se meze nekladou. Živý kalendář nás přiměje všímat si drobností, po kterých obyčejně šlapeme, a přemýšlet o proměnách a barvách. Už jenom pouhé barvení látky může být zajímavou příležitostí vyzkoušet si míchání barev, vyvazovanou batiku nebo použití přírodních barviv...
Jinou formou kalendáře je z latěk vyrobený stromeček (kmen ze 3-5 postupně se zkracujících větviček), který podle ročních období vhodně zdobíme (vajíčky, perníčky, jablíčky, věnečky, ulitami, obilím, stuhami, svíčkami, lampionky, chlebovým pečivem, řetězy, sušeným ovocem...)

ZAHRADA
V lednu budeme pečovat o své okřídlené přátele. Volba krmítka závisí na našich možnostech. K nejjednodušším krmítkům patří půlka skořápky kokosového ořechu, kterou pověsíme na strom.

Krmítka
Potřebujeme kokosový ořech, provázek, větší dřevěný korálek, pilku, nebozez a nožík.
Výrobou tohoto krmítka pro sýkorky se zabavíme na celé odpoledne. Nejprve poprosíme děti, aby šly s námi kokosový ořech vybrat (cestou si můžeme povídat o tom, odkud ořechy pocházejí a myslet na teplo, které právě teď v Africe je). S rozřezáváním skořápky nám pomůže tatínek. Potom můžeme posvačit kokosové mléko. Nakrájený kokos dáme do misky a chvilku ho ochlazujeme pod tekoucí vodou. Kombinujeme s nakrájeným ovocem (kiwi, mandarinkou, pomerančem, banánem). Dotvoření krmítka zvládne maminka sama s dětmi. Do skořápky provrtáme otvor a přivážeme na provázek. Na provázku uděláme uzel tak, aby ve skořápce držel.

Další typy krmítek
  • Síťka od pomerančů, lůj, mák, semena slunečnice nebo obilí, nožík, provázek. Do síťky vložíme mákem a semeny obalený lůj a pověsíme na strom.
  • Prkénka, klih, hřebíčky, kladívko, pilku, lak a štětec. S tatínkovou pomocí můžeme vyrobit klasický dřevěný domek, který je třeba umístit tak, aby byl chráněn před kočkami a hlodavci. O toto krmítko je třeba se starat - uklízet, vyměňovat vodu a zásoby. Kromě klasických drobků ze stolu můžeme ptáčkům nabídnout různá semena a bobule.
  • V létě natrhanou kytici obilí, zralý úbor slunečnice, provázek. Úbor slunečnice nebo snop obilných klasů přivážeme na strom.
  • Podle možností naše hosty v zahradě pozorujeme a učíme se je poznávat. Nejčastěji můžeme zahlédnout vrabce, drozda, mlynaříka, všechny sýkorky (koňadru, uhelníčka a modřinku), také hýla, stehlíka, pěnkavu nebo kosa.
LES
I když nejsou sněhové podmínky vhodné pro zimní sporty, vypravte se do lesa, kde určitě ve zbytcích sněhu objevíte stopy zvířat. Takový nález obyčejně promění sychravé všední dopoledne v dobrodružnou výpravu, zvláště budete-li dětem vyprávět, jak žije les pod sněhem.
Nejčastěji ve sněhu objevíme stopy veverky, zajíce, lišky, psa, kočky, myši, srnce, jelena, výjimečně jezevce nebo divokého prasete. Cestou můžete dětem vyprávět o veverce, která brzy ráno, ještě za šera opouští svůj pelíšek a hledá jednu ze svých zásobáren, kterých si na podzim připravila několik. Zajíci ohlodávají kůru stromů. Je-li velká zima, vylézají ze svých doupat i ježci, aby se pohybem trochu zahřáli. Doma si stopy, které jsme si tužkou zaznamenali na cestě, můžeme namalovat.
Výborným nápadem na výlet uprostřed zimy je krmelec, kam můžou děti v košíku přinášet mrkev, zelí, jablka, seno (jestliže jste na zvířátka mysleli už v létě), kaštany, žaludy a bukvice.

ZDRAVÍ
V zimě s uspokojením poznáme, že jsme se v létě dobře připravovali. K duhu nám půjde bezinková šťáva, jitrocelový nebo mateřídouškový sirup, jablečný ocet, pampeliškový med a čaje z bylinek, které máme nasušené a označené ve spíži.
Uprostřed dlouhé zimy děti rády chodí do sauny. S oblibou se nechávají jemně masírovat kartáčkem a v horku rády poslouchají vyprávění o cestě do Afriky, kde je teď parno a kde se mezi palmami a květinami vyhřívá i čáp, kterého jsme zahlédli v létě.
I když děti horko dlouho nevydrží a zrovna se nevrhají do ledové vody, ponechte délku pobytu v sauně i způsob ochlazení na jejich vůli. Nejraději se otužují v žertu, když na sebe vzájemně cákají ledovou vodu nebo když soutěží, kdo dokáže vlézt do bazénku až po krk.

Jablečný čaj
2 jablka, lipový čaj, 1 l vody, citron, med. Dvě hrstky jablečných slupek zalijeme litrem vody a pod pokličkou vaříme pět minut, odstavíme a přidáme lipový čaj. Po chvíli slijeme a ochutíme citronem a medem.

TRADICE
V Čechách platí za dobré znamení, vstoupí-li na Nový rok do domu první dívka nebo dítě. Lidé si oblékají nové šaty, aby chodili v novém po celý rok a obracejí oči k obloze, jestli vysvitne slunce na znamení budoucí úrody.
Péče o úrodu byla také motivym koledy na Domažlicku, při níž koledníci přinášeli do statku proutky z trnky ozdobené hrášky a barevnými hadříky nebo papírky a zpívali: "Dej vám Pánbůh dobrýtro na to nový líto, abyste měli leníček jako tenhle proutíček a na něm hlavičky jako tyhle hráštíčky..."
Sedlák od nich proutek koupil a zapíchl jej na okraj pole, čímž si pojistil úrodu.

Novoroční proutek
Potřebujeme větvičku s trny (trnka, hloh, šípek), hrách (nejlépe dvě barvy), barevné látkové a papírové odstřižky.
Hrášky předem trochu namočíme, nastříháme drobné hadříky nebo barevný papír, napícháme ozdoby na trny a dáme nejlépe do kameninového džbánu. Vznikne krásná prostá dekorace, která může ve váze nahradit opadávající větvičky jehličnanů.

Novoroční chlebíček
1200 g hrubé mouky, 150 g kvasnic, 250 g cukru, 1 vanilkový cukr, citronová kůra, špetka soli, 120 g sádla, 500 g margarínu, 40 g hořkých mandlí, 4 dcl mléka, máslo na potření, sklenička rumu, 2 balíčky rozinek, 100 g mandlí, krystalový a práškový cukr na posypání, hrášek nebo fazolka.
Všechny suroviny necháme přes noc v kuchyni na stole, aby měly stejnou teplotu a těsto pěkně vykynulo. Mouku nasypeme na vál, uprostřed utvoříme důlek, do kterého rozdrobíme droždí a zalijeme vlažným mlékem. Rozmícháme na kašičku, přidáme další suroviny (nezapomeneme na hrášek, fazoli, minci, které bylo zvykem na Nový rok do vánočky zapékat. Kdo hrášek nalezl, měl mít prý po celý rok štěstí). Propracujeme, až se těsto nelepí. Necháme asi dvě hodiny kynout v teple přikryté utěrkou, znovu propracujeme a uložíme do chlebové ošatky. Ještě chvilku necháme kynout. Nakonec štolu na povrchu ozdobíme nějakým vzorem a ve vyhřáté troubě zvolna asi hodinu pečeme. Po upečení potřeme máslem a posypeme krystalovým cukrem, znovu potřeme máslem a posypeme práškovým cukrem. Štolu necháme alespoň dvě hodiny uležet.

Tři králové
Oslava posledního vánočního svátku začínala zpravidla již v předvečer 6. ledna. O tzv. svatvečeru svíček se v kostele světila voda, křída, sůl, česnek, bobkový list a svíčky. Toho večera se také podobně jako na Štědrý den prováděly činnosti, které měly umožnit nahlédnout do budoucnosti.

Masky
Přestrojení Tří králů patří k nejsnazším. Svátek začíná výrobou korun, které i později děti rády upotřebí při hře. Nejmladším dětem předkreslíme obrysy a vyzveme je, aby si svou korunu vybarvily. Koruny můžeme polepit "drahokamy" vystřiženými ze samolepicího papíru, ozdobit iniciálami, můžeme použít zlatý papír nebo zdobení ponecháme zcela na dětské vůli. Kromě korun budeme potřebovat tři staré bílé košile, které přepásáme (nejlépe červenou) stuhou, provazem nebo šátkem. Nezapomeneme načernit "černého vzadu" a vtisknout králům do ruky svěcenou křídu, svíčku, plechový hrnek, z něhož dýmá františek (abychom mohli navštívené obydlí řádně vykuřovat), "zlatou" kometu na špejli a košík na koledu.
Jsou-li děti ještě malé, je příjemné domluvit se s přáteli a průvod Tří králů udělat z dospělých nebo ze starších dětí ze sousedství.

My tři králové jdeme k vám, štěstí zdraví přejeme vám.
Štěstí zdraví dlouhá léta, my jsme k vám přišli zdaleka.
Daleko-li cesta vaše? Do Betléma mysl naše.
Copak ty tam černej vzadu vystrkuješ na nás bradu?
Aj, já nejsem černej, jsem jen od slunce opálenej.
Slunce jest toho příčina, že je má tvář opálena.
Kdybys na slunce nechodil, nebyl by ses tak opálil.
Slunce je drahé kamení, a to od Kristova narození.

S modlitbou a zpěvem se kdysi dům vykuřoval kadidlem a kropil svěcenou vodou. Menší děti mohou zpívat známou písničku a napsat nad dveře C+M+B, což znamená Kašpar, Melichar a Baltazar, ale také latinsky Christus Mansionem Benedicat, tedy Kriste, žehnej tomuto domu.

Recept na sušené švestky s ořechy
Větší sušené švestky opláchneme a na pařáčku necháme v páře nabobtnat. Měkké švestky nařízneme, vyndáme pecku a vložíme lískový oříšek, který jsme předem namočili ve vroucí vodě, sloupli a nasucho opražili na pánvi. Zatepla obalíme ve strouhaných oříšcích smíchaných s cukrem.

Tradičně se pekl také tříkrálový koláč, který můžeme upéci ze stejného těsta jako novoroční chlebíček. Dovnitř nezapomeneme zapéct fazoli. Koláč sestavíme z několika bochánků, které poskládáme do tvaru sluníčka. Necháme kynout a pečeme v dortové formě, aby se koláč upekl dokulata. Dřív než dáme koláč na stůl, můžeme okolo slepit korunu ze zlatého papíru.

VÝLET
Větším dětem uděláte radost, vezmete-li je s sebou například do čajovny. Děti se cítí jako dospělé a v takových výjimečných případech se podle toho také chovají.

Přestože v minulosti si v některých oblastech ponechávali stromky i betlémy až do Hromnic (2. února), odstrojujeme dnes stromeček na Tři krále. Za starých časů se prý den po Třech králích na ohni rozdělaném ze dřeva vánočního stromečku vařívala ranní káva.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | 1. ledna 2012 v 10:06 | Reagovat

leden je tvrdý měsíc, možná schválně, abychom nezlenivěli a nezměkli. ;-) Nakopne nás, donutí zatnout zuby a makat. A právě tvoje nápady jsou báječné typy pro nás, duševně odumřelé. S nimi se k jaru poposunu trošku rychleji a užitečněji. :-D Díky ti, dobrá vílo :-)

2 brabi brabi | 1. ledna 2012 v 18:54 | Reagovat

Leden a únor bych nejraději přeskočila rovnou do března, ale co naplat, příroda si musí také odpočinout, tak se to musí vydržet a využít čas třeba podle tvého návodu. Ten recept na ty sušené švestky je zajímavý, znala jsem jenom máčené švestky v čokoládě.

3 Sara Sara | 2. ledna 2012 v 11:23 | Reagovat

Wai, děkujeme z Kočičího vrchu za velkou náruč nápadů a inspirací na které si určitě s dětmi najdeme čas. A moc se těšíme, že letos nám přibudou noví pomocníčci z Rybníčkova, skřítek a vílečka ta ještě nebude na půjčování ale pomazlení tojo. Já s kočkama opět hlavu v pejru co všechno budou než přijde jaro ty všechny hlavičky a ručičky a krčky potřebovat a čím budeme zateplovat pumpu :-D Ale ten přírodní kalendář vlastně děláme už léta ani jsme nevěděli, že se tak tomu říká. Máme doma dvě dědečkovy borovice, ta jedna patří celá kočkám, ale ta menší to je přesně ono. Zdobíme ji neustále, teď se tváří jako vánoční strom co přišel od klenotníka, protože na něm mám i navěšené všechny šperčíky. Jen toto je dobré vědět, nedávejte si pod svůj přírosní kalendář stůl, ani pracovní a už vůbec ne jídelní :-P no protože toho jehličí a šípků a jeřabin a různých spadaných listů co už nám přistálo na hlavě a hlavně v jídle nebo práci ani nepočítám. Dobré je, že se na tento strom nedostanou kočky, takže na něm můžou být i baňky :-? známe svoje dobré lovilky [:tired:] No a na to, že budeme s dětmi barvit a batikovat se těším už dlouho, dokonce jsem nakoupila ekologické barvy na látky, zatím jsem měla v plánu aby si každý udělal svoji vlastní noční košilku nebo tričko na hraní ;-)

4 waity waity | 2. ledna 2012 v 13:38 | Reagovat

Jéje, ten článek jsem sem někdy v listopadu nastavila na prvního ledna, a tak se omlouvám, že u něj není ani foto - brzy dodám - a už tolik komentářů!
Tak my jdeme nemocovat, vrátili jsme se z hor všichni trošku unavení, ale tam bylo tak kráásně bíílo!!! :-)

5 Tepi Tepi | 3. ledna 2012 v 20:19 | Reagovat

Ahoj Waity to nevadí, že trošku nemocujete to se zase spraví, hlavní je, že vás to nechytlo na horách a že jste se vyváleli i za nás pořádně ve snížku..Když tu píšeš o tom co by člověk mohl dělat v zimně vzpomněla jsem si na zimní krmení zvířátek.Naši sousedi chodí každý rok na štědrý den dopoledne k známému hajnému a donesou zvířátkům, které už čekají mrkvičku jablíčka,různé kaštany a bukvice a taky tvrdé pečivo a sůl na zimní lízání,ptáčkům vyrobí semínkové koule, které navěsí na stromy a zvířátka papají a hodujía tak mě to čoveče dost láká a dětem by se to taky moc líbilo. Navíc má člověk dobrý pocit, že udělal i něco pro zvířátka.Myslím, že bychom se k nim třeba píští rok mohli přidat.My samozřejmě každý rok navěsíme na naši zahrádku spoustou dobrot pro ptáčky, ale krmit třeba takovou srnečku no to musí být pro dětské očenka fakt něco.

6 waity waity | 3. ledna 2012 v 22:31 | Reagovat

[5]: To je jasné, že se brzy uzdravíme! :-) O krmení zvířátek jsem psala v minulém prosincovém článku, víš? Je to fakt dobrý nápad každý rok jít za zvířátky a ještě k nějakému hajnému, aby člověk ta zvířátka hned viděl. Třeba i na Štědrý den, to musí být paráda :-)

7 Tepi Tepi | 4. ledna 2012 v 23:12 | Reagovat

No tak teto zvířátkový článek jsem nějak prošvihla, ale rozhodně to př. rok domluvím a půjdeme chceš??

8 waity waity | 4. ledna 2012 v 23:33 | Reagovat

No, my možná až napřesrok..s tak malým mimískem do lesa v tuhé  zimě..uvidíme..nevím nevím :-D

9 Misha Misha | Web | 7. ledna 2012 v 1:09 | Reagovat

Dalsi opravdu moc fajn clanek. Nejen proto, ze ta kniha neni k sehnani :) ale taky proto, ze k tomu dodas nejakou peknou fotecku. :-)
Prirodni kalendar doma vlastne intuitivne delam. Z kazde prochazky si domu prineseme nejaky ten poklad a to se preci neda jen tak zahodit!
Krmitko jsme uz taky vyrobili, ale ptacci o nej jeste nezavadili! No snad to nekoho cvrkne do zobaku ;-)
Jeste vyzkousim jablecny caj a misto masek, se budeme malovat. Nakoupila jsem malovatka na oblicej, tak to vyzkousime :-D

10 Misha Misha | Web | 7. ledna 2012 v 1:09 | Reagovat

a prejeme brzke uzdraveni!!!!

11 SV SV | E-mail | 12. ledna 2012 v 13:17 | Reagovat

ňuf ňuf, môže sa Stará Vlčica taky ohřát? ;-) tu je tak hrejivo ;-) jojo, krmení zvířátek je krásná podívaná. Naša Falinka a neskôr aj jej Falinkomláďa, chodievala aj v lete, a my sme sedeli v kuchyni, pri kafýčku, a pozerali, ako sa kŕmi v našej zeleninovej záhrade. uprednostňovala cherry paradajky, ham, mňam ;-)

12 SV SV | 12. ledna 2012 v 13:18 | Reagovat

zaujímavé, ako deti a zvieratá reagujú na úplne rovnaké zvuky a gestá ;-)

13 SV SV | 12. ledna 2012 v 13:22 | Reagovat

pekne sa uzdravujte, a popritom iste vymyslíte zase nejaký výlet ;-) aha, a ešte sa musím vyzúriť - včera som cestou domov zase videla malinké mláďa, ako ho babička tlačí na takej tyčinke. na tej tyčinke sa tlačí autíčko, alebo iné pasívne vozítko. nazýva sa to "prechádzka" s dieťaťom. veľmi častý jav. tie dnešné deti už nebudú vedieť ani chodiť!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama