... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Školka doma - učíme se počítat do deseti

13. listopadu 2013 v 23:00 | Waity |  Dítě je tvůrcem sebe sama
Kulíšek umí napočítat do deseti už dávno. Začínal s tím v době, kdy uměl už leccos říct, já mu tehdy dávala kapičky se železem třikrát denně a hlasitě odpočítávala počet kapek. Pak jsme počítali schody, bydlíme ve třetím patře, tak to uměl opravdu brzo.
Nyní jsme se rozhodli pořádně procvičit i čtení čísel, čísla ho začala zajímat díky pohádce Mašinka Tomáš, kde jsou všechny lokomotivy očíslované. A samozřejmě na to jdeme zase přes mašinky.

Znáte tohle video? Narazili jsme na něj úplnou náhodou, hledali jsme nějaké hezké vláčky. Tenhle umí počítat..
Pak jsme šli pracovat. Nejdřív jsme si vytiskli omalovánky s mašinkou Tomáš, která má jedničku. Kulíšek s tátou vymalovali obrázek a dali ho na ledničku. Druhý den u snídaně Kulíšek začal vyprávět o obrázku a o jedničce, kterou na obrázku vidí. Tak jsem na obrázek napsala i ostatní čísla, nejdřív pěkně dolů a pak na Tomáše a na stříšku, k pánovi a na strom. Pak jsme každé číslo popořadě hledali v obrázku podle předlohy dole..
Kulíška to moc bavilo a tak jsem se rozhodla pokračovat. Z barevného kartonu jsme si vyrobili kartičky s čísly a na zadní stranu jsme jim přilepili kobercovou pásku..

Teď nastala Kulíškova chvíle. Postupně vyhledával čísla. Napsala jsem vždy na kus papíru, co hledáme, když našel a číslo pojmenoval, směl si ho nalepit na autíčko. Postupně jsme nalepili čísla od jedničky až po desítku. Nyní nám tu jezdí čísílkové autíčko, v případě potřeby si může Kulíšek čísla odlepit a nalepit jinam. To už nechám na něm, pokud mu to dřív nezničí Copaťoučká. Zatím ho každý den vytáhneme a zopakujeme čísla..

V souvislosti s čísly ještě další nápad k procvičení. Rádi si hrajeme s legem a máme sadu kostek s čísly od jedničky do desítky. Postupně je dáváme na vláček (rovněž z lega), stavíme z čísel tunel, nádraží, domeček nebo zeď zahrádky.

Tento vláček s čísly se pro změnu velmi líbí Copaťoučké. Znáte TU-TI-TU? Opět jsme našli náhodou, třeba se Vám bude taky líbit jako nám..
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Misha Misha | 14. listopadu 2013 v 11:49 | Reagovat

Prima!!!
Maminky, pokud jsou vnímavé, tak dětem intuitivně podsouvají, co zrovna potřebují.
Písničku tutitu známe! Andrés se ji naučil loni ve školičce. Pomocí písniček se učí prakticky všechno. Teď tu vedou dny v týdnu, roční období atd.
Coupaťoučká to všechno rychle pochytí sama. Však se snaží :-D

2 brabi brabi | Web | 14. listopadu 2013 v 22:59 | Reagovat

Ty jsi správná maminka :-)V tomto věku se děti učí rády a když mají někoho trpělivého a moudrého, tak jim toho v hlavičce zůstane hodně.

3 Sara Sara | 18. listopadu 2013 v 11:01 | Reagovat

Ahoj děti, tady bubu, my máme taky školičky u mě doma, my necháme ty suchý čísla a písmena na maminkách, my se učíme indiánský tanec s vlky, čarovat, šerm, skákání do stropu, breik na hlavě, kličkování mezi stromy, zastavování autobusu, lízání na co přijdem zvlášť má-li to pěknou barvu, ožužlávání šály na procházce, tedy ta se někdy dá ždímat, ukecávání popelářů o svezení na schůdku, krmení a česání koček, jezení ze země - to jsem je učit nemusela to se naučily fakt nevím kde, uklízení bot do botníku a, a to je fakt důležité, při vstávání o půl 6 tedy do hluboké noci, oblečení ponožek, napití, vyčurání a hraní POTICHU, takže téměř všichni už poznají na hodinách sedmou hodinu, stojí u mě a vykřiknou, bubu vstávat máme hlad!!! :-D

4 waity waity | E-mail | Web | 19. listopadu 2013 v 12:38 | Reagovat

[1]: Máte doma šikulku. Dny v týdnu ještě neumíme, zatím je to jen DNES a VČERA :-)
[2]: Děkuji.

[3]: Taky dobré učení a hlavně do života, na takové nemusíš vymýšlet zábavnou formu ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama