... epochy a staletí jsou ony mžiky na jevišti, kdy vlastní ucho se diví, co vlastní huba povídá... J.Werich

Piškotový dort bez vajíček - jde to!

7. ledna 2015 v 14:51 | Waity |  Lepší jeden prd než deset doktorů aneb o zdraví
Myslela jsem si, že bez vajíček piškotový dort nikdy neudělám. Když se v receptech na piškot povětšinou píše jen mouka, olej, horká voda, vejce (bílek i žloutek a to ještě vše našlehané!!!) a cukr.
Ale jde to a dort se povedl. Ráda se podělím o teď už vyzkoušený recept. Pekla jsem tři vrstvy a každá z nich se vydařila, takže žádná náhoda to nebyla.
Matyášek si přál dort s bruslemi. Opravdu asi půl roku jsem se pídila, jak brusle udělat. Nakonec jsem sehnala formičku, abych je nemusela tvarovat sama. Na to se opravdu ještě necítím. Také jsem si pořídila novou čtvercovu formu, která se dá rozebrat a dort se na ní může zdobit a pak i servírovat. A krásně se v ní peče..

Nejvíce jsem se obávala pečení piškotu bez vejce.
Jelikož jsem nenašla recept na piškot bez vejce, který by se mi líbil, vycházela jsem z klasického receptu, který se všude často opakuje a i má tchýně takto peče piškot do svých dortů.

4 vejce (vajahit + hraška)
16dkg cukru
16dkg polomouky
1lžíce horké vody
4 polévkové lžíce oleje
Šleháme žloutky (voda s hraškou) s cukrem, přikápneme olej, horkou vodu, přidáme bílky (voda s vajahitem).
Do mouky dáme prášek do pečiva ( dala jsem 2 lžičky vinného kamene + 1 lžičku jedlé sody), mícháme celé rukou, přidáme všechny ingredience.
Pekla jsem tři korpusy. Do jedné várky jsem dala zelený ječmen a přidala trochu mléka, do druhé dala mixované borůvky, třetí jsem nechala žluťoučkou. Konzistence těsta má být tekutá, aby pěkně nateklo do formy, upravila jsem to rýžovým mlékem, ale samozřejmě by to šlo i normálním. Tekuté těsto se lije do vymazané a vysypané formy. Je dobré ho nalévat směrem od okrajů ke středu, hlavně u korpusu. Pak se uprostřed pečením nevytvoří kopeček.
Pokud chceme kakaové těsto, dáme kakao na úkor mouky. Takže pokud dáme 2 lžíce kakaa, 2 lžíce mouky odebereme. Ať nemáme tuhou buchtu.
Toto množství jsem pekla asi 25 minut při 165°C.

Když piškot asi v polovině pečení hnědne, dáme přes něj namočený pečící papír. Hotové vyklopíme na mřížku a necháme vychladnout.

Večer jsem skládala na sebe a natírala meruňkovou marmeládou, na to čokoládovým krémem a celý hotový naskládaný dort otřela krémem. Při tom mi hezky pomáhala Copaťoučká Andulička.

Čokoládový krém jsem našla na internetu a trochu si ho podle sebe upravila:
2x vysokotučná šlehačka, 2 vrchovaté polévkové lžíce cukru nebo žádný (nedala jsem žádný), 4 malé mléčné čokolády, 1 máslo.
Dáme vařit šlehačku s případným cukrem. Až se bude vařit, přidáme nalámanou čokoládu. Necháme probublat a přitom stále mícháme. Vypneme a necháme vychladit, nejlépe do druhého dne, ale stačí půl dne. Pak vyndáme, necháme trochu odstát, začneme šlehat a přidáme opatrně po kouscích změklé máslo. Ochutnáme, jestli se nám krém zdá dost sladký, případně dosladíme. Nemusíme moc, piškot je sladký až až.
Tento krém je tak dobrý, že jsem ho mlsala jen tak. Takže žádný těžký krém, do kterého když se v dortu kousne, tak se otřepete. Prostě úžasný. Trochu mi zbylo a i ve vánočním cukroví byl zbylý krém dobrý.

U tohoto dortu jsem udělala chybu. Natřela jsem dort jen polovinou krému ze strachu, aby nebylo krému příliš. Dort byl potom trošku suchý, prostě mu něco chybělo, hosté by si nejraději vyžádali šlehačku, ale styděli se říct. Tak měli smůlu S vyplazeným jazykem. Tchýně mi pro příště poradila ještě i pláty proříznout a promazat. A mamka zase, že krém z jednoho másla musím vymazat na dort celý. Další chybou bylo myslet si, že se piškot dá obarvit borůvkami a zeleným ječmenem. Piškot nebyl fialový a ten druhý nebyl zelený, ale jakýsi hnědý. No nevadí, i tak měl dort na řezu tři barvy.

Do této chvíle jsem postupovala sama. Pak přišla Sára pomoct se zdobením. Koupila jsem překrásnou formičku se dvěma dětmi na měsíci, čísla a brusličky. Tentokrát jsem měla na potažení fondánovou hmotu a na zdobení pravý marcipán. Marcipán jsem opět barvila přírodně. To už šlo o poznání líp oproti piškotu. Takže zelená barva zeleným ječmenem, žlutá barva kořením kurkuma, fialová barva šťávou z borůvek, hnědá kakaem a světle hnědá skořicí. Trochu jsem se natrápila při potahování fondánem, ale nakonec se povedlo. Mamka dílo dozdobila ptáčky všude kolem dortu a asi o půlnoci jsme šly připevnit narozeninovou výzdobu. Bylo to prima zdobení s povídáním, svíčkou, hezkým filmem a vínkem a já jsem zase chytřejší. Příště se už nemusím obávat, že piškot nezvládnu. Opravdu to jde!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Misha Misha | 7. ledna 2015 v 22:12 | Reagovat

Moc gratuluji i přes chyby k tak krásnému dortu. Pro mě je pečení výzva, protože se mi to pokaždé jinak (ne)povede :-D. Ale vzhledem k tomu, že kromě vajec se u nás nesmí ani mlěčné výrobky (problém jen s máslem) a normální mouka, tak jsem několikrát pokazila jakousi náhražku běžných buchet a bábovek. Do dortu bych se tak tedy nevydala. Ale má to svoje výhody. Netloustneme a jíme víc černé čokolády a datlí a fíků a tak... :-D  ;-) 8-O  :-?

2 waity waity | E-mail | Web | 8. ledna 2015 v 13:02 | Reagovat

[1]:  Ahoj Misho, to mě moc mrzí, kdo má u Vás takovéto dietní problémy? To je vždy nepříjemné, hlavně u dětí :-(
Ani takto bych se asi buchet a pečení nevzdávala, vždyť existuje tolik náhražek..jediný problém vidím v bezlepkové mouce :-? Ach jo, mrzí mě, že i Vy musíte dodržovat dietu, není to pak vůbec jednoduché..

3 Sara Sara | 8. ledna 2015 v 17:50 | Reagovat

Wai, pořád s obavami láteří, že byl ten dort moc suchý a nebyl barevný jak chtěla, ale já říkám byl moc dobrý a děti to potvrdily, nejdřív v nich zmizely marcipánové ozdoby, pak oloupaly fondán a nakonec buchtičku s krémem a marmeládou. Moje pokusy za mlada zdaleka nebyly tak krásné a dobré, sice jsme neměly žádná zdravotní omezení, ale zase nebylo na vajíčka a másla a tak jsem to plácala z tvarohů, ovoce a želatin, přeslazovala to a nakonec vyhazovala. Na těchto narozeninách se rozhodně nic vyhazovat nemuselo, nebylo totiž co a ještě jsem dostala tácek se zbytečkem a olizovala to do druhého dne. Příště tam jenom dáš víc krému, protože ten teda byl, mňam :-)

4 Misha Misha | 11. ledna 2015 v 15:42 | Reagovat

[2]: Waity, problémy má náš tatík. Má jen intoleranci na určitý potraviny, žádnou silnou alergii. Ale uběhly 3 měsíce a včera zkusil normální těstoviny a nic mu nebylo. To, že nepečeme klasické buchty každý víkend a vánoční cukroví, nám opravdu nijak nevadí. Letos to bylo poprvé, co jsme se cítili pod stromečkem dobře, lehce, hodně zeleninových jídel, hromady ovoce a sušených plodů. Zajeli si na hory alespoň se podívat na sníh...je nám fyzicky mnohem lépe. Kupuju jogurty, které dlabají děti a pak nějaký kozí sýr čas od času. Opravdu nemám pocit, že by někdo strádal! Jo a ještě se u nás nejí zvířátka. Andrýsek chodí do školní jídelny, kde má denně proteiny v podobě mrtvolek nebo vajec (bohužel) a Amálka pije mateřské mléko v notné míře. Já se cítím opravdu neporovnatelně líp! Mám pár superportavin, které rozmixuju k ovoci, přidám do zeleninové šťávy, do polívky. Mořské řasy, konopná semínka, chia...naučila jsem se jíst aspoň 2 jídla denně syrová. Moje vlastní zkušenost je výborná. Pak když si dáme někde jednou za čas dobrý dort nebo buchty, tak se necítím nijak provinile :-) A neříkáme našemu stravování dieta, ale způsob života. Ten snad už nezměníme. :-)

5 kolíska kolíska | 12. ledna 2015 v 11:58 | Reagovat

Ahoj, no je to hrozný když něco nemůžete, ale ten dort nevypadá, že by mu něco chybělo :-)my teda žádný alergie nemáme, ale zase všecko co jíme je jídlo vod nás. Málokdy něco kupujem akorát mouky, nudle, rýžu a luštěniny. Maso a vajíčka máme vlastní a jíme víc zeleniny a ovoce než toho prvního a ta zelenina a ovoce je vlastně taky naša. Musím vařit hodně dopředu, protože na farmě je tolik práce, že se každej den do kuchyně nedostanu takže každý pondělí nadělám hrnec luštěnin, hrnec polívky a hrnec příloh a k tomu 3 plechy perníku nebo buchet a co teda musím napíct chleba nebo dalamánky nebo pletýnky a máme do pátku vystaráno. V sobotu vobyčejně upeču 2 plechy nějakýho masa a dojídáme k tomu zbytky. No a dort nebo cukroví akorát na narozeniny a svátky. Když je všechno sežraný děláme si vajíčka nebo palačinky třeba na slano. Někdy mám toho vaření po krk, děcka i chlapi jsou jak studny. No vod úterka do soboty furt míchám něco pro zvířata a když se mi nechce tak dostanou granule, ale ty teda máme vod jednoho biokrmitele v našem kraji, von to vyrábí sám doma a za to bere jiný výrobky, třeba když máme něčeho co bysme nezpracovali nebo nestihli. A neděla na všecko kašlu, jedem do kostela, do města, do lesa, do hospody a tam si dáme všecko co mají. Ale to máš tak, zase míváme jiný problémy, třeba furt vopravujeme a teďka jak jsou ty vichřice tak nám spadl jeden chlívek, uletěla střecha vod kozího výběhu, eště že zvířata jsou chytrý a schovají se nebo utečou. Nemáme nikde žádný zámky nebo petlice, protože se nám to minulej rok vymstilo, spadl trám a zabil slepičky a králíčky. Máme je ve stodole víš navolno, žádný kotce nebo kurníky víš. Tak to všecko furt všude běhá, a když je mráz tak stojej u zadního vchodu pod stříškou akdyž votevřu dveře nejrači by se nacpali do kuchyně :-D No nakonec jsou i tam zvyklí, vždycky když je některý zvíře nemocný, máme v kuchyni pro něho místo, abysme ho mohli vošetřovat v teple. Akorát psi sou rádi venku, taky mají kožichy jak medvědi. Tak se mějte a nedělejte si starosti, že když někdo něco nemůže, že by měl nějakej vochuzenej život, na světě je dobrejch věcí a nemusí to bejt zrovna jídlo :-D

6 tepi tepi | 13. ledna 2015 v 21:47 | Reagovat

Wai ty ses tak nadřela na dortíku no a co?? že tam bylo málo krému byl dobrý a nám chutnal i Lisetka ho slupla a Čmeláček si dal až doma, když na návštěvě něj neměl čas.Hlavně byl zdraví a taky byl pro tvého chlapečka, který nemůže vajíčka a to je to hlavní. Dělala jsi ho z lásky a to je to nejkrásnější co může být to mi věř. Jednou se na to tvé děti až budou starší podívají na fotky z narozenin a budou čubrnět jakou mají šikovnou mámu...

7 waity waity | E-mail | Web | 14. ledna 2015 v 11:08 | Reagovat

[4]: Tak to je dobré, že problémy nemají děti. A Váš životní styl se mi líbí, akorát bych ho nebyla schopna dodržovat. To donutí až intolerance někoho z rodiny, my máme zase dietu bez vajíček a nechybí nám. Inspirovala jsi mne, hned jsem koukla na chia ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama