... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Dvouletý rošťák

3. března 2012 v 21:40 | Waity |  Domov bez dětí je jako zvon bez srdce - Kulíškův a Copaťoučké sešitek
Ahoj všichni naši milí v Novém roce :-)) Zdravím Vás já, kulíšek z Rybníčkova.
Dlouho jsem už nenapsal, co je u nás nového, tak to jdu napravit a máma sem pak dá nějaké fotečky.

Tak hlavně se ze všeho nejvíc u nás už všichni těšíme na moji maličkatou copatou sestřičku, která se má narodit ke konci dubna. Zatím je hodně malinkatá, skoro tak jak jsem byl já, tak má maminka trochu strach, aby ji doktoři nenutili do jiného porodu než přirozeného a nemusela hned do inkubátoru jako její starší bratříček.
Pořád mi povídá, jak se o ni budu starat a s copatou pomáhat, no a já už všemu rozumím a všechno to chápu. Ale zlobit budu taky. Víte, já jsem teď jinak hrozně hodný kluk, docela krásně papám a chodím rád lulat na maličkaté prkýnko, plínečky ale nosím pořád. Někdy se hrozně rozdivočím, že mě nejde zastavit, to mě pak musí maminka trochu plesknout přes zadunu, abych pochopil, že všechna sranda musí někdy skončit.
Často si mě bere táta: na procházky, na papání, na koupání, čtení knížeček, taky mě uspává, aby si máma mohla něco udělat a odpočnout si ode mě. A taky abysme si s tátou na sebe víc zvykli, kdyby máma musela brzy do porodnice nebo by byla dlouho pryč s miminkem. Taky jsem začal chodit s tátou na cvičení, kam doteď se mnou chodila máma. Táta se nejprve bál, že tam bude sám chlap, ale nakonec se mu tam se mnou líbí.
Nejvíc ze všeho mám rád, když se mi někdo věnuje. Když se mnou skládá puzzle, dům z lega, ukazuje mi obrázky, čte říkadla a básničky, nebo když pomáhám mámě třeba skládat plínečky. Teď teprve nedávno jsem propadl pohádkám. Máma s tátou dlouho nechtěli, abych se díval na televizi a mě to ani nebavilo. Ale táta po Vánocích koupil novou televizi, mám v ní nahrané různé pohádky, tak se tak dvakrát denně chvíli podívám. Nejradši mám Krtečka, ale taky Káťu a Škubánka nebo Maxipsa Fíka.
Taky jsme byli s mámou v lednu dvakrát nemocní a máma dokonce musela do nemocnice. A já jsem měl veliký zážitek, že jela sanitkou. Byl jsem ji totiž doprovodit, myslela si, že si ji v nemocnici nechají, tak mě pusinkovala a tátovi vysvětlovala, co kde máme. Nakonec to dobře dopadlo a vrátila se nám zpátky, táta si vzal volno a staral se o nás.

Táta trochu přestavoval a krásnil náš byteček, a tak jsme na týden s mámou jeli k bubu, abysme mu tam nezavazeli. Bylo potřeba vymalovat obýváček, spravit strop, dát tam nový koberec a trochu ho přestavět, aby se do něj vešly ještě skříňky z ložnice. V ložnici tak vzniklo víc místa na můj nový koutek s novou velkou postýlkou a skříňkama a hračkama. Postýlku jsem dostal před pár dny a teď si na ni zvykám. Párkrát jsem už v noci spadl, i když je tam zábrana do půlky postele, ale jinak se mi líbí, že je veliká a můžu v ní cestovat. I tak se občas v noci přesouvám k rodičům a ti mě zase trpělivě dávají zpátky, když je začnu kopat.
Copatá bude mít maličkou postýlku po mně i s koutkem, kde jsem spinkal do teď. Bubu nám oběma ušila nové kapsářky, záclony a prostěradla do postýlek a máma vyzdobila nové skříňky obrázkama. Spinkat budeme všichni společně v naší ložnici, tak to táta s mámou vymysleli, pokud to bude fungovat. A pokud ne, někdo z nás se na čas odstěhuje do obýváku. Buď já s tátou nebo máma s miminkem.
U bubu to bylo moc príma, pomáhal jsem jí vařit a taky jsme si spolu pořád hráli.
A tady je můj nový koutek, ještě chybí velikánský kapsář na zdi a bude hotovo. Ten musí táta ještě připevnit na lištu suchým zipem. Kouteček copaté ještě není dodělaný, tak Vám ho ukážu třeba později.
Jinak se zdokonaluju v mluvení, mluvím už ve větách a opakuju úplně všechno, co slyším. Umím říkadla nazpaměť a máma kolikrát už jen doplňuje co jsem zapomněl říct. Učím se chodit pěkně ze schodů a do schodů, abych to uměl, až bude copatá, aby mě nikdo nemusel nosit do třetího patra. Máma už teď stejně nemůže. Když se mi nechce, nechá mě na schodech a volá na mě seshora. Já pak nakonec přijdu za ní. Většinou už chodíme na vycházky bez kočárku, ale nikam moc nedojdeme. Chtěl bych zvednou prozkoumat každý kamínek, projít každou kaluží a zastavit se u ní a obdivovat všechno kolem, ale už chápu, že přes silnic nebo tam kde jezdí auta, se chodí rychle a že sám tam nesmím.

Vůbec už úplně všemu rozumím. Maminka tomu ze začátku nechtěla věřit, ale někde se dočetla, že i s malými dětmi se dá domluvit úplně všechno. Takže když mi něco vysvětlí, ještě ten den se většinou udiveně přesvědčí o tom, že jsem rozumněl, asi týden nebo dva se to spolu učíme a já to vezmu na vědomí a chápu, že teď to budeme dělat jinak. Někdy si máma s tátou povídají a zapomenou, že všechno slyším. Pak k tomu mám svoje komentáře a oni se diví, že jsem rozumněl, o čem se spolu bavili. No co si myslí, abych nerozumněl, nejsem už žádný malý prcek, že jo. I když někdy zkouším miminkovské věci. Třeba nový kyblík na koupání copaté..
U táty v práci..
Máma sem dá všechny slova, co jsem se naučil říkat od minula, abych měl sešitek kompletní, některá z nich už jsem se naučil říkat pěkněji..

Dopravní prostředky:
Hondunda - motorka
Ojo - kolo
Andinda - sanitka
Auto - auto
Etado - letadlo
Uoď - loď
Ajadád - náklaďák
Jahid - vláček
Autobribáb - autojeřáb
Točí točí vojant - todím volantem
Jedeme - jedeme (když svítí zelená)
Tůj - stůj (když svítí červená)
Poó - pozor (když svítí oranžová)

Hadidi mají oja iený - hasiči mají zelená kola
Andinda má majáá, ouká a biká - sanitka má maják a ten houká a bliká

Taví - staví

Oblečení:
Ondonda bíjá - ponožka bílá
Odindy - hodinky
Ahoty - kalhoty, Gadada - gaťata
Tido bavama - moje nejoblíbenější tričko s barvama
Boty - boty
Etrrrr ovou - můj nejoblíbenější svetr se sovou co pletla bubu
Bunda - bunda
Indondandi - punčocháčky

Vivá - levá
Bravá - pravá
Bravo - vpravo
Levo - vlevo

Říkám si:
Tya Tya nebo taky Mamiti (Matynek)
Tya Tya opatý - Maty lumpačí

Barvy:
Utá - žlutá
Ondá - modrá
Iená - zelená
Ebjaná - červená
Endá - hnědá
Bíjá - bílá
Iavová - fialová
Jujová - růžová

Amaádi máš - mám tady plyšové kamarády
A-i - hači
Hají - lehnout
Pinkat - spinkat
Máma zapívá - máma zazpívá
Máma hjaje ytau - máma zahraje na kytaru

Všem přeju krásné JARO a až se naše nové děťátko narodí, přijdu Vám ji co nejdřív představit. Aóój!!!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 brabi brabi | 3. března 2012 v 22:29 | Reagovat

Rostou koťátka naše. Už je takovej klučičí a za chvilku bude utíkat za děckama ven. Uteče to, jako voda. :-)

2 Eva Eva | 4. března 2012 v 23:58 | Reagovat

Ahojte rodinko, posíláme pozdrav od nás ze Západu a moc se těšíme na fotečky mimíska :-) Mějte se krásně sluníčkovatě a opatrujte se :-) Eva, Honza, Barunka a kočičáci :-)

3 Sara Sara | 7. března 2012 v 15:39 | Reagovat

Aoj Tya, ty tak povidáš že z toho všichni žasneme a brečíme a smějeme se a tak. To jsem ještě neviděla, ale vlastně jo, tvoja mamka byla taková povídalka taky. Jedna mi doma povídala a četla nejprv podle obrázků a za 3 měsíce školy podle písmenek a druhá dokázala zpívat třeba 8 hodin v kuse. Tenkrát jsem je okřikovala aby už bylo ticho a dneska je mi to líto, vážím si každého proslovu od malého skřítka a moc se mi to líbí. Ty Tyášku ten tvůj tatka s tebou chodí cvičit jo? To znám to se okolní maminky můžou ukoukat, jak je takovej tatínek prima. No a taky samozřejmě jak v tom vašem bytečku dokázal vymyslet tolik místa pro vás všechny.Jo a ta první fotka je bezvadná a taky havrani na břízách, to je výhled z vašeho okna že? Dívat se do korun stromů je nádherné :-) Tak Tya, poslouchej maminku no protože ona je teď v jiné dimenzi, poslouchá na dvě strany dovnitř i ven, ale ty jsi velký pomocník a táta taky, no a za chvilku vykulíš oči, protože kromě kuřátek a králíčků a jehňátek a kůzlátek se na jaře objeví z ničeho nic u vás doma, no oni jí říkají copatá copatá, ale ona bude nejvíc ze všeho zatím okatá a s pusou dokořán, tak to sleduj a pak nám řekneš. No a kdyby se ti to nelíbilo tak přijď za mnou na chvilku, aooooooj bubu veme :-P

4 celestina celestina | 8. března 2012 v 5:47 | Reagovat

Ahoj všichni, posíláme pozdravy a držíme palce, aby bylo všechno v pořádku a moc se nám líbí vaše fotky a povídání a vůbec všechno. :-) Jste úžasná sluníčková rodina, ať se vám všechny problémy vyhýbají! Matyášku, chlapečku krásnej okatej, ušatej, rozesmátej, máš hodně starostí a další velkobratrovské tě čekají, ale je vidět, zmákneš všechno na jedničku. Jsi úžasnej chlapeček. ;-)

5 Misha Misha | 11. března 2012 v 11:26 | Reagovat

:-) mne se nejvic libi "andinda" a pak vsechno ostatni. Kdyz deti zacinaji mluvit, je to dalsi prekrasna etapa. A fotka, kde maly spinka je nadherna, tam je k zulibani andilek. Ale je videt, ze to takovy andilek neni, kdyz dostane obcas na zadunu ;-) spravny klucisko, tak to ma byt, ve svete se neztrati.
At se vam problemy vyhnou, at jde vsechno jak ma. Moc myslime na vas na vsechny a na malou cacorku. :-)

6 Kolíska Kolíska | 12. března 2012 v 10:46 | Reagovat

Ahoj Mate, teda kluku ty máš ale akvárko, co to tam máš za ryby to je nějaká liheň? No doufám, že v tom i neplaveš s těma brejlema pod vodou :-D já vím vy asi máte toho tatku v nějaké sádce žejo. Dlouho jsme nepsali byly jsme úplně strašně nachcípaní, byla u nás dokonce sanitka a chtěli mě vodvézt, no protože malá roste já se skoro nepohnu a tady se musí furt topit. Ale nakonec přijela mamka i otec a dobrý já jen říkám co se má udělat. Náš tatínek se taky činí, sám udělal krásnou kolíbku ze dřeva a teď ju pomalovává ekologickýma teda olizovatelnýma barvama, maluje tam ptáky myši a medvídky, je to blázen ale je u toho šťastnej. My bysme teda radši uvítali nový vokna, jenže to je hrozně peněz. No ale všechno je v plánu, brzy bude jaro moja holčička vyskočí a já zas budu ten čurbes muset uklízet sama :-D To nevadí strašně se těším. David už je velkej kluk a je pořád s tátou, pomáhá, jako ty Mate, jste prostě chlapi. Ten tělocvik vám závidím, no protože u nás je sokolovna 25km a na to tedka fakt nemám a náš táta má moc práce se zvířatama, barákem a tedka se vymlouvá na kolíbku. Ale on zase si to zaslouží, protože jinak je celej rok venku a tvrdě maká. Takže cvičíme tak že já pustím nahlas nějakou hudbu a David lítá po celý místnosti a trdluje, kočka zdrhne, pes se schová pod stůl a zastrčí vocas, já si lehnu nahoře v ložnici a mám  5minut klid a pak něco spadne a pláč, no a je po klidu musím se podívat odkud a kam spadnul všecko vyslechnout pofoukat dát nákou dobrotu a je to. S mluvením teda nejsme tak daleko jako vy, protože David říká akorát tam, dej, tady, a takovýdle krátký slova, jo zato venku nebo v chlívku to je úplně něco jinýho. Měli jsme pučenou kobylu a s tou povídal vona kulila oči a frkala a on taky, motal se pod ní až jsem měla strach, ale vůbec se ho nedotkla, a pořád vydávali nějaký zvuky a nakonec ho olízla a on spadnul do mokrý slámy, ale vůbec neřval, tak jsem se jí ptala jestli si ho nechce na půl roku vzít, že bych teď potřebovala trochu klidu :-D tak ahoj a co tvoje malá? já už se nevejdu do ničeho chodím omotaná zástěrou a pod tím mám tátovy trika z fotbalu a dvoje punčocháče, protože pořád chodím ven a dovnitř no krasavica jako Marfuša, bože já se tak těším na svoje malinký džínky a trička úzký jak ponožky, doufám že za pár už tady zase budu v nich a namalovaná, akorát teda trochu popraskají v prsou :D tak ahoj a dejte vědět co a jak se u vás děje, nějak málo píšeš teda já mám co mluvit nezmohla sem se ani na komentáře :-?

7 SV SV | E-mail | 21. března 2012 v 14:33 | Reagovat

tak ondonda a tido bavama, jo?! no to je skvelé! maj sa krásne, malý princ, a pekne opatruj mamku a taťku! ;-)

8 waity waity | 5. dubna 2012 v 23:18 | Reagovat

Děkujeme všem a všecky zdravíme ;-)
Tak co, Kolísko, už máš miminko a nosíš rifličky a trička jako před těhu? :-D Já si všecky trička vytahala bříškem, tak asi budu muset potom vpadnout někam do obchodu. Akorát nevím, jak to udělám s dvouma dětma :-)
Moc Vás zdravíme na ten Váš statek a závidíme zahrádku a zvířátka a dřevěnou kolíbku a zelenou trávu a a a... :-D

9 prom evening dresses prom evening dresses | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 5:19 | Reagovat

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama